Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r.

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r.
Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r. Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Zdaniem polityka PiS polska elektrownia jądrowa postanie w Bełchatowie. Oficjalnie widomo na razie, że rząd planuje uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej do 2033 r. Wciąż nie znamy jeszcze technologii w jakiej miałaby powstać siłownia oraz jej wykonawcy.

Poseł Antoni Macierewicz, gość Polskiego Radia 24 w sobotę, 20 lutego 2021 r., nie ma wątpliwości:

Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu, wiceprezes PiS. Poseł Ziemi Piotrkowskiej, przewodniczący Podkomisji Smoleńskiej, minister obrony narodowej w latach 2015-2018.

Zapowiedź inwestycji spotkała się z komentarzami, m.in. Tomasza Siemoniaka z PO. "Tylko zdeklarowanym przeciwnikom energetyki atomowej mogło przyjść do głowy, żeby wiceprezes PiS Macierewicz promował budowę elektrowni atomowej w Bełchatowie. Ten człowiek skompromitowałby nawet warzywniak, jeśli ktoś szalony powierzyłby mu jego prowadzenie" - napisał na Twitterze.

W swoim stylu informację skomentował europoseł PO Radek Sikorski.

2 lutego 2021 r. rząd ogłosił, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków. Nie podano lokalizacji.

Polska nie wybrała jeszcze technologii w jakiej powstanie siłownia jądrowa. Ekspert portalu energetyka24.pl Jakub Wiech podsumował stan batalii o polski atom:

Jak zakłada rząd, transformacja energetyczna może stworzyć ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, energetyką jądrową, elektromobilnością, infrastrukturą sieciową, cyfryzacją czy termomodernizacją budynków.

Ostatecznie Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.

Cele polityki energetycznej Polski do 2040 r.

 • Optymalne, możliwie długie wykorzystanie własnych surowców energetycznych (transformacja regionów węglowych).
 • Rozbudowa infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej (rynek mocy; wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych).
 • Dywersyfikacja dostaw i rozbudowa infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych (budowa Baltic Pipe oraz drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego).
 • Rozwój rynków energii (wdrażanie Planu działania mającego służyć zwiększeniu transgranicznych zdolności przesyłowych energii elektrycznej; rozwój elektromobilności; hub gazowy).
 • Wdrożenie energetyki jądrowej (Program polskiej energetyki jądrowej).
 • Rozwój odnawialnych źródeł energii (wdrożenie morskiej energetyki wiatrowej).
 • Rozwój ciepłownictwa i kogeneracji (rozwój ciepłownictwa systemowego).
 • Poprawa efektywności energetycznej (promowanie poprawy efektywności energetycznej).

Najważniejsze elementy polityki energetycznej Polski do 2040 r. założone przez rząd Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu 2 lutego 2021 r.

 • W 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc.
 • W przypadku energetyki wiatrowej na morzu – moc zainstalowana osiągnie: ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r.
 • W 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.
 • Do 2030 r. nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG) o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 r.
 • Do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych pokrywane będą przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.
 • Redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację.
 • Rozbudowie ulegnie infrastruktura gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych, a także zapewniona zostanie dywersyfikacja kierunków dostaw.

Jak szacuje Komisja Europejska transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować nasz kraj aż 240 mld euro.

Warto zwrócić uwagę, że struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce jest specyficzna. Aż 77% wytwarzana jest z węgla (kamiennego i brunatnego), zaledwie 7% z gazu ziemnego i 13% z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie tylko 58% terytorium kraju jest zgazyfikowana. Dlatego dominującym źródłem indywidualnych systemów grzewczych są piecyki węglowe, w tym często starej generacji, czyli tzw. kopciuchy. To z kolei jest przyczyną wysokiego zanieczyszczenia powietrza - aż 33 z 55 miast w Europie o największym zanieczyszczeniu powietrza znajduje się w Polsce.

Gdyby założyć, że sami jako Polska musimy wysupłać pieniądze na transformację energetyczną, to koszt operacji do 2050 r. wymagać będzie zaangażowania aż 8 mld euro rocznie.

Program Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2050 r. nastąpi przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Zatem w 2050 r. cała UE ma osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto przy założeniu, że żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

W styczniu 2021 r. poinformowano, że Bank Światowy w partnerstwie z Komisją Europejską pomoże Polsce przeprowadzić sprawiedliwą transformację w trzech regionach węglowych: dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim. Nowy projekt pozwoli tym regionom lepiej przygotować się do planowania sprawiedliwej transformacji zmierzającej do tworzenia nowych miejsc pracy, rekultywacji terenów pogórniczych, a także szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej.

Komisja Europejska stworzyła warty niemal 17,5 miliarda euro Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz będzie wspierał dywersyfikację gospodarczą europejskich terenów najbardziej uzależnionych od sektora węglowego i narażonych na skutki dekarbonizacji. Środki mają wspomóc pracowników w nabyciu nowych kwalifikacji i umiejętności. Ponadto, będą wykorzystane w celu pobudzenia inwestycji w zielone technologie i infrastrukturę, a także w regenerację i odbudowę zasobów ziemi. Polska z proponowaną alokacją na poziomie 3,5 miliarda euro ma być największym beneficjentem Funduszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie - twierdzi poseł Antoni Macierewicz, wiceszef PiS. Rząd zakłada, że powstanie do 2033 r. - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Lewactwo nie pozwoli.

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie