Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: Przeciętny rolnik z Warmii i Mazur, to milioner

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
GUS przedstawił informacje o tym ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku.
GUS przedstawił informacje o tym ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku. Fot. Janusz WóJtowicz/ Polska Press
Prawie 1,1 mln złotych warte są grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim- zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Jako powód podaje wielkość gospodarstw oraz rosnące ceny ziemi.

GUS przedstawił informacje o tym ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku. - Nikogo nie powinno dziwić, że ziemia zdrożała. Zaskoczeniem może być jedynie to, że pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem. Przeciętna cena to już 42,7 tys. zł za ha – wynika z szacunków HRE Investments uwzględniających ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.

W trakcie epidemii wzrosty cen ziemi przyspieszały

Turek podaje, że pod koniec ubiegłego roku wzrosty ceny ziemi były dwa razy szybsze niż w momencie rozpoczęcia epidemii. Wciąż ubiegłoroczny wynik wydaje się jednak niewysoki. Przecież w 2020 roku Polacy nie szczędzili pieniędzy, aby kupić działki. - Gdyby wziąć pod uwagę dane za okres od kwietnia do grudnia, to okazałoby się, że zainteresowanie działkami było w 2020 roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż w analogicznym okresie 2019 roku- czytamy.

Ekspert zwraca uwagę, że oprócz rolników, na rynku "bardziej aktywni byli inwestorzy i „miastowi”, którzy po prostu chcieli kupić jakąkolwiek działkę, aby móc na niej odetchnąć od ograniczeń nakładanych przez rząd". Zdaniem Turka efekty "tej mody" będziemy jeszcze obserwować w danych za kolejne kwartały ale zaznacza jednocześnie, że wraz z przemijaniem epidemii, możemy się spodziewać, że "ten dodatkowy popyt" będzie wyhamowywał.

Ceny ziemi w Polsce są bardzo zróżnicowane

Jak wynika z analizy eksperta, najwięcej za hektar zapłacimy w kujawsko-pomorskim (prawie 55 tys. zł) i wielkopolskim (prawie 60 tys. zł). Dla porównania w województwach: zachodniopomorskim, świętokrzyskim czy podkarpackich ziemia jest około dwa razy tańsza. Średnia cena transakcyjna nie przekracza tam 30 tys. zł za ha- podano.

Turek zwraca uwagę także na poziomem rozdrobnienia gospodarstw. - I tak na przykład na Podkarpaciu czy Małopolsce, przeciętny gospodarz ma mniej niż 5 hektarów ziemi, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim czy na Warmii i Mazurach przeciętny gospodarz dysponuje areałem nawet 4-6 razy większym- zauważa.

- W efekcie ziemia statystycznego rolnika z Warmii i Mazur może być warta ponad milion złotych. Oczywiście w praktyce zależy to od wielu czynników, ale tak przynajmniej sugerują oficjalne średnie. Przy tym nie bez znaczenia dla takiego wyniku jest fakt, że te akurat tereny są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast. Pewnie też dlatego w warmińsko-mazurskim przeciętny hektar zdrożał od końcówki 2004 roku (wcześniejszych danych nie posiadamy) o ponad 800 proc. Dla porównania średnia dla całego kraju, to w tym samym okresie około 590 proc.- czytamy.

Ekspert przypomina również, że od końcówki 2019 roku osoby nie będące rolnikami mogą kupować działki rolne o powierzchni mniejszej niż hektar. - Na terenie administracyjnym miast wprowadzono możliwość zakupu nieograniczonej liczby działek – o ile żadna z nich nie ma hektara. Poza granicami miast - jeśli ktoś kupi - nawet w kilku transakcjach - łącznie więcej niż 1 ha gruntów rolnych, to będzie w rozumieniu ustawy zobowiązany prowadzić powstałe w wyniku zakupu ziemi gospodarstwo rolne. Jeśli tego nie zrobi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma prawo odkupić ziemię po cenie rynkowej- wyjaśnia w komentarzu i dodaje, że posiadacz gospodarstwa musi samodzielnie gospodarować na kupionych hektarach i nie może ich sprzedać przed upływem 5 lat. Takie transakcje są dopuszczone tylko po uzyskaniu specjalnego pozwolenia od szefa KOWR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: Przeciętny rolnik z Warmii i Mazur, to milioner - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki