Ekipa ostrołęckiego MOPR z nagrodą minister [ZDJĘCIA]

Piotr Ossowski
Najbardziej znana – a na pewno najbardziej widoczna – ich inicjatywa to „Radosny Świetlicobus”, który od lat już, w letnich miesiącach, spotkać można na ostrołęckich osiedlach i różnego rodzaju imprezach.

Mowa o działającym w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce Klubie Integracji Społecznej „Progress”.

Z okazji tegorocznego Dnia Pracownika Socjalnego „Progress” został nagrodzony przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Nagrody i wyróżnienia „za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej” przyznawane są co roku. Dostają je tylko najlepsi z najlepszych. W tym roku do ministerstwa wpłynęły 134 wnioski o przyznanie nagród – 60 w kategorii indywidualnej i 74 w kategorii zespołowej.

Minister Elżbieta Rafalska przyznała po pięć nagród w każdej z kategorii. Jedną z nich – w kategorii zespołowej – otrzymał właśnie KIS „Progress”. Uroczyste wręczenie nagród, którego dokonała minister Rafalska z wiceminister Elżbietą Bojanowską odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Poniżej publikujemy uzasadnienie przyznania nagrody, będące jednocześnie opisem działań ostrołęckiego KIS „Progress”.

Celem powstałego w 2010 r. Klubu Integracji Społecznej (KIS) „Progress” w Ostrołęce jest pomoc osobom indywidualnym oraz ich rodzinom w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych umożliwiających im powrót na rynek pracy. KIS "Progress” od początku wykorzystuje w swojej pracy innowacyjne i twórcze metody, stale poszerzając ofertę pomocową Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce adresowaną do osób z różnych grup społecznych, korzystających z pomocy Ośrodka.

Pracownicy KIS „Progress”, rozumiejąc ideę oraz znaczenie współpracy międzysektorowej a także partnerstwa lokalnego, współpracują z wieloma instytucjami, organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi czy też radami osiedli
i spółdzielniami mieszkaniowymi. Istotna jest też współpraca ze specjalistami m.in. terapeutami leczenia uzależnień czy też doradcami zawodowymi, którzy wspierają działania Klubu Integracji Społecznej „Progress”. Jako pomysłodawca i realizator pionierskich projektów z zakresu reintegracji i aktywizacji społeczno – zawodowej oraz budownictwa socjalnego kierowanych do osób bezrobotnych, KIS „Progress” skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację ww. projektów.

W porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy KIS „Progress” zajmuje się organizacją prac społecznie użytecznych, które są skuteczną formą aktywizacji zawodowej. Do tej pory wsparciem w postaci prac społecznie użytecznych zostało objętych niemal 150 osób, z którymi w ramach ww. działań zostały zawarte kontrakty socjalne mające na celu wzmocnienie aktywności i samodzielności życiowej i zawodowej.

Projekty realizowane z zakresu budownictwa socjalnego przyczyniły się do poprawy warunków mieszkaniowo–bytowych mieszkańców bloków socjalnych i sprawiły, że dana dzielnica stała się atrakcyjniejsza w oczach pozostałych mieszkańców, ale przede wszystkim zainspirowały uczestników projektu do podjęcia starań w kierunku zmiany swojej sytuacji.

Działania związane z integracją i animacją lokalną realizowane są w ramach współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi funkcjonującymi na terenie Miasta Ostrołęki. Współpraca ta umożliwia pracownikom KIS „Progress” współtworzenie działań z zakresu animacji lokalnej, które przyczyniają się do poprawy wizerunku pomocy społecznej, ożywiają społeczność lokalną i aktywizują mieszkańców. Większość działań na stałe wpisała się w kalendarz ostrołęckich lokalnych wydarzeń jak chociażby Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, Dzień Serdeczności, Ostrołęckie Dni Trzeźwości czy też Rodzinny Bieg Mikołajkowy.

Warto również wspomnieć o realizowanym przez KIS „Progress” programie pn. „Radosny Świetlicobus” czyli objazdowej świetlicy odwiedzającej w okresie wakacyjnym ostrołęckie osiedla. Animatorzy i wolontariusze Świetlicobusu, poprzez uczestnictwo
w różnych osiedlowych wydarzeniach, organizują czas wolny dzieciom i ich rodzinom. Działania te umacniają więzi rodzinne, wpływają na budowanie pozytywnej relacji dorosły – dziecko oraz pozwalają na twórcze spędzanie wolnego czasu z rodziną.

Pracownicy KIS „Progress” byli również inicjatorami powstania Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia i Rozwoju Społeczności Lokalnej „Wsparcie i Rozwój”, którego głównym celem jest wspieranie i uzupełnianie działań realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. Działalność zawodowa pracowników KIS „Progress”, dostrzegana nie tylko przez instytucje lokalne, ale także przez samych mieszkańców, jest skutecznym narzędziem przeciwdziałania bezradności społecznej oraz pozytywnie wpływa na zmianę wizerunku pomocy społecznej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie