Egzaminy zawodowe 2021. Czytelniczka: dlaczego egzaminy zawodowe muszą się odbyć w ferie, a w dodatku w czasie narodowej kwarantanny?

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Zdjęcie ilustracyjne Aneta Zurek / Polska Press
Rząd ogłosił narodową kwarantannę od 28 grudnia do 17 stycznia, a tymczasem od 11 do 13 stycznia w szkołach mają być przeprowadzone egzaminy zawodowe dla uczniów szkół branżowych i techników. Młodzież się stresuje. Czy naprawdę nie ma lepszego terminu? - mówi nam nauczycielka z ostrołęckiej szkoły.

Docierają do mnie sygnały od uczniów, że mają obawy o swoje zdrowie, że będą mieli problemy z dojazdem do szkoły. Oni są rozżaleni. Uważają, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna nie interesują się szkolnictwem zawodowym. Słychać głównie o maturzystach i ósmoklasistach. A kto się martwi o uczniów szkół zawodowych. Ja na pewno - dodaje nauczycielka.

Z jej uwagami zwróciliśmy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ani MEN, ani CKE nie zapomniało o szkolnictwie zawodowym

- podkreśla Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

Od wielu lat funkcjonuje przepis w ustawie, że egzaminy z zakresu kształcenia zawodowego są przeprowadzane w ciągu całego roku, a w szczególności w okresie ferii zimowych i letnich (art. 44zzzc ust. 4 ustawy o systemie oświaty).

Wynika to ze specyfiki organizacyjnej egzaminów zawodowych: konieczność przekazania sal, w których normalnie odbywa się kształcenie (sprzęt, wyposażenie, materiały, narzędzia) na wielogodzinne sesje egzaminacyjne, trwające czasem kilka dni w danej szkole; konieczność zapewnienia egzaminatorów do obserwacji części praktycznej ‘z wykonaniem’, wielość zawodów i zadań, kilka formuł egzaminu, osoby dorosłe (kkz, eksterni) kierowane do ośrodków, aby zdać egzamin. Rok 2021 zatem w żaden sposób nie będzie odbiegał w tym zakresie od lat ubiegłych.

Organizacja egzaminów zawodowych nie zostanie przesunięta.

Egzaminy zawodowe oraz egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, zaplanowane na sesję zima 2021 (styczeń-luty 20201 r.), zostaną przeprowadzone zgodnie z ogłoszonymi przez dyrektora Centralnej komisji Egzaminacyjnej harmonogramami przeprowadzania egzaminów. W tym celu, w związku z ogłoszeniem „narodowej kwarantanny” nastąpi wyłączenie ww. egzaminów z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpienie stanu epidemii.

Mając na uwadze odpowiednie przygotowanie uczniów i słuchaczy do końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, który będzie przeprowadzany w sesji egzaminacyjnej styczeń–luty 2021 r., dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wprowadził możliwość zmian w planowaniu egzaminów na tę sesję. Ośrodki egzaminacyjne mogły, w uzgodnieniu ze zdającymi, podjąć decyzję o podtrzymaniu wcześniejszego zgłoszenia do egzaminu w sesji zimowej albo zdecydować o przesunięciu tego egzaminu na kolejną sesję, tj. czerwiec-lipiec 2021, zgodnie z harmonogramami opublikowanymi w komunikacie CKE. Z informacji uzyskanych od CKE wynika, że ponad 98,7 proc. zdających, spośród osób zgłoszonych na egzamin, zamierza przystępować do egzaminu w najbliższej sesji egzaminacyjnej.

Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie