Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja przegrywa z inwentarzem kopytnym. Refleksja po konwencji PiS w Kadzidle

Aleksandra Nowak
Prowadzi w Ostrołęce punkt informacji Europejskiej Europe Direct

Prezydent Litwy, Pani Dalia Grybauskaitė, na początku lutego, omawiając społeczną inicjatywę idei dla rozwoju Litwy mówiła "Wykształconego narodu nie da się pokonać". To pięknie przedstawiona istota mądrego, demokratycznego państwa prawnego zgodnie z tym jak m.innymi stanowi art. 2 polskiej Konstytucji.

W litewskiej debacie o państwie i edukacji jedną ze zgłoszonych przez obywateli idei czytamy "Od stosunku polityków, społeczeństwa, całego państwa do nauczycieli zależy nasza przyszłość". I dlatego dla dobra państwa i społeczeństwa obywatelskiego zawód nauczyciela musi być traktowany jako prestiżowy.

Absolutną racją jest, że dobrze wykształceni obywatele, mają znaczne poczucie swojej indywidualności i mocy, oraz mogą i chcą aktywnie uczestniczyć w sprawach publicznych. W racjonalnie rozwijającym się państwie indywidualizm, także polityczny cnotą jest. Jednak indywidualności to efekt wiedzy i wiary w siebie.

W sobotę 6 kwietnia, niestety w kurpiowskim Kadzidle okazało się, że kopytny inwentarz wygrywa z edukacją i pracownikami oświaty. Tragedią jest, że kadzidlański spektakl – o ironio – prowadził nauczyciel. Prowadził zapewne sprawnie i ze swadą.

Obraz sali w obiekcie szkoły powiatowej na tle górskiego krajobrazu, co na Mazowszu jest oczywistą oczywistością, bił po oczach ostrą czerwienią strojów, chyba obliczonych „na to co misie lubią najbardziej”. Całości dopełniały pierwszorzędowe rumiane twarze.

Moja konkluzja jest taka: w Polsce politycy związani z „Nowogrodzką” nie chcą mieć do czynienia z dobrze wykształconymi jednostkami, jednostkami zdolnymi do analizy faktów i dokonujących dla Europy i państwa polskiego racjonalnie dobrych wyborów, wyborów dokonywanych po zastanowieniu i ocenie skutków. Co więcej, śniąc srebrne sny, boją się i nie chcą kształtowania cnoty indywidualizmu i obywatelskiej świadomości, obywateli odpowiedzialnych za swoje działania.

Brak wiedzy i lokowanie się w tłumie tłumi indywidualizm, ale My, wolni obywatele przywiązani do państwa prawnego, możemy korzystać z mądrych, wiekowych sentencji, jak np. z sagi o Njalu, z ok. 1280 roku, która brzmi „Gdyż prawem mamy kraj budować, a nie bezprawiem niszczyć.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki