Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Zaduszny, poświęcony pamięci zmarłych

Redakcja
Zaduszki to dzień modlitw za zmarłych, odwiedzania cmentarzy i zapalania na grobach świateł, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Początki tego święta związane są z 998 rokiem, kiedy to pewien opat z Cluny - św. Odilon, ustalił Dzień Zaduszny jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków. W Polsce jednak święto to rozpowszechniło się dopiero w XII w. Nazwa - Dzień Zaduszny - odnosi się do charakteru tego święta, podczas którego powinniśmy modlić się za dusze naszych zmarłych. Obecnie przyjęło się jednak, że groby naszych bliskich odwiedzamy 1 listopada, ponieważ jest to dzień wolny od pracy.

Dzień Zaduszny w Polsce związany jest również z pogańskim świętem Dziadów, którego celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłymi. Dziady obchodzone były dwa razy do roku - wiosną i jesienią. W tym dniu należało ugościć na ziemi zbłąkane dusze, dlatego przygotowywano dla nich jedzenie, aby pomóc im osiągnąć spokój, ale również zyskać ich przychylność. Należało również umożliwić zmarłym spędzenie tej nocy wśród bliskich, dlatego w wielu miejscach rozpalano ogniska, żeby oświetlić im drogę do domu. W tym dniu żywi nie mogli wykonywać niektórych czynności, jak np. wylewać wody przez okno czy palić w piecu, ponieważ wierzono, że tymi drogami dusze dostawały się do domów.

Do dziś zachowały się niektóre elementy Dziadów. Współcześnie również zapalamy znicze na grobach zmarłych - ten gest przypomina dawne rozpalanie ognisk na rozstajach dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki