MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Warszawie uroczystości z udziałem rządzących

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Warszawie uroczystości z udziałem rządzących
Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Warszawie uroczystości z udziałem rządzących fot grzegorz jakubowski/polskapresse
13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, z uwagi na pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystości miały kameralny charakter. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli hołd ofiarom sowieckiej zbrodni przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. O uczczenie pamięci ofiar zaapelowała Federacja Rodzin Katyńskich.

Prezydent Andrzej Duda oddał we wtorek hołd ofiarom sowieckiej zbrodni przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. - Dzisiaj, jak od lat, czcimy pamięć polskich oficerów, funkcjonariuszy i przedstawicieli polskiej inteligencji pomordowanych w okresie II Wojny Światowej przez Sowietów, w szczególności tych, którzy byli więzienie w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku, a pomordowanych ich w Katyniu, Charkowie, Kalininie – mówił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że „nasza obecność w miejscach, gdzie czcimy pamięć tamtych straszliwych wydarzeń, ludobójstwa bez wątpienia dokonanego na polskiej inteligencji”. - Nie ma wątpliwości, że celem ówczesnej sowieckiej akcji mordowania polskich oficerów i polskiej inteligencji było unicestwienie naszego narodu, jego unicestwienie poprzez wymordowanie najbardziej wpływowych i rozwijających społeczeństwo warstw. To była zemsta Stalina za porażkę, za jego osobistą kompromitację w czasie wojny polsko-olszewskiej 1920, ale to było także dążenie do unicestwienia naszego narodu – mówił prezydent.

Morawiecki: Pamięć o Katyniu była dla nas kluczowa w walce o wolność

Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim złożył także premier Mateusz Morawiecki. - Pamięć o Katyniu, o tej straszliwej zbrodni była dla nas kluczowa w walce o wolność, demokrację i niepodległość w latach komunizmu – mówił szef rządu.

Dodał, że my dzisiaj „musimy stać cały czas na straży prawdy o polskich oficerach, nauczycielach, przedstawicielach szeroko rozumianej polskiej inteligencji”. - Tych, którzy oddali życie za Polskę tylko dlatego, że byli Polakami (…) Zostali w bestialski sposób zamordowani strzałem w tył głowy. Pamiętamy o nich, bo prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski. Ta prawda o odwadze, poświęceniu, walce o godność człowieka zostanie z nami na zawsze – mówił Morawiecki.

Federacja Rodzin Katyńskich kieruje apel do rządzących i obywateli

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Federacja Rodzin Katyńskich zwróciła się do rządu z listem otwartym.
„Apelujemy do rządzących, aby w imię polskiej racji stanu podjęli zdecydowane działania w obronie nekropolii katyńskich i upamiętnień na terenie Rosji. Pilnujmy tych niemych, ale jakże wymownych świadków Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku. Ubiegłoroczne wydarzenia w Twerze, gdzie cynicznie i bez oporów zniszczono upamiętnienie polskich Ofiar, zamordowanych przez NKWD, są krzykiem i przestrogą: nie bądźcie obojętni i bierni!” - czytamy.

W liście zwrócono się także do Polaków.

„W imieniu Rodzin Katyńskich proszę: 13 kwietnia zapalmy w domach światło dla tych, którzy odeszli 81 lat temu. Zatrzymajmy się na minutę ciszy. Niech serdeczna myśl poszybuje tam, nad Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Niech cicha modlitwa otuli miejsca nieznane i zapomniane, jak Kuropaty pod Mińskiem” - głosi treść pisma.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Warszawie uroczystości z udziałem rządzących - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki