Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewięć par, a wesele jedno

A. Wołosz
A. Wołosz
Nie jedna, ale aż dziewięć par stanęło na ślubnym kobiercu podczas Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle, w niedzielę 20 czerwca. Jednak ksiądz proboszcz Marian Niemyjski wcale z tego powodu szczęśliwej miny nie miał, bo prawdziwej przysięgi małżeńskiej w tym roku nie było ani jednej. Młode pary stanowili członkowie zespołów ludowych z różnych regionów Polski, które wzięły udział w V Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych.

Jak dawniej wyglądała żeniaczka na Kurpiach, przypomnieli Sylwia Antośkiewicz i Adrian Baranowski z zespołu folklorystycznego Kurpianka-Cepelia w Kadzidle. Młodzi ze swoimi orszakami schodzili się z różnych stron wsi, by spotkać się u bram kościoła św. Ducha. Sylwia i Adrian ruszyli z GOKSiR-u, wyprawieni przez dyrektor ośrodka Marię Gadomską, która wesele organizowała po raz ostatni. W sierpniu odchodzi bowiem na emeryturę.
Jak co roku obejrzeć widowisko obrzędowe do Kadzidła, które już z daleka witało transparentem "Zitojta do nas", przyjechało mnóstwo amatorów ludowych zwyczajów, regionalnego jadła i napitku. A tego nie brakowało na stoiskach gastronomicznych rozlokowanych przy Zagrodzie Kurpiowskiej.
- Kochane ludziska, jedzta, psijta, tańcujta, weselta się, żebyśta aż do przyszłego roku pamiętali, jak wygląda wesele na Kurpsiach - zachęcał gospodarz imprezy, wójt Jan Pabich.
I żeby nie być gołosłownym, polał w kieliszki weselnikom mocny trunek na rozluźnienie i dobry humor.
Namawiać długo nie musiał. Bo chociaż kapele całą sobotę rywalizowały w konkursie, a wieczorem bratały się przez wątrobę, co zdradził wójt Pabich, to w niedzielę siły im wróciły i tak grali, że aż scena dudniła. Niektórzy od razu ruszyli w tany. Oberka wywijał starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, tańczył też poseł PSL Jarosław Kalinowski i Witold Kuczyński z Czarni.
Do ostatniej chwili trwały konkursowe emocje wśród członków zespołów biorących udział w przeglądzie, bo jurorzy wyniki trzymali w głębokiej tajemnicy aż do ich ogłoszenia w niedzielę. Komisja w składzie: Żaneta Żardecka z Fundacji Cepelia, Henryk Gadomski, etnomuzykolog, Paweł Łaszczych, instruktor ds. folkloru GOKSiR-u w Kadzidle, Justyna Gębska, etnograf, Małgorzata Prusaczyk, główny specjalista ds. UE i promocji w Kadzidle, przyznała pierwszą nagrodę zespołowi folklorystycznemu Dzieci Kujaw z Brześcia Kujawskiego za powrót z kościoła i oczepiny, dwie drugie nagrody - regionalnemu zespołowi pieśni i tańca Boczki Chełmońskie z Boczków za odjazd do ślubu oraz zespołowi pieśni i tańca Wilamowice z Wilamowic za oczepiny. Dwie trzecie nagrody zdobyły: zespół ludowy Myszyniec za wybiór do ślubu i kurpiowski zespół folklorystyczny Carniacy z Czarni za oczepiny.
Wyróżnienia otrzymały: zespół ludowy Ludowiacy od Będkowa za powrót od ślubu, Graboszczanie z Grabownicy za wesele grabownickie oraz Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława St. Reymonta z Lipców Reymontowskich za powrót z kościoła.
- W V Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych wzięło udział osiem zespołów, autentycznych, nie było w tym roku zespołów stylizowanych - powiedziała nam Urszula Łaszczych z GOKSiR-u, która razem z Mirosławem Boroniem prowadziła tegoroczne wesele.
Udziału w przeglądzie nie wzięła kadzidlańska Kurpianka-Cepelia, zdobywczyni pierwszej nagrody rok temu.
Prócz setek gości obecnych na uroczystościach weselnych, dopisali również oficjele: senator i kardiochirurg prof. Zbigniew Religa, poseł Jarosław Kalinowski, starosta Stanisław Kubeł, radny sejmiku mazowieckiego Jerzy Dobek, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego Maria Sulbińska, burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski i wójt gminy Rozogi Józef Zapert.

Organizatorami Wesela Kurpiowskiego byli: wójt Kadzidła, proboszcz, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji im. ks. Mieczysława Mieszki. Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, fundacja Cepelia, Kadzidlańskie Stowarzyszenie Bractwo, Niezależne Obywatelskie Stowarzyszenie Kurpik, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Związek Gmin Kurpiowskich, Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle, Zespół Placówek Oświatowych im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle, pismo edukacyjno-regionalne "Kurpie".

Patronat honorowy: marszałek mazowiecki.

Organizatorzy dziękują za pomoc sponsorom, którymi byli: Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB z Łysych, Spółdzielnia Mleczarska Kurpie z Baranowa, Hochland Polska sp. z.o.o Baranowo, Jan Płoski z Kadzidła, Agromasz sp. z o.o. Ostrołęka, PHU Strzelec Mirosława Krystiana z Kadzidła, SPS Handel Ostrołęka, Polmos Białystok, Janina i Tadeusz Dobkowscy z Kadzidła, Lucyna i Tadeusz Białobrzewscy z Kadzidła, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrołęce, Sizer spółka jawna z Kadzidła, PHBM Sęk-Pol z Kadzidła, Związek Kurpiów, Sanprod sp. z o.o. Ostrołęka.

Patroni medialni: "Tygodnik Ostrołęcki", Radio Oko, Radio Nadzieja, TVP 3, "Kurpie", "Niedziela".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki