Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat klubu "Amazonki"

paf
- Musimy walczyć tak samo, jak mityczne wojowniczki. Tylko naszym wrogiem nie są obce plemiona, ale straszna i bezwzględna choroba - mówiła Teresa Samsel, wyjaśniając pochodzenie nazwy klubu.

Pani Teresa była pierwszą prezes Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki" w Ostrołęce. Dziesięć lat temu z kilkoma innymi kobietami tworzyła pierwsze struktury klubu. 22 października z okazji jubileuszu działalności "Amazonki" zorganizowały konferencję naukowo-szkoleniową: "Rak w XXI wieku. Przyczyny, zagrożenia, nadzieje. " Mówiono o sposobach diagnozowania i leczenia raka piersi, ale także o profilaktyce i edukacji kobiet. Członkinie klubu podkreślają, że najważniejszą rzeczą są cykliczne badania kontrolne. Tylko one pozwalają na szybkie wykrycie choroby, a co za tym idzie - znacznie większą skuteczność w jej zwalczaniu.
Klub "Amazonki" zawiązano przede wszystkim po to, by kobiety dotknięte chorobą miały gdzie się spotkać, porozmawiać o chorobie i podtrzymać się wzajemnie na duchu.
- Tą pomocą w przechodzeniu przez chorobę obejmujemy również rodziny Amazonek - podkreślała Regina Kowalczyk, obecna prezes Klubu.
Klub skupia w swych szeregach trzydzieści czynnie działających kobiet. Poza tym z "Amazonkami" luźno związanych jest jeszcze kilkanaście pań. Od niedawna mają lokal przy ul. Psarskiego.
- Dzięki temu stajemy się coraz bardzie aktywne - zapowiada prezes Kowalczyk. - Mamy zamiar wyjść z profilaktyką i edukacją do szkół średnich i wszystkich ośrodków zdrowia w mieście. Chcemy, by informacja o raku piersi i wiedza o tym, jak bardzo ważne są to badania, dotarła do jak największej grupy kobiet, szczególnie tych młodych. Te kontakty rozpoczęliśmy już teraz, zapraszając na konferencję uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.
1 października ostrołęckie "Amazonki" po raz siódmy wzięły udział w pielgrzymce na Jasną Górę. Był to nieoficjalny początek jubileuszowych obchodów w klubie. Październik od 1984 roku w Stanach Zjednoczonych jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Teraz już wiele krajów (w tym Polska) uznało październik miesiącem walki z rakiem piersi. 17 października jest w Polsce Dniem Walki z Rakiem Piersi, a jej symbolem "Różowa Wstążeczka".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki