Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dziesiąte urodziny Stodoły

(as, mch)
Stodoła to klimat, ludzie, rozmowy i fotografie. W takiej właśnie kolejności
Stodoła to klimat, ludzie, rozmowy i fotografie. W takiej właśnie kolejności Fot. A. Suchcicka
Dziesiąta, jubileuszowa przasnyska fotowystawa zaistniała zgodnie z definicją Tomaszczuka.

Stodoła to klimat, ludzie, rozmowy i fotografie. W takiej właśnie kolejności
(fot. Fot. A. Suchcicka)

Zdjęcia były ważne, ale nie najważniejsze. Jak zwykle na imprezach organizowanych przez przasnyskiego fotografika Tadeusza Myślińskiego najważniejsza była otoczka: klimat, ludzie i rozmowy.

Od stodoły do Stodoły

Tłem pierwszych Stodół była prawdziwa stodoła. Budynek nie przetrwał próby czasu. Ale nazwa i coroczna impreza - nadal istnieją i mają się dobrze. W tym roku zdjęcia artystów fotografików zostały przypięte bieliźnianymi spinaczami na sznurach rozciągniętych na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum Historycznego w Przasnyszu.
- Witam na Stodole 2004. Otwieram ją oficjalnie - najkrótszym z możliwych przemówień Tadeusz Myśliński, artysta fotografik z Przasnysza, 26 czerwca otworzył dziesiątą przasnyską fotowystawę i przedstawił zgromadzonym swoich kolegów po fachu i autorów prezentowanych prac - Pawła Pierścińskiego z Kielc i Jurka Chaberka z Łomży.
- Cieszę się, że jestem z państwem na tej pięknej imprezie w Przasnyszu. Od lat o niej słyszałem, a dziś dostąpiłem zaszczytu zaprezentowania na niej swoich prac - powiedział Paweł Pierściński. A Jurek Chaberek stwierdził: - Rzadko robię wystawy, ponieważ moje prace niespecjalnie się podobają. Ale pewnym ludziom, do których zalicza się Tadeusz Myśliński, nie można odmawiać. - Autorzy dostali kwiaty, a zaraz potem zaczęło lać się piwo i wystrzeliły korki od szampanów.

Od odbicia rzeczywistości do czystej imaginacji

Pierwszym mocnym akcentem dziesiątej Stodoły był, ustanowiony przez kapitułę Fotoklubu RP - Stowarzyszenie Twórców - medal "Zasłużony dla fotografii polskiej", który Tadeuszowi Myślińskiemu wręczył Mieczysław Cybulski, prezes Fotoklubu RP. Natomiast nowością dziesiątej Stodoły była sesja popularnonaukowa. Mariusz Bondarczuk omówił historyczne aspekty przasnyskiej fotografii, Radosław Waleszczak mówił o powstawaniu małych ojczyzn, a Paweł Pierściński skupił się na roli fotografii krajoznawczej w promocji regionu.
- Fotografia jest jak kobieta. Daje się jej całe życie pieniądze i wiąże się z nią na całe życie - stwierdził Pierściński i uzasadnił: - Fotografia jest jak kobieta: piękna, mądra i interesująca. A fotograf ma za zadanie zmusić fotografię do mówienia ludziom o świecie. Musi umieć zatrzymać wzrok widza na dłużej niż jedno mgnienie oka i wywołać określone reakcje. A fotografia krajoznawcza jest doskonałym materiałem dokumentującym życie ludzi, zabytki, krajobrazy. Materiałem dokumentującym i uświadamiającym przemijanie czasu - mówił prelegent z Kielc.
Zbyszek Tomaszczuk, redaktor naczelny "Fotografii Polskiej", przybył dopiero na wieczorny wernisaż, ale z wykładu go nie zwolniono. Tomaszczuk skupił się na nowinkach fotograficznych.
- Dziś fotografia stała się jednym z przedmiotów, których się uczy. W ten sposób tworzy się grupa ludzi, którzy zajmują się fotografią także z punktu widzenia teoretycznego. Po drugie, mamy bardzo dużo pism fotograficznych. Do najciekawszych należą: "Pozytyw", "Foto", "Foto Kurier", "Fotografia", "Fototapeta" i "Fotozeszyty". Jest także szereg pism dotyczących fotografii cyfrowej - mówił Tomaszczuk, który za największe zagrożenie fotografii uważa tzw. obrazy fotopodobne.
- W fotoobrazach pojawiają się budynki albo ludzie, którzy zostali wygenerowani z wyobraźni animatora komputera. W pewnym momencie możemy przestać się orientować, czy obraz jest odbiciem rzeczywistości, czy też obrazem imaginacyjnym - uważa redaktor "Fotografii Polskiej". Naszym zdaniem, Przasnyszowi na razie imaginacje (przynajmniej te fotograficzne) nie grożą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki