MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ostrołęce. Pełna, bezpłatna opieka i rehabilitacja dla mieszkańców miasta i regionu. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Dzienny Dom Opieki Medycznej to placówka działająca w Ostrołęce, przy ul. Goworowskiej 13a (w budynku, w którym znajdują się też sklepy Wiejska Wędzarnia i Dywano). DDOM jest założony i prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Validus.

- Nasza spółdzielnia prowadzi także sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym – mówi Artur Wilk ze Spółdzielni Socjalnej Validus (sam porusza się na wózku). – Zauważyliśmy, że problemem wielu osób starszych i niepełnosprawnych jest dostęp do rehabilitacji i opieki. Stąd pomysł na stworzenie tego domu.

Udało się dzięki środkom unijnym. To właśnie dlatego, że projekt został w całości z nich sfinansowany, opieka i rehabilitacja jest za darmo. Cała wartość projektu to ok. 2 mln zł. Za te pieniądze DDOM będzie funkcjonował przez dwa lata. Przez ten czas opieka i rehabilitatcja będzie całkowicie darmowa.

Dla kogo?

Z projektu będzie mogło skorzystać 126 osób, w wieku od 18 lat, z tym, że połowa z nich muszą to być osoby po 65. roku życia.

Zgodnie z założeniami projektu osoby takie korzystają z opieki i rehabilitacji w DDOM przez czas nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 120 dni.

- Oczywiście każdorazowo decyduje o tym lekarz, który także ocenia czy nasze zabiegi rehabilitacyjne powodują poprawę stanu pacjenta – mówi Krzysztof Prot ze spółdzielni Validus.

Najważniejsze dla pacjentów jest chyba jednak to, że nie potrzebują oni przed przyjęciem do Dziennego Domu Opieki Medycznej żadnych badań w przychodniach specjalistycznych. Wszystko jest załatwiane w DDOM i u lekarza rodzinnego.

- Pacjent, który zgłosi się do nas otrzymuje pakiet dokumentów, od lekarza rodzinnego musi mieć tylko skierowanie do nas. Pracujący u nas lekarze przeprowadzą wszelkie badania i zdecydują o formiei i zakresie rehabilitacji i opieki – tłumaczy Krzysztof Prot.

Zakwalifikowani w ten sposób pacjenci mogą przebywać w Dziennym Domu Opieki Medycznej codziennie (od poniedziałku do piątku) przez 8-10 godzin dziennie. Na miejscu mają zapewniony posiłek. Niestety, codzienny dojazd do DDOM trzeba sobie zapewnić samemu.

Wszystko to po to, żeby osoby starsze i niepełnosprawne mogły wracać do formy w warunkach możliwie zbliżonych do domowych, pozostając jednocześnie pod stałą profesjonalną opieką lekarzy i rehabilitantów.

Paleta usług medycznych oferowanych pacjentom obejmuje m.in. opiekę pielęgniarską, w tym edukację pacjenta dotyczącą samoopieki i samopielęgnacji, doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych, usprawnianie ruchowe, stymulacja procesów poznawczych, terapia zajęciowa, przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki.

Obecnie pod opieką DDOM pozostaje 9 uczestników. Wciąż jednak jest prowadzona rekrutacja kolejnych pacjentów.

Wystarczy zgłosić się do DDOM przy ul. Goworowskiej 13 a w Ostrołęce. Biuro jest czynne codziennie w godz. 7.30-17.30.

Wszelkie bliższe informacje także pod numerami telefonów: 784 933 589, 514 777 797 i 29 766 59 18.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki