Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennikarze na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Dziennikarze na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy możemy spodziewać się zmian?
Dziennikarze na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy możemy spodziewać się zmian? wojciech wojtkielewicz/kurier poranny gazeta wspolczesna / polska press
Dziennikarze nie mogą przebywać przy polskiej strefie przygranicznej. Czy i kiedy zostaną dopuszczeni na polską stronę granicy?

Od wprowadzenia stanu wyjątkowego dziennikarze nie mają wstępu do strefy przygranicznej. Media bazują na informacjach przekazywanych przez rząd oraz Straż Graniczną.

Coraz częściej mówi się o powrocie po polskiej stronie granicy dziennikarzy. Mówił o tym w połowie listopada między innymi szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- Po zakończeniu stanu wyjątkowego, który z końcem miesiąca wygaśnie, wprowadzimy nowelizację ustawy, która de facto przedłuży to, co jest w chwili obecnej, ale w sposób elastyczny, z uwzględnieniem różnego typu uwag - zapowiedział minister.

Jednocześnie przekazał, że na zasadach określonych przez Straż Graniczną dziennikarze będą mogli przebywać na terenie przygranicznym. - Będziemy elastyczni, będziemy podchodzili rozsądnie. Wszystkie redakcje, które mają zasięg ogólnopolski, będą mogły korzystać z tej możliwości - zapewnił polityk.

Do kwestii dziennikarzy na granicy odniosła się w poniedziałek rzeczniczka straży granicznej ppor. Anna Michalska na antenie Radia Plus. Michalska stwierdziła, że spodziewa się, iż przepustki umożliwiające relacjonowanie sytuacji z granicy może jednorazowo otrzymywać 20-30 osób. Na uwagę prowadzącego rozmowę, że to mała liczba akredytacji, ppor. Michalska zaznaczyła, że "może będzie to 100 przepustek".

Ustawa o ochronie granicy państwowej

Z końcem listopada kończy się przygraniczny stan wyjątkowy. Zgodnie z konstytucją – niemożliwe jest jego przedłużenie. Po zakończeniu stanu wyjątkowego ma zacząć obowiązywać nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, którą sejm przyjął 17 listopada. Za nowelizacją ustawy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu, który rozpoczyna obrady środę 24 października. Choć na razie tego w punktu nie ma w porządku obrad, to rządowa propozycja była rozpatrywana w trybie pilnym, co oznacza, że Senat ma tylko 14 dni na zajęcie stanowiska.

W jaki sposób nowelizacja zmieni sytuację mediów?

W punkcie drugim art. 12b czytamy, że:

"W uzasadnionych przypadkach właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej może zezwolić na przebywanie, na czas określony i na określonych zasadach, na obszarze objętym zakazem, o którym mowa w art. 12a ust. 1, innych osób niż wymienione w ust. 1, w szczególności dziennikarzy w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r."

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, pytany przez dziennikarzy o to, jak będą realizowane nowe przepisy, odpowiedział, że "niezbędne jest dopuszczenie części dziennikarzy do obszaru przygranicznego". - Przypuszczam, że to będą ogólnopolskie stacje telewizyjne, a nie lokalne - powiedział.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił we wtorek, 16 listopada, w Polskim Radiu 24, że obecność mediów na granicy będzie "raczej możliwością incydentalną niż trwałą praktyką".

- Właściwy miejscowo komendant Straży Granicznej będzie mógł umożliwić obecność dziennikarzy przy granicy. Zdajemy sobie sprawę, że musi to być realizowane w sposób uporządkowany – mówił natomiast podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceminister Maciej Wąsik.

Sytuacja na granicy

Od tygodni zwiększa się liczba nielegalnych imigrantów – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Polską, Litwą oraz Łotwą.

Polskiego odcinka granicy strzeże kilkanaście tysięcy polskich funkcjonariuszy - strażników granicznych, policjantów, a także żołnierzy Wojska Polskiego.

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został on wprowadzony na 30 dni, a później jednorazowo przedłużony na kolejne 60. Oznacza to, że zakończy się z końcem listopada.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziennikarze na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy możemy spodziewać się zmian? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki