MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Sołtysa, 11.03.2020. Czego życzą sobie sołtysi?

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
W Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Życzymy im wytrwałości. A czego oni sami sobie życzą?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, jeszcze na koniec 2018 r. (data aktualizacji danych to 28 maja 2019 r.) na 40 447 sołectw w Polsce funkcję sołtysa sprawowało 24 251 mężczyzn (niecałe 60 proc.) oraz 16 196 kobiet (około 40 proc.). Jednak rok 2019 był rokiem wyborczym w sołectwach i jak wynika z danych zebranych przez Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza,– liczba kobiet sprawujących urząd funkcję sołtysa wyrównała się z liczbą mężczyzn.

Czego może sobie życzyć sołtys w Dniu Sołtysa?

Kamil Stepnowski, sołtys Aleksandrowa, gm. Lelis, pow. ostrołęcki:

Uważam, że wieś Aleksandrowo ma aktywnych mieszkańców, którzy potrafią się zjednoczyć i licznie przybyć na zebranie wiejskie czy też pomóc w pracach społecznych.
Na obecną chwilę nasza miejscowość posiada miejsce rekreacji (ogrodzony plac wiejski, a na nim wiatę oraz plac pod nią wyłożony kostką, pomieszczenie gospodarcze, wodę oraz prąd), mamy bezpieczną drogę, oświetlone ulice, sporą ilość łąk i lasów… Zwykłe rzeczy, o których niektóre sołectwa mogą tylko pomarzyć.

Życzeniem moim jest, aby po prostu pozwolono sołtysom działać i ich nie ograniczać.

Nie jesteśmy pracownikami urzędów gmin, a coraz częściej daje nam się do wypełniania różnego rodzaju wnioski, kosztorysy, etc. To są obowiązki należące do urzędników i na tym przecież polega ich praca. Zadaniem sołtysa jest przede wszystkim aktywizacja mieszkańców i zapewnianie ich, że tylko wspólnie możemy zrobić coś wielkiego razem... mimo że często są to małe rzeczy jak np. pocięcie drewna, ścięcie trawy, zorganizowanie wspólnego ogniska.
Chciałbym, aby nie pozbawiano sołectw narzędzi takich jak fundusz sołecki czy inicjatywa lokalna. Pozwalają one bowiem utwierdzić mieszkańców, że mają moc sprawczą na swoje najbliższe otoczenie. A wiadomo, że „tyle sołtys może, ile wieś mu dopomoże”.

W gminie Lelis jest sporo aktywnych Sołtysów, którzy robią dużo więcej, niż to czego się od nich wymaga. Stawiają sobie wysokie cele i je realizują. Nie dla splendoru, sławy tylko dla dobra swoich mieszkańców oraz sołectwa.
Funkcje swoje pełnimy społecznie. Otrzymujemy co prawda diety, ale są one niewspółmierne do zadań jakie realizuje współczesny Sołtys oraz wkładu jego pracy. Nasza rola wydaje się być wciąż niedoceniania, a przecież Sołtys to obecnie lider, animator, menedżer, finansista ...multiinstrumentalista.
Sołtys jest na pierwszej linii frontu społecznych zmian!

W tym konkretnym dniu zachęcam mieszkańców wszystkich sołectw do tego, aby najzwyczajniej w świecie uścisnęli dłoń Sołtysowi, uśmiechnęli się, powiedzieli dobre słowo.
Takie zwykłe rzeczy w zupełności wystarczą, aby utwierdzić Sołtysa w przekonaniu, że to co robi ma sens!

sołtysi

Czego życzy sobie Robert Niedzwiecki, sołtys Obierwi w gm. Lelis w pow. ostrołęckim?__

Dobrej i owocnej współpracy z każdym kto ma wpływ na budowanie wizerunku naszych małych Ojczyzn. Aby sołtys mógł się wywiązać z zadań, często trudnych, potrzebuje pomocy i współpracy. Bez zaangażowania mieszkańców będzie mu trudno cokolwiek we wsi zmienić. Wsparcie radnego i całej rady, urzędu gminy oraz wójta też się przydaje.

A czego Wy życzycie sołtysom?

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki