MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce od kilkudziesięciu lat. Zobacz archiwalne zdjęcia, przedstawiające dawną szkołę!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Nauczyciele zarówno dawniej, jak i obecnie odgrywają niezwykle ważną rolę nie tylko w edukacji, ale też w wychowywaniu młodego pokolenia. Niemniej jednak, przed laty byli autorytetami dla uczniów, a ich zawód uchodził za prestiżowy. Mieli też większy wpływ na kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci oraz młodzieży. W placówkach edukacyjnych panowała dyscyplina, której złamanie wiązało się z poważnymi konsekwencjami.
Nauczyciele zarówno dawniej, jak i obecnie odgrywają niezwykle ważną rolę nie tylko w edukacji, ale też w wychowywaniu młodego pokolenia. Niemniej jednak, przed laty byli autorytetami dla uczniów, a ich zawód uchodził za prestiżowy. Mieli też większy wpływ na kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci oraz młodzieży. W placówkach edukacyjnych panowała dyscyplina, której złamanie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce już od kilku dekad, bowiem jego początki sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Co ciekawe, od 1982 roku jego oficjalna nazwa to Dzień Edukacji Narodowej, w związku z czym od tamtej pory święto dotyczy wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji w szkołach nie odbywają się zajęcia, a zamiast nich uczniowie przygotowują uroczyste apele albo organizowane są wspólne wyjścia – na przykład do instytucji kulturalnych. Nauczyciele zarówno dawniej, jak i obecnie odgrywają niezwykle ważną rolę nie tylko w edukacji, ale też w wychowywaniu młodego pokolenia. Chociaż same lekcje przebiegają bardzo podobnie, to zmieniło się podejście uczniów do szkoły oraz osób, prowadzących zajęcia. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się również nowoczesne metody nauczania, między innymi z wykorzystaniem ciągle udoskonalanych urządzeń. Dzieci i młodzież, wyposażone w laptopy oraz dostęp do internetu mają bez porównania inne możliwości w pozyskiwaniu wiedzy niż ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu. Wszelkie multimedialne formy urozmaicają przekaz i rozwijają kreatywność. Niemniej jednak, dawniej nauczyciele byli autorytetami dla uczniów, a ich zawód uchodził za prestiżowy. Mieli też większy wpływ na kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci oraz młodzieży. W placówkach edukacyjnych panowała dyscyplina, której złamanie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Z okazji Dnia Nauczyciela zobacz archiwalne fotografie, przedstawiające polską szkołę kilkadziesiąt lat temu!

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce 14 października

Początki Dnia Nauczyciela sięgają roku 1972, kiedy to powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela. Warto podkreślić, że święto było wówczas związane wyłącznie z przedstawicielami tego zawodu. Dziesięć lat później zmieniono jego nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, w związku z czym od 1982 roku dotyczy już wszystkich pracowników oświaty. Ustanowione wtedy nowe określenie tego święta nadal jest zastępowane wyrażeniem: Dzień Nauczyciela, bowiem w tym brzmieniu wpisało się ono bardzo mocno w kontynuowaną przez kolejne pokolenia uczniów tradycję. Dzień Edukacji Narodowej przypada co roku w dniu 14 października i jest on wolny od zajęć lekcyjnych.

W związku z tym, w placówkach edukacyjnych odbywają się często akademie oraz inne wydarzenia, mające miejsce w ramach obchodów. Bardzo często organizowane są z tej okazji szkolne wyjścia do kina, teatru, muzeum albo też niedalekie wycieczki po okolicy. Warto też dodać, że kilka dni wcześniej obchodzony jest również Światowy Dzień Nauczyciela, który został ustanowiony w 1994 roku na pamiątkę podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Przypada dokładnie 5 października, jednak w Polsce obchodzą go tylko wykładowcy akademiccy oraz nauczyciele szkół wyższych.

Nie przeocz

Nauczyciele mieli większy wpływ na kształtowanie pozytywnych postaw wśród uczniów

Nauczyciele zarówno dawniej, jak i obecnie odgrywają niezwykle ważną rolę nie tylko w edukacji, ale też w wychowywaniu młodego pokolenia. Chociaż same lekcje przebiegają bardzo podobnie, to zmieniło się podejście uczniów do szkoły oraz osób, prowadzących zajęcia. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się również nowoczesne metody nauczania, między innymi z wykorzystaniem ciągle udoskonalanych urządzeń. Dzieci i młodzież, wyposażone w laptopy oraz dostęp do internetu mają bez porównania inne możliwości w pozyskiwaniu wiedzy niż ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu. Wszelkie multimedialne formy urozmaicają przekaz i rozwijają kreatywność. Niemniej jednak, dawniej nauczyciele byli autorytetami dla uczniów, a ich zawód uchodził za prestiżowy. Mieli też większy wpływ na kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci oraz młodzieży.

W placówkach edukacyjnych panowała dyscyplina, której złamanie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Uczniowie byli wówczas bardziej aktywni, zorganizowani, posłuszni i chętnie współpracowali ze swoimi nauczycielami. Pozbawieni używanych współcześnie narzędzi oraz nowinek technologicznych zdobywali praktyczne umiejętności, związane z pozyskiwaniem i przyswajaniem wiedzy. Obecnie uczniowie mniej czasu spędzają na tak zwanych kołach zainteresowań, realizowanych przez nauczycieli z różnych przedmiotów. Skupiają się bowiem na indywidualnej nauce, w związku z czym rzadziej spotykają się na dodatkowych zajęciach w swojej szkole. Tym samym ograniczona została jedna z głównych funkcji nauczycieli, dzięki którym dawna szkoła uczyła życia i samodzielności.

W załączonej galerii prezentujemy fotografie archiwalne, udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Przedstawiają one nauczycieli, a także ich podopiecznych kilkadziesiąt lat temu. Z okazji Dnia Nauczyciela zobacz stare zdjęcia, prezentujące polską szkołę sprzed kilku dekad!

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki