MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kultury Kurpiowskiej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
We wtorek 28.05.2024 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce odbył się Dzień Kultury Kurpiowskiej. Młodzież miała okazję podziwiać śpiew i stroje zespołu kurpiowskiego Kurpianka oraz spotkać się z twórcami ludowymi.

Spotkanie z kulturą kurpiowską i twórcami ludowymi odbyło się w sali gimnastycznej II LO. Wszystkich obecnych powitał dyrektor Krzysztof Jankowski.

Codzienne życie jest przeniknięte sztuką i chęcią tworzenia. Twórcą jest ten, kto potrafi wyrazić swoje myśli, refleksje, przeżycia, uczucia w języku literatury, tańca, pieśni, rzeźby, ale też muzyki, filmu i wiele innych przestrzeni sztuki. Tu na Kurpiach dochodzi jeszcze nam garncarstwo, wikliniarstwo, tworzenie koronki, zdobnictwa, tkactwo. To wszystko charakteryzuje Kurpie. Część z nas pisze wiersze, ale do szuflady, część śpiewa, ale do lusterka, część maluje, ale zostawia na strychu. A czasami nie zdajemy sobie sprawy, że ten zalążek tworzenia może stać się bardzo dojrzałym, może być tym, co Was wyraża i stać się sztuką. Ksiądz Władysław Skierkowski spisał przez ponad dwie dekady 2280 pieśni z regionu kurpiowskiego. Pokazuje nam to, że jest to region niezwykle płodny. Kultura kurpiowska jest bogata, niepowtarzalna i warto ją poznać

- mówił dyrektor.

Po czym przekazał głos Henrykowi Gadomskiemu, który scharakteryzował region kurpiowski oraz kulturę, przedstawił też obecnych twórców ludowych.

Wystąpili:

  • Zespół folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła, kierowany przez Pawła Łaszczycha
  • Chór CANTILENA, kierowany przez prof. Henryka Gadomskiego,

Swoją twórczość zaprezentowali:

  • Andrzej Staśkiewicz – rzeźbiarz i lutnik;
  • Czesława Lewandowska – koronczarka, wykonująca także wyroby z bibuły;
  • Wiesław Kuskowski – plecionkarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki