Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet w Płoniawach-Bramurze. Hucznie bawiło się niemal 150 osób! [ZDJĘCIA+WIDEO]

Małgorzata Jabłońska
Wiele atrakcji czekało 8 marca w Dzień Kobiet na mieszkanki gminy Płoniawy-Bramura.

140 osób w czwartkowy wieczór, 8 marca, spędziło w Gminnym Ośrodku Kultury w Płoniawach na imprezie z okazji Dnia Kobiet, w ramach której zaplanowano mnóstwo atrakcji – wspólną zabawę, kwiaty, toasty, występy kabaretowe i wokalne, uroczystą kolację i wiele innych.

Moc życzeń i rower w prezencie

Wszystkich zebranych powitała gospodyni imprezy - dyrektor GOK Ewa Marmulewska:

- „Ktoś już kiedyś powiedział i miał rację, niestety, światem rządzą mężczyźni, mężczyznami – kobiety” - zaczęła od cytatu.

Następnie najserdeczniejsze życzenia wszystkim paniom złożyli: Mirosław Augustyniak – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Dariusz Wierzbicki – wicestarosta powiatu makowskiego, Włodzimierz Załęski – wójt gm. Płoniawy wraz z sekretarzem gminy Kazimierzem Białobrzeskim oraz radnymi.

Wszystkie uczestniczki imprezy wzięły udział w konkursie, w którym nagrodą był rower miejski ufundowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce. W wyniku losowania nagroda przypadła mieszkance Płoniaw Renacie Waleszczak. Część artystyczną przygotował zespół muzyczno-kabaretowy „Rozumisz”, którego członkowie pochodzą gmin Różan, Szelków i Rzewnie. Nie zabrakło doskonałych humorów, wspólnych śpiewów i radosnej atmosfery, która towarzyszyła zebranym paniom do późnych godzin nocnych.

Początki tego święta sięgają 1910 r.​ W Polsce Dzień Kobiet największą popularnością zaczął się cieszyć w czasach PRL. Był obowiązkowo obchodzony w zakładach pracy i szkołach, gdzie odbywały się uroczyste zebrania i akademie. Wówczas, w odpowiedzi na braki w zapatrzeniu, panie otrzymywały m.in. rajstopy, ręczniki, słodycze, mydło lub kawę.

Nieodłącznym elementem święta było także wręczanie kwiatów - szczególnie goździków oraz huczna, najczęściej suto zakrapiana impreza, w której udział brali głównie panowie. Taki sposób świętowania odszedł do lamusa, a Dzień Kobiet został wykreślony z kalendarza świąt państwowych w 1993 r. Współcześnie kojarzony jest z manifestacjami środowisk feministycznych, ale nie tylko, ponieważ tradycja uhonorowania płci pięknej przetrwała do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki