Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Bociana Białego. Zobacz zdjęcia bocianów z okolic Ostrołęki

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Dzień Bociana Białego. Zobacz zdjęcia bocianów z okolic Ostrołęki
Dzień Bociana Białego. Zobacz zdjęcia bocianów z okolic Ostrołęki Anna Wołosz
31 maja od 2013 roku obchodzony jest Dzień Bociana. Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka historii, które przydarzyły się bocianom z okolic Ostrołęki. Poza tym przyrodnicy oraz Grupa Energa - od lat angażująca się w pomoc boćkom - zwracają uwagę na potrzebę ich ochrony oraz popularyzują wiedzę o nich.

Bocianów w okolicach Ostrołęki jest sporo. przylatują m.in. do Dąbrówki, Łęgu Starościńskiego, na łąki koło Siarczej Łąki, do Laskowca, Dąbrowy, Gleby. CO roku sejmikują w Borawym i w Karasce. Przy takim zagęszczeniu ptaków zdarzają się różne dramatyczne historie.

Historie, które przydarzyły się bocianom z okolic Ostrołęki

Do smutnego wypadku doszło w 2012 roku w Dąbrówce w gminie Lelis. Podczas prac przy linii energetycznej spadło gniazdo.
O przypuszczalnych powodach mówiła Katarzyna Burda-Mazurek, główny specjalista ds. komunikacji warszawskiego oddziału firmy PGE Dystrybucja S.A.
- Modernizacja linii w miejscowości Dąbrówka była wykonywana w taki sposób, aby nie naruszyć istniejącego gniazda - zapewnia. - Można ją było podjąć, ponieważ zaplanowano zmianę trasy linii, a słup z gniazdem miał pozostać do jesieni. Dopiero wówczas planowaliśmy zlikwidować ten słup i przenieść gniazdo bocianie. Niestety, jak wynika z oświadczenia wykonawcy robót, gniazdo samoistnie przechyliło się i spadło. Duże gniazdo bocianie, zwłaszcza nasiąknięte wodą, waży nawet tonę i w związku z tym w trakcie przenosin zawsze jest zmniejszane zarówno ze względu na bezpieczeństwo ptaków, jak i linii energetycznych. Podobnie w miejscowości Szafarczyska - gniazdo zostało przełożone w ubiegłym roku dopiero po odlocie ptaków, ale w tym roku chyba nie jest zamieszkałe.

Przy zdarzeniu był Wiesław Modzelewski, właściciel firmy "Energo-Instal", wykonawca remontu linii energetycznej w Dąbrówce.
"Około godziny 9.00, po burzy na gniazdo usiadł bocian, który właśnie przyleciał i w czasie poruszenia się pozostałych w gnieździe bocianów konstrukcja gniazda przełamała się w miejscu mocowania do słupa i ściółka gniazda wraz z młodymi spadła na ziemię" - czytamy w jego wyjaśnieniu.

Został bocian

W 2011 czytelnik z gminy Lelis odkrył, że mimo nadejścia zimy na podwórku nadal jest bocian.,
Do kogo należy obowiązek opieki nad tym ptakiem, przecież jest z gatunku chronionego? - pyta czytelnik.
Odpowiadają Pracownicy Ptaszarni Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie: - Nie ma ustawowego obowiązku opieki nad bocianem. Jeżeli chodzi i nie wygląda na rannego, można pomóc mu przetrwać zimę, wystarczy podrzucać jedzenie. W tym roku takich przypadków jest wyjątkowo dużo. Z powodu zimnej wiosny młode za późno się wylęgły i nie są jeszcze gotowe, żeby odlecieć. Jeżeli ptak jest ranny, przyjmiemy go do Ptasiego Azylu (działa przy ZOO w Warszawie, przyjęcie ptaka jest bezpłatne, przyp. red.). Trzeba go jednak nam przywieźć.

Energa buduje platformy

Pracownicy Grupy Energa od przeszło 25 lat we współpracy z przyrodnikami montują specjalne platformy pod bocianie gniazda. Dzięki wyniesieniu przez energetyków gniazd na te specjalne konstrukcje, bociany mogą bezpiecznie rozbudowywać swoje domostwa. Dorosłe ptaki i pisklęta zabezpiecza to przed porażeniem prądem, a przy okazji zapewnia bezpieczeństwo linii energetycznych i ciągłość dostaw dla odbiorców.
W samym roku 2018 na słupach energetycznych na terenie północnej oraz centralnej Polski Energa umieściła około 600 nowych i wyremontowanych platform. Łącznie jest ich już ponad 11 tys. i szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.
Widzisz ptaka w potrzebie? Zadzwoń na 801 BOCIAN!

Chcesz pomóc bocianom? Zbieraj sznurki!

Dlaczego zachęcamy do zbierania sznurków wokół bocianich gniazd? Sznurek przyniesiony do gniazda bocianów może być bardzo niebezpieczny. Często oplątuje nogi młodych ptaków. Bocian jest karmiony przez rodzica, rośnie, po czym okazuje się, że nie może odlecieć z gniazda i umiera. W takim przypadku bez interwencji człowieka nie jest w stanie się wyswobodzić. Żeby zapobiegać takim sytuacjom, każdy z nas może pomóc, wystarczy w trakcie spacerów zbierać sznurki w okolicy bocianich gniazd. Dzięki temu każdy z nas może łatwo zmniejszyć niebezpieczeństwo zaplątania się piskląt, a dzięki temu pomóc w ich ochronie.
Więcej zdjęć i historii przyrodniczych będących wynikiem eksploracji dzikiego środowiska Polski, nie tylko wokół bocianiego gniazda, można śledzić codziennie na www.dbajobociany.pl.
Dzień Bociana obchodzony jest dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
Zobacz film „Żerowiska bocianów”
www.facebook.com/EnergaSA/videos/441234873356606/

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki