Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziękować Bogu, który jest Panem żniwa

Jarosław Sender
Kaprysy pogody, które boleśnie doświadczyły rolników z Polski południowej oraz kilku gmin Mazowsza, szczęśliwie ominęły uprawy rolników z Somianki. Dlatego nie tylko cieszą się z tegorocznych żniw, ale i potrafią się dzielić tym, czego mają w dostatku. Za to rolnicy i włodarze gminy Somianka dziękowali w niedzielę 29 sierpnia. Dożynki po raz drugi z rzędu odbyły się w Popowie Kościelnym.

Zabawa przez cały dzień

- Modlić się i dziękować Bogu, który jest Panem żniwa - takimi słowami rozpoczął nabożeństwo dożynkowe ks. Remigiusz Stacherski, proboszcz popowskiej parafii. Dożynki gminne były jednocześnie dożynkami parafialnymi. - To święto wyjątkowe, to podziękowanie za pracę ludzką i za ziemię. Dla wielu z nas trud rolniczy jest krzyżem - powiedział proboszcz. Mówił o wyjątkowym charakterze pracy rolnika, bo to jeden z nielicznych zawodów, w którym praca jest obcowaniem z darem życia. Podkreślał, że rolnicy to ludzie odpowiedzialni za to życie, a jednocześnie pokorni wobec żywiołu przyrody.

Tego dnia prowadzona była przed kościołem zbiórka dla uczniów dotkniętej skutkami powodzi gminy Troszyn pod Płockiem. Jeden z przedsiębiorców dostarczył 1000 bochenków chleba, aby każdy mógł go skosztować, a jednocześnie aby każdy podzielił się groszem z potrzebującymi. Podczas mszy św. poświęcone zostały bochny chleba i wieńce dożynkowe.

Po nabożeństwie w barwnym korowodzie, prowadzonym przez starostów dożynek - Dorotę Majewską i Adama Ciacha - wieńce zostały przeniesione przed scenę na popowskim rynku. Starostowie przekazali wójtowi Andrzejowi Żołyńskiemu bochen chleba z miodem - symbole ciężkiej i owocnej pracy rolników gminy Somianka. Wójt i przewodniczący Rady Gminy Jacek Tolak podzielili chleb między gości i mieszkańców gminy. Wójt dziękował rolnikom za ich niezłomną pracę, ale szczególnie za ich ofiarność dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Podkreślał, że nie należy co prawda chwalić dnia przed zachodem słońca, ale już dziś można powiedzieć, że rok 2010 - choć trudny - jest udany.

W dożynkowym świętowaniu uczestniczyli zacni goście. Europoseł Jarosław Kalinowski życzył, by nikomu nie zabrakło chleba, a rolnicy otaczani byli szacunkiem za ich trud. Podkreślał, że jako członek komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim dąży do tego, aby po roku 2013 rolnicy byli nadal wspierani unijnym dofinansowaniem i żeby traktowani byli na równi z rolnikami innych krajów. Te kwestie podnosili w swoich wypowiedziach także Radosław Rybicki - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz posłanka Elżbieta Jakubiak. Podziękowania rolnikom i życzenia pomyślności w ich pracy złożyli także wicestarosta powiatu wyszkowskiego Waldemar Sobczak, Marian Skoczeń - w imieniu wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka, Agnieszka Ogonowska - w imieniu radnej Sejmiku Mazowieckiego Cecylii Domżały.

Uroczystości dożynkowe uświetniły występy zespołu "Przepióreczka" z Jackowa Górnego, który przedstawił obrzęd weselny, kabaretu "Spinacz" z Iłowa oraz zespołu "Alt" z Wyszkowa. Podczas dożynek można było skosztować dań regionalnych, a pogoda, pomimo pesymistycznych zapowiedzi synoptyków, dopisała.

Dożynki były okazją do uhonorowania autorów wieńców dożynkowych. Pierwsze miejsce zajął wieniec z Somianki, drugie ex aequo - wieńce z Suwina i Popowa Kościelnego, a tzrecie - z Krąg i Jackowa Dolnego. Wyróżnienie zdobyły wieńce z Ostrów, Jackowa Dolnego, Jank, Nowej Wsi. Specjalne wyróżnienie przyznano wieńcowi z Dąbrówki, której przedstawiciele gościnnie odwiedzili Popowo. Specjalne wyróżnienie od eurodeputowanego Jarosława Kalinowskiego otrzymały wieńce Somianki, Popowa Kościelnego, Ostrów, Dąbrówki i Jackowa Górnego.

Po raz pierwszy zorganizowano też konkurs na najlepszy chleb upieczony przez gospodynię z gminy Somianka. Pomysłodawcą konkursu był ks. Stacherski. Najlepszy chleb upiekła Halina Materska, drugie miejsce przypadło Agnieszce Kostrzewie, a trzecie zajęła Justyna Skoczeń. Wyróżniono też wypieki Barbary Polak, Krystyny Kalinowskiej, Zofii Stępnowskiej i Elżbiety Kozon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki