Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki tej inwestycji mamy zapomnieć o awariach prądu!

forwardpr
forwardpr
Trwa modernizacja stacji elektroenergetycznej Ostrołęka - jednego z najważniejszych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i kluczowego zadania z projektu "Połączenie Polska-Litwa". Prace mają zakończyć się w 2015 r. Nowa stacja ma zapewnić stabilne dostawy energii nie tylko dla Ostrołęki i okolic, ale całej północno-wschodniej Polski

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Choć wykonawcy, firmie ELTEL Networks Rzeszów S.A. nie sprzyjała pogoda, niedawno zakończono prace związane z budową budynku dla nowej rozdzielni 110 kV - na budowie nie ma zatem opóźnień.
- Długa zima nas nie zatrzymała. Niebawem rozpoczną się prace związane z montażem aparatury nowej rozdzielni 110 kV w technologii GIS - mówi dyrektor zadania Daniel Gajewski z ELTEL Networks. Dodaje, że dotrzymanie terminów jest kluczowe, bo rozbudowa stacji współfinansowana jest z funduszy unijnych przewidzianych na lata 2007-2013 r.

Sprawne działanie stacji elektroenergetycznej Ostrołęka jest szczególnie ważne, bo w tej części kraju działa tylko jedna elektrownia. Modernizowana stacja odpowiada za przesyłanie energii do setek tysięcy gospodarstw domowych, a także szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Linie o napięciu 110 i 220 kV, które dziś wychodzą ze stacji zasilają m.in. Przasnysz, Ostrów Mazowiecki, Łomżę, Żabin, Kolno i Myszyniec. Z kolei linie 220 kV pomiędzy stacją Ostrołęka a stacjami Ełk, Miłosna i Olsztyn, dostarczają energię do najbardziej oddalonych terenów Podlasia, Warmii i Mazur, łącznie dla ponad miliona mieszkańców. Poważna awaria któregokolwiek z elementów może oznaczać przerwy w dostawach prądu. Dlaczego? Bo niedziałających elementów po prostu nie ma czym zastąpić. Bardzo dobrze wiedzą o tym mieszkańcy Ostrołęki, którzy w 2006 r. musieli borykać się z trwającymi kilka dni przerwami w dostawach energii. Skutki tamtej awarii były odczuwalne nawet w Warszawie.

Problemy regionu jak na dłoni widać na mapach Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, pokazującego sieci elektroenergetyczne i elektrownie w Polsce. Ta część kraju ma zdecydowanie najsłabiej rozwiniętą sieć linii elektroenergetycznych, a do tego działa tam tylko jedna elektrownia.

- To region kraju bardzo wrażliwy na awarie - mówi Jacek Miciński z biura prasowego ELTEL Networks Rzeszów. - Zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego polega właśnie na budowie nowych połączeń, w taki sposób, żeby w nagłej sytuacji, jedno mogło zastępować drugie - wyjaśnia.

Sytuacja zasilania regionu poprawi się. Dziś Polska północno-wschodnia to ogromny plac budowy. W sumie realizowanych jest tu jedenaście inwestycji elektroenergetycznych: linii i stacji najwyższych napięć, które obejmują obszar ponad jednej piątej kraju i zapewnią dostawy energii milionom ludzi. Za wszystko odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna statutowo za bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Ponadto część inwestycji realizowanych w regionie, w tym rozbudowa stacji elektroenergetycznej Ostrołęka, ma wymiar międzynarodowy. Jest ona bowiem kluczowym elementem projektu "Połączenie Polska-Litwa". Dzięki nowym liniom i stacjom powstanie most energetyczny, który połączy systemy zasilania Polski i Litwy. Umożliwi nie tylko przepływ energii między państwami, ale zapewni bezpieczeństwo energetyczne milionom mieszkańców.
- Prawdopodobieństwo wystąpienia przerw w dostawach energii, takich jak chociażby ta z 2006 r., spadnie niemal do zera - podsumowuje Miciński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki