Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki akcji "Dbam o oddech" mieszkańcy powiatu zaczęli się leczyć

Iza Ossowska
W czwartek, 17 grudnia odbyła się w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce konferencja, na której podsumowano dotychczasową akcję "Dbam o oddech"
W czwartek, 17 grudnia odbyła się w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce konferencja, na której podsumowano dotychczasową akcję "Dbam o oddech"
- Na odział płucny po badaniach trafiło kilkanaście osób – powiedziała dr Małgorzata Prusaczyk. - W ogólnym rozrachunku, w wyniku konsultacji u ponad stu osób zdiagnozowaliśmy Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POCHP), która powinna być już pod nadzorem lekarskim.

- Zdiagnozowaliśmy również 50 nieleczonych astm - dodaje dr Prusaczyk. - 22 osoby trafiły do obserwacji ze zmianami ogniskowymi. Niektórzy z pacjentów mieli też rzadsze schorzenia - śródmiąższowe choroby płuc. Na pewno spora grupa osób dowiedziała się o tym, ze chodzi sobie z powoli rozwijającą się chorobą, którą już należałoby leczyć.

W ramach projektu „Dbam o oddech – profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim” przebadano już prawie 4 tysiące osób. 740 osób lekarze skierowali na badania dodatkowe. Projekt realizuje powiat ostrołęcki ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 02014 oraz budżetu państwa.

Podczas każdej z organizowanych akcji, a było ich dotychczas 19 z zaplanowanych 22, mieszkańcy powiatu bezpłatnie poddali się badaniom profilaktycznym, m.in. spirometrii, pomiarom cholesterolu, trójglicerydów, glukozy, ciśnienia tętniczego. Oznaczono też tlenek węgla w wydychanym powietrzu. Jedną z ważniejszych części akcji były konsultacje lekarskie. Pacjentów z powiatu ostrołęckiego konsultowali lekarze pulmonolodzy: Małgorzata Prusaczyk i Adam Zięba. Kiedy stwierdzali oni jakiekolwiek nieprawidłowości, kierowali pacjentów do poradni pulmonologicznej na badania poszerzone, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej lub tomografię komputerową. Osoby z grup ryzyka chorób układu oddechowego bezpłatnie dostawały inhalatory lub aparaty, które służą do ćwiczeń oddechowych

Badania profilaktyczne organizowane są dla osób powyżej 65 roku życia, mężczyzn w wieku 35-59 lat, zadeklarowanych regularnych i biernych palaczy.

Na badania podstawowe najwięcej osób zgłosiło się w gminach: Łyse – 494, Myszyniec – 49, Olszewo-Borki -424, Rzekuń – 417.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki