Działania radnego Włodarczyka rzucają cień na naszą pracę - uważa burmistrz Przasnysza

Jarosław Sender
Udostępnij:
Burmistrz z radnym sprzeczają się o datę podjęcia decyzji o utworzeniu składowiska azbestu. Jarosław Włodarczyk udowadnia, że o składowisku radni dowiedzieli się zaledwie kilka miesięcy temu. Burmistrz Waldemar Trochimiuk wyciąga wciąż nowe dokumenty świadczące, że azbestowy temat był dyskutowany już w 2005 roku.

Po raz kolejny azbestowy spór rozgorzał na sesji 28 stycznia.

- Stworzenie nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zgodnego z wymogami dyrektyw Unii Europejskiej, jest możliwe jedynie przy współudziale wielu gmin. W związku z tym, władze miejskie obecnej kadencji podjęły decyzję o przystąpieniu do Celowego Komunalnego Związku Gmin Regionu Ciechanowskiego. W lutym 2006 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Związku - rozpoczął burmistrz Trochi¬miuk, aby potem, punkt po punkcie opisać działania Urzędu Miasta, które doprowadziły do przystąpienia do Związku.

Pomysł opracowania Celowego Komunalnego Związku Gmin Regionu Ciechanowskiego na terenie czterech sąsiadujących powiatów powstał w 2004 roku. Dotyczy on powiatów: przasnyskiego, makowskiego, ciechanowskiego i pułtuskiego. W skład koncepcji Związku wchodzi między innymi utworzenie składowiska azbestu.

- Opracowana koncepcja Zintegro¬wanego Systemu Gospodarki Odpadami dla Regionu Ciechanowskiego trafiła do Urzędu Miasta w lutym 2005 roku. W koncepcji znajduje się zapis o lokalizacji w Oględzie składowiska azbestu - wyjaśnia burmistrz, wytykając niewiedzę radnego Włodarczyka.- Mamy protokół z 10 marca 2005 roku, z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej Finansów i Porządku Publicznego Rady Miejskiej, na której zastępca burmistrza informował radnych, że w Oględzie planowane jest składowisko eternitu. Radny Włodarczyk był na tym posiedzeniu komisji i nie protestował - przedstawia kolejne dowody burmistrz. - Kluczową dla całej sprawy jest Strategia Rozwoju Miasta Przasnysza na lata 2007-2015, w której również jest mowa o składowisku.

Merytoryczna "przepychanka" w wykonaniu burmistrza roiła się od osobistych wycieczek. - Czyżby radny Włodarczyk nie przeczytał "Strategii? - pytał i sam sobie odpowiadał: - Prawdopodobnie czytał bardzo pobieżnie. I kontynuował: - Radny Wło¬darczyk nie tylko nie ma racji w tym, co mówi. Nie ma też wiedzy i nie ma prawdopodobnie woli włączenia się w konstruktywne rozwiązywanie trudnych problemów, z którymi boryka się samorząd miasta. Jego działania źle służą sprawie, nad którą dyskusję rozpoczął. Jego działania rzucają też cień na pracę i dokonania burmistrza Przasnysza i całej Rady Miasta. Ludzie dzielą się na tych, którzy "mówią co wiedzą" i na tych, którzy "wiedzą co mówią". I nie chodzi tu tylko o grę słów - zakończył.

Radny Jarosław Włodarczyk skomentował wystąpienie burmistrza pisemnie. "Już w pierwszych słowach wystąpienia burmistrz użył cytatu, który mija się z prawdą, gdyż decyzje o przystąpieniu do Celowego Komunalnego Związku Gmin Regionu Ciechanowskiego Rada Miejska podjęła nie w lutym 2006 roku, a w 2005 roku" - czytamy w piśmie radnego. "Wygląda to na celową pomyłkę, gdyż właśnie w 2005 roku określono warunki naszego przystąpienia do Związku i była to »opcja« bez azbestu. Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Handlu przedstawił nam wtedy na jakich warunkach wstępujemy do Związku. Stwierdził, że »na terenie naszego miasta planuje się utworzenie zakładu demontażu starych samochodów osobowych. Nadal będzie funkcjonowało składowisko odpadów we wsi Oględa do chwili jego zapełniania«. Uchwała z 2006 roku miała natomiast charakter »techniczny« - dotyczyła wystąpienia kilku gmin ze Związku. Zarzuca mi się występowanie w imieniu rady, więc jeszcze raz, w swoim imieniu, twierdzę, że decyzja o utworzeniu składowiska az
bestu w Oględzie zapadła za plecami rady , skoro obecnie, jak twierdzi burmistrz, obowiązuje opracowanie zintegrowanego systemu gospodarki odpadami z 2004 roku, wykonane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Ciechanowie. Opracowanie to, zakładające składowisko azbestu w Oględzie, nigdy przez Radę Miejską nie zostało przyjęte. Dlatego też wystąpiłem do przewodniczącego Rady Miejskiej z interpelacją, aby wskazał, kto podjął decyzję o tym, że aż 27 gmin z kilku powiatów północnego Mazowsza będzie zwozić azbest do Oględy. (...) .Z wycieczkami »osobistymi« pana burmistrza pod moim adresem nie będę polemizował, gdyż są one wyrazem braku argumentów i nieumiejętności prowadzenia dyskusji." W jakim kireunku rozwinie się ta dyskusja - zobaczymy.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie