Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziadkowie - skarbnica tradycji, wiedzy i doświadczenia

Ewelina Przygoda
Seniorzy z zainteresowaniem słuchali, przygotowanych dla nich wykładów
Seniorzy z zainteresowaniem słuchali, przygotowanych dla nich wykładów Fot. E. Przygoda
O tym, że cała rodzina jest silniejsza, gdy dziadkowie mają częste kontakty z wnukami, przekonywała psycholog Edyta Żółtowska - Górska na kolejnym zjeździe Wyszkowskiego Uniwersytetu III Wieku. Podróżnik Dariusz Rusin opowiedział o magii Indii.

Edyta Żółtowska - Górska jest psychologiem w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wyszkowie i zajmuje się terapią rodzinną, stąd tematem jej wykładu była "Rola dziadków w rodzinie". Na początku stwierdziła, że najważniejszy wpływ dziadkowie maja na wnuki i na tym oprze swoją wypowiedź.
- Układ w jakim rodzina żyje zmienia się i ewaluuje w kierunku rodziny nuklearnej, czyli złożonej z rodziców i dzieci. Wynika to z faktu, że ludzie zaczęli się przemieszczać i mają większe szanse na zdobycie samodzielnego lokalu - wyjaśniła psycholog.
Dodała, że w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynika, że kryzys ekonomiczny spowodowała powrót do rodziny wielopokoleniowej.
- Gdy jest trudno ludzie się jednoczą i są bliżej siebie - zapewniła Edyta Żółtowska - Górska.
Z kolei badania, których wyniki opublikowano w Wielkiej Brytanii, dowodzą że dziadkowie maja problem z pogodzeniem opieki nad wszystkimi członkami rodziny, zwłaszcza nad swoimi rodzicami i wnukami. Są coraz bardziej obciążeni i przytłoczeni obowiązkami. Psycholog zauważyła również, że w Polsce zaczyna się coraz bardziej doceniać wartość starszych osób i żywi się do nich szacunek. Dowodem na to są wypowiedzi ankietowanych, którzy przyznali, że seniorzy są dla nich źródłem tradycji, doświadczenia, wiedzy i absolutnie nie są postrzegani, jako ciężar.
Jesteście cenni
Zdaniem Edyty Żółtowskiej - Górskiej wpływ dziadków na wnuki można zauważyć w kilku obszarach. Jednak wpływ na to mają relacje między seniorami, a ich dziećmi oraz częstotliwość kontaktów z wnukami. Dziadkowie wiele dają najmłodszym członkom rodziny.
- Po pierwsze jest to bezwarunkowa miłość, bez wychowywania, ale tylko wtedy, Dy kontakty dziadków i wnuków są sporadyczne. Im częściej dziadkowie widują wnuki, to wtedy bardziej je współwychowują i maja na nie znaczący wpływ. Bliski kontakt z dziadkami daje dzieciom poczucie, że mogą liczyć nie tylko na rodziców, że są także dziadkowie - wyjaśniła.
Poza tym seniorzy ofiarowują wnukom swój czas.
- Rodzice często są zabiegani, mają inne obowiązki. Tymczasem dziadkowie mogą być z dzieckiem. Faktycznie go słuchają, rozmawiają z nim i są w jego świecie. Nie są zniecierpliwieni. Dodatkowo dziadkowie lubią opowiadać, nawiązują dialog w rodzinie - mówiła psycholog.
Dzięki obecności seniorów dzieci mają poczucie stałości i przynależności.
- Dziadkowie są takim pewnikiem. Sami dziadkowie w przypadku rozwodu korygują brak mężczyzny w rodzinie. Obraz mężczyzny w rodzinie dzieci budują na dziadku. Trzeba pamiętać, że dziadkowie mają do przekazania o wiele większą dawkę wiedzy. Ich żywa relacja to zupełnie coś innego, niż tekst z podręcznika. Zachęcam, by opowiadać wnukom o czasach państwa młodości. Jesteście również cenni ze względu na wiedzę o swoich rodzinach. Ze starszego pokolenia przechodzi sposób postrzegania życia - stwierdziła Edyta Żółtowska - Górska.
Dziadkowie są dla wnuków skarbnicą tradycji, wartości, a także wychowania religijnego.
- Wnuki od babć poznają podstawy religijności. Dziadkowie przekazują nastolatkom inne spojrzenie na świat. Nastolatek neguje wszystko, ale nie wie jak się zachowywać wobec dziadków. Dziadkowie poszerzają horyzonty, budują tolerancję i zrozumienie - stwierdziła psycholog.
Obcowanie wnuków z dziadkami wprowadza w ich życie realizm.
- Osób starszych nie pokazuje się w mediach. Dzieci nie mają kontaktu z chorobą, śmiercią czy niepełnosprawnością. Gdy dzieci obcują z dziadkami, to wtedy dla nich wszystkie etapy życiowe są naturalne. Niebezpiecznie jest odsuwać dzieci od spraw prawdziwych, takich jak: śmierć, choroby czy przemijanie. Dziecko musi żyć w realnym świecie. Dzieci są elastyczne i naprawdę wiele rozumieją - przekonywała prelegentka.
Dzięki dziadkom rodzinach jest zachowana hierarchia. Wiadomo, kto jest głową rodziny.
- Widać to zwłaszcza w święta, bo często odbywają się u dziadków. Problem pojawia się, gdy ich zabraknie. Rodzina się dekoncentruje, nie wiadomo, kto jest jej rdzeniem - wyjaśniła Edyta Żółtowska - Górska.
Macie prawo o siebie zadbać
Dodała, że w wyniku kontaktów wnuków z dziadkami mogą powstać pewne niebezpieczne sytuacje.
- Możliwe jest przemieszczenie ról, gdy dziadkowie stają się rodzicami. Często rodzice oddają odpowiedzialność za wychowanie dzieci dziadkom. Jednak ona nie może na nich spoczywać. Nie może być tak, że dziadkowie nie maja dla siebie czasu. To jest wasze prawo, by na emeryturach zadbać o siebie - powiedziała psycholog.
Problem może również zaistnieć, gdy dziadkowie podważają autorytet rodziców.
- Rodzice mają prawo do błędów. Takie postępowanie dziadków to krzywdzenie dziecka, bo nie wie, kogo ma słuchać i uczy się manipulacji - tłumaczyła prelegentka.
Na zakończenie dodała, że jest pełna szacunku dla uczestników zjazdów Uniwersytetu, że bają o siebie i swój rozwój. W kolej części podróżnik Dariusz Rusin przeniósł zgromadzonych w magiczny świat Indii. Kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu już w styczniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki