Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyspozytornia w Ostrołęce nie będzie likwidowana. Wojewoda mazowiecki przedstawił ministerstwu plan

Robert Majkowski
Robert Majkowski
Wojewoda mazowiecki przedstawił ministerstwu zdrowia plan, w którym stan dyspozytorni na Mazowszu niemalże nie ulegnie zmianom. Oznacza to, że ta funkcjonująca w Ostrołęce nie będzie likwidowana.

Mogło być jednak inaczej. Jedną z propozycji wojewody, którą przesłał samorządom, była ta zakładająca redukcję mazowieckich dyspozytorni: z 5 miały zostać 3. Taki wariant zakładał likwidację dyspozytorni prowadzonej przez Meditrans w Ostrołęce. Oznaczałoby, że karetki do naszego regionu kierowane byłyby przez osoby pracujące w Siedlcach.

Zobacz: Ostrołęka. Dyspozytornia do likwidacji? Karetki mają być wysyłane z dyspozytorni w Siedlcach

Jak łatwo przewidzieć, taki pomysł nie spodobał się samorządom. Sprzeciwiły się mu m.in. samorząd województwa mazowieckiego i powiatu ostrołęckiego. Były na "nie", ponieważ nie było wiadomo, czy dyspozytornie poradzą sobie z obsługą większego terenu, czy znajdą kompetentnych pracowników na miejscu, a poza tym istniało ryzyko, że czas interwencji się wydłuży - w końcu kadra w Siedlcach nie mogła znać specyfiki naszego regionu. Nie bez znaczenia był też fakt, że likwidacja dyspozytorni w Ostrołęce oznaczała zwolnienia pracowników.

Zobacz: Dyspozytornia w Ostrołęce do likwidacji? "Bardzo zły pomysł", "Tragedia!!!" - piszą nasi Czytelnicy

Dziś już wiadomo, że dyspozytornia w Ostrołęce nie będzie likwidowana.

- Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że zaproponowany plan systemu ratownictwa dla Mazowsza zakłada funkcjonowanie pięciu rejonów operacyjnych - informuje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska. - Zlikwidowany ma być jednak rejon operacyjny w Grodzisku Mazowieckim (obecnie funkcjonuje sześć takich rejonów obsługiwanych przez 5 dyspozytorni - red.), pod który podlegały cztery powiaty, które teraz znajdą się odpowiednio: pow. sochaczewski w rejonie operacyjnym Płocka, pow. grodziski, żyrardowski oraz warszawski zachodni w rejonie operacyjnym Radomia oraz pow. piaseczyński i pruszkowski w rejonie operacyjnym Warszawy. Niestety, nie wszystkie uwagi samorządu województwa zostały uwzględnione – w propozycji przegłosowanej przez radnych Mazowsza pow. żyrardowski miał być w rejonie operacyjnym Płocka, pow. grodziski w rejonie operacyjnym Warszawy, a pow. warszawski zachodni miał zostać w rejonie operacyjnym Warszawy. Wojewoda zaproponował wszystkie te powiaty objąć rejonem operacyjnym Radomia.

Przypomnijmy jednak, że jeżeli prawo się nie zmieni i tak czeka nas redukcja dyspozytorni na Mazowszu. Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2021 r. w województwie wojewoda mazowiecki ma prowadzić jedynie dwie dyspozytornie.

Ceny za pobyt na oddziałach w szpitalu w Ostrołęce wzięliśmy z cennika usług medycznych dla osób nieuprawnionych do świadczeń zdrowotnych. Obowiązuje on od 1 kwietnia 2018 roku.Warto dodać, że w przypadku braku ubezpieczenia koszty leczenia chorego nie ograniczą się do podanych przez nas kwot. W zdecydowanej większości oddziałów do ceny należałoby dodać koszt wykonywanych zabiegów i badań. Ceny za pobyt na oddziałach ostrołęckiego szpitala podajemy od najniższej do największej.

Ile kosztuje pobyt w szpitalu w Ostrołęce? Tyle zapłacimy, j...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki