Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dyrektor musi być "swój"

Ewa Pyśk
Szkoła w Szczawinie czeka na uczniów a nauczyciele i rodzice na dawną dyrektorkę
Szkoła w Szczawinie czeka na uczniów a nauczyciele i rodzice na dawną dyrektorkę A. Wołosz
W ubiegłym roku szkolnym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Szczawinie była Elżbieta Sobotka, która pracuje w tej szkole od 1984 roku. W zeszłym roku została powołana na dyrektora szkoły, po tym jak odeszła z tej funkcji Ewa Wójtowicz. W czerwcu, zgodnie z procedurą (dyr. Sobotka miała podpisaną umowę do 31 sierpnia br.) wójt gminy Goworowo ogłosił konkurs na dyrektora tejże szkoły. Dyrektor Sobotka do niego nie przystąpiła, m.in. dlatego, że nie ma ukończonego kursu zarządzania oświatą, a musi go mieć każdy kto staje do konkursu na dyrektora szkoły.

Kiedy nikt nie zgłosił się do konkursu, dla rodziców uczniów, dla nauczycieli i dla samej Elżbiety Sobotka było więc jasne, że w roku szkolnym 2003/2004 sytuacja się nie zmieni: pani Sobotka dalej będzie dyrektorem. Do zgrzytu doszło jednak pod koniec sierpnia. Poszło o godziny ponadetatowe.
- Pani Renata Dobrzyńska, inspektor Zakładu Obsługi Szkół w Goworowie zapytała mnie, czy będę dyrektorem - opowiada Elżbieta Sobotka. - Powiedziałam, że tak, ale postawiłam jeden warunek: siedem godzin ponadetatowych. Na to się nie zgodzono, zaproponowano mi tylko pięć. Zdecydowałam więc, że nie chcę być dyrektorem szkoły.
Elżbieta Sobotka nie kryje zdenerwowania.
- Zostałam potraktowana jak śmieć! - mówi.
- Chciałem zatrudnić panią Sobotkę, ale ona zdecydowanie odmówiła - wyjaśnia wójt gminy Goworowo Janusz Gajewski.
Zarówno jednak dyrektor, jak i nauczyciele byli pewni, że strony - inspektor z Zakładu Obsługi Szkół w Goworowie i Elżbieta Sobotka - dojdą do porozumienia.
- Pojechałam do Goworowa, a koleżanka mnie pyta, czy wiem, że mamy nowego dyrektora - mówi Ewa Wójtowicz, nauczycielka ze szkoły w Szczawinie. - Byłam kompletnie zaskoczona!
Jak nam opowiada Elżbieta Sobotka, rozmowa w ZOS na temat planowanych w od września godzin ponadetatowych miała miejsce w środę, 20 sierpnia.
- Po tej rozmowie pojechałam do domu i doszłam do wniosku, że chcę mieć taki sam wymiar godzin jak inne nauczycielki.
Etat nauczyciela to 18 godzin zajęć tygodniowo. Elżbieta Sobotka jako dyrektor miałaby mieć 8 godzin tzw. pensum dyrektorskiego i dodatkowo 5 nadliczbowych, ale chciała mieć ich więcej.
Rozmowa odbyła w środę, a w piątek, 22 sierpnia, podczas rozmowy telefonicznej z Renatą Dobrzyńską, Sobotka usłyszała, że od 1 września dyrektorem Szkoły Podstawowej w Szczawinie będzie Andrzej Kucharczyk, nauczyciel szkoły w Goworowie.

Godziny niezgody

- Za godziny ponadetatowe dyrektora szkoły płaci gmina - tłumaczy Renata Dobrzyńska, inspektor z Zakładu Obsługi Szkół w Goworowie. - Na więcej niż pięć, które zaproponowaliśmy pani Sobotce, nie mogliśmy się zgodzić. Pani Sobotka zdecydowanie zrezygnowała z pełnienia funkcji dyrektora. Zaproponowałam więc to stanowisko Andrzejowi Kucharczykowi, który propozycję przyjął.
Ponadto, jak dodaje Renata Dobrzyńska, nauczyciele w gminie Goworowo mają mieć w tym roku szkolnym średnio 2-3 godziny ponadetatowe.
- Staramy się, żeby nie było to więcej - wyjaśnia inspektorka.
- Tak mnie potraktować za to, że tyle dla tej szkoły zrobiłam - mówi oburzona Elżbieta Sobotka.
Z dyrektor szkoły w Szczawinie spotykamy się w środę, 27 sierpnia, tuż po pierwszej naradzie nowego dyrektora z nauczycielami. Elżbieta Sobotka pełnić funkcję przestaje 31 sierpnia. Andrzej Kucharczyk nie jest jeszcze oficjalnie zatrudniony. Do czasu, kiedy nie będzie miał podpisanej umowy, będzie - jak mówi wójt Gajewski - pełnić obowiązki dyrektora. O ile dyrektorem zostanie.

Rodzice są przeciw

- Nie było przeprowadzonego konkursu na stanowisko dyrektora - mówi Wanda Boćkowska, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Szkoły Podstawowej w Szczawinie. - W takiej sytuacji, jeżeli wójt chce powołać dyrektora bez konkursu musi mieć zgodę rady pedagogicznej, rady rodziców i kuratorium. Do nas nikt po taką zgodę nie wystąpił, a pan Kucharczyk ma rozpocząć pracę za kilka dni.
O opinię rady pedagogicznej, jak zapewnia z kolei Ewa Wójtowicz, też nikt nie występował.
- O taką zgodę jeszcze nie wystąpiliśmy, ale mamy zamiar wystąpić - mówi Renata Dobrzyńska.
Wanda Boćkowska w imieniu rodziców wystąpiła do ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty o pozostawienie na stanowisku dyrektora szkoły w Szczawinie Elżbiety Sobotki.
- Wiemy, co pani dyrektor zrobiła dla szkoły i chcemy, żeby dalej kierowała placówką - mówi Boćkowska. - To jest nasz człowiek, znamy ją i nie chcemy, żeby przyszedł tu ktoś z zewnątrz.
- Wójt na pewno nadużył kompetencji - usłyszeliśmy od Marii Skibniewskiej, dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty. - Nie może zatrudniać dyrektora, jeżeli odbywa się to poza konkursem, bez opinii zainteresowanych stron. My takiej opinii też wydać nie możemy, bo nikt do nas o nią nie wystąpił.
Kuratorium, jeżeli gmina wystąpi o opinię, ma na jej wydanie 14 dni. Nowy rok szkolny zastanie więc szkołę w Szczawinie formalnie bez dyrektora.
- Do konkursu nikt się nie zgłosił, a pani Sobotka odmówiła pełnienia funkcji dyrektora - wyjaśnia wójt. - Pan Kucharczyk został wyznaczony na to stanowisko, bo uważam, że to dobry kandydat: ma doświadczenie zawodowe, sukcesy w pracy i wiele innych zalet. Jeżeli rodzice podadzą mi racjonalne powody, dlaczego to nie on ma być dyrektorem, oczywiście ich wysłucham i rozważę przedstawione argumenty. Nie wiem jednak, co panu Kucharczykowi można byłoby zarzucić. A jeżeli lepszego kandydata ma kuratorium to oczywiście, że wezmę go pod uwagę. Kuratorium przecież zna się na oświacie lepiej niż ja.
Argument rodziców jest jeden: chcemy swojego człowieka. I ma nim być pani Sobotka.

*

Nie byłoby problemu, gdyby pani Sobotka miała ukończony kurs zarządzania oświatą, mogłaby stanąć wówczas do konkursu i pewnie by go wygrała. O zdobywanie tych kwalifikacji prosiła nauczycieli podczas konferencji zorganizowanej przed nowym rokiem szkolnym dyrektor delegatury KO w Ostrołęce Maria Skibniewska.

PS. W piątek, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice uczniów szkoły w Szczawinie poinformowali nas, że "załatwili" z wójtem, że Elżbieta Sobotka będzie dyrektorem szkoły, prawdopodobnie od końca września. Na ręce wójta złożyli petycję z prośbą o przywrócenie Sobotki, podpisało się pod nią 40 osób, czyli prawie wszyscy.
- Nie ma na razie o czym mówić - powiedział nam w piątek 29 sierpnia wójt Gajewski. - Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki