Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dyplomacji nie było, ZUS jest szlus

wodor
We wtorek 21 grudnia otrzymaliśmy z ostrołęckiego oddziału ZUS informację dotyczącą zmiany statusu tej placówki. Zgodnie z zarządzeniem nr 39 prezes ZUS Aleksandry Wiktorow z 14 grudnia, z dniem 1 stycznia 2005 roku znosi się oddział ZUS w Ostrołęce, a w jego miejsce tworzy inspektorat podlegający oddziałowi w Płocku.

Inspektorat w Ostrołęce będzie obejmował zasięgiem terytorialnym gminy: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo-Borki, Rzekuń i Troszyn oraz miasto Ostrołękę. Dotychczasowe inspektoraty w Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu, Makowie Mazowieckim i Wyszkowie od nowego roku podlegać będą również oddziałowi ZUS w Płocku - a zasięg terytorialny ich działania się nie zmieni.

Jak powiedziała nam dotychczasowa dyrektor ostrołęckiego oddziału Urszula Tułodziecka, ostrołęcki inspektorat zachowa dotychczasowy zakres uprawnień oddziału, pozostanie tu na przykład orzecznictwo. Pod względem merytorycznym w części też będą podlegać ostrołęckiej placówce dotychczasowe inspektoraty w wymienionych wcześniej miastach powiatowych. W pełni zostanie też utrzymany stan zatrudnienia.

Oznacza to, że decyzje o zmianie struktury terytorialnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapadły w gabinecie prezes Wiktorow w czasie, gdy załoga ostrołęckiego oddziału liczyła jeszcze na utrzymanie obecnego statusu.
Nie pomogło spotkanie wicewojewody Macieja Sieczkowskiego i reprezentantów ostrołęckich samorządów, prezydenta Ryszarda Załuski i wicestarosty Witolda Pakieły. Podobno atmosfera spotkania była daleka od dyplomacji, a ZUS zdecydowanie bronił swojej niezależnej pozycji i odrzucał wszelkie formy ingerencji w proces restrukturyzacji.

Jedyne co udało się uzyskać rozmówcom pani prezes, to zapewnienie, że nie będzie zwolnień grupowych i rotacji pracowników między oddziałami i inspektoratami. Zarówno przedstawiciele władz wojewódzkich, jak i powiatowych oraz miast: Ciechanowa i Ostrołęki mają takie zapewnienie otrzymać na piśmie. Zmiany miejsc zatrudnienia dotyczyć będą jedynie dyrektorów i głównych księgowych.

Nie zostały rozwiązane sprawy związków zawodowych. Najprawdopodobniej w styczniu restrukturyzacja ZUS na Mazowszu będzie przedmiotem spotkania Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, działającej przy wojewodzie Leszku Mizielińskim. Przypomnijmy, że głównym celem zmian struktury Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest uczynienie z ZUS-u w latach 2004-2005 wzorowej instytucji publicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki