Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dylewo. Koło Gospodyń Wiejskich Dylezionki obchodzi stulecie, 23.11.2019 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
100-lecie KGW Dylezionki
100-lecie KGW Dylezionki Beata Modzelewska
Dylewo. Koło Gospodyń Wiejskich Dylezionki 23 listopada 2019 zaprosiło gości na wyjątkowe urodziny - setne.

- Jubileusz KGW to wiele wydarzeń na przestrzeni tych wszystkich lat, to wiele, wiele wieczorów spędzonych na rozmowie, wspomnieniach, śpiewaniu. Jestem bardzo wzruszona dzisiejszą uroczystością - mówiła Anna Sadłowska, przewodnicząca KGW Dylezionki, witając gości.

Czesława Kaczyńska, która szefowała kołu przez ok. 40 lat (od 1974 roku), przypomniała historię KGW.
- Kobiety zaczęły się spotykać jeszcze przez wyzwoleniem, a zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości założyły KGW. Pierwszy zarząd tworzyły: Franciszka Kaczyńska, Franciszka Stodolska, Antonina Bałon, Antonina Kaczyńska. Te panie organizowały kursy: pieczenia, gotowania, ale najważniejszy wtedy był kurs szycia, ponieważ w sklepie nie było materiałów, a jeżeli nawet były, to nie było ich za co kupić. Kobiety przeszywały, tkały, był to bardzo ważny kurs wtedy.

Na czas wojny panie zawiesiły działania, ale tuż po wojnie znów zaczęły się organizować. W Dylewie działało kółko rolnicze, a koła gospodyń powstawały wtedy przy kółkach rolniczych. Powołano nowy zarząd. Weszły do niego: Marianna Bielska, Helena Kaczyńska, Aniela Kaczyńska i Stanisława Buc.

- W latach powojennych nacisk kładziony był na przydomowe ogródki kwiatowe, na poletka warzywne – kontynuowała opowieść Czesława Kaczyńska. - Wtedy koła, które pracowały, dostawały nagrody, np. warzywa czy nagrody pieniężne. Organizowały kursy pieczenia, gotowania, szycia.

W roku 1974 znowu wybrano nowy zarząd KGW. W jego skład weszły: Czesława Kaczyńska, Zofia Wyrębek, Stanisława Bielska.

- W tym czasie były też organizowane dziecińce. Przez 7 lat, w czasie żniw, przez 6 tygodni, w prywatnych domach, od 7.00 do 17.00 dzieci miały zapewnioną opiekę i posiłki. To było bardzo ważne dla rodziców, którzy musieli pracować w polu. U mnie w domu dziecińce były trzy razy. Ponadto kobiety przygotowywały wspólne odchowalnie piskląt. Wtedy na Kurpiach hodowano wiele kur – ciekawie opowiadała Czesława Kaczyńska. – A w latach 80. Kółka rolnicze zorganizowały szkolenie polityczne kobiet – przez 8 czwartków przyjeżdżali do nas lekarze, nauczyciele, sekretarz partii – takie były czasy, ale z tego również kobiety wiele wyniosły. Organizowana była szkoła przysposobienia rolniczego w cyklu dwuletnim. Wiele kobiet z niej skorzystało. Założyłyśmy zespół śpiewaczy, który działa do tej pory. Jeździłyśmy na konkursy, raz otrzymałyśmy pierwszą nagrodę, było to 18 milionów, starczyło nam to na kupno 10 kompletów strojów ludowych.

Jak gospodynie zlikwidowały Wisienkę

W latach 70. panie podjęły także pewną interwencję, związaną z… barem.

- Założony został w Dylewie bar Wisienka. Chłopy tam uciekały wieczorami. Kobiety pomyślały więc, że trzeba ten bar zlikwidować. Poszłyśmy do barmanki, ale ona nie była nam przychylna, bo miała w barze pracę, poszłyśmy także do ówczesnego prezesa GS, bo bar był geesowski. Pomyślałyśmy sobie, że nie damy rady, więc skontaktowałyśmy się z Telewizją Polską. Każdy wylał przed kamerami swoje żale, nawet ułożyłyśmy piosenkę na ten temat i była ona emitowana w telewizji. I Wisienkę wygoniłyśmy z Dylewa. To naprawdę był problem wtedy: dla dylewianek, bo dla dylewiaków było dobrze – opowiadała Czesława Kaczyńska. - Nasze koło co mogło to robiło. Jeździłyśmy do telewizji, do programu „Estrada folkloru”, byłyśmy w Pałacu Prezydenckim, zaproszone na 134. rocznicę utworzenia kółek rolniczych. Byłyśmy dwa lata temu w Brukseli, w Parlamencie Europejskim na zaproszenie europosła Jarosława Kalinowskiego.

I tak to nasze koło się kręci od 100 lat. I mam nadzieję, że będziemy trwać jeszcze długo.

Zobacz także

Goście na urodziny nie przyjechali z pustymi rękami. Przywieźli sprzęt AGD, RTV, rower. Panie serdecznie podziękowały: i gościom, i seniorkom: Czesławie Kaczyńskiej, Barbarze Gałązce, Zofii Wyrębek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki