Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dylematy Agaty – a może prać prezerwatywy?

Tygodnik Ostrołęcki
sxc.hu
Droga Agato, jestem od kilku lat wegetarianką, fanką zdrowego stylu życia, a obecnie przymierzam się do tego, by w ogóle zrezygnować w codziennym życiu z produktów pochodzenia zwierzęcego – pisze Letycja.

- Bardzo zależy mi na tym, żeby chronić naszą planetę i nie krzywdzić naszych mniejszych braci. Pomyślisz sobie zapewne – jaki to ma związek z seksem? Otóż ma! Mój chłopak, Marcel, który również jest wegetarianinem, bardzo lubi się kochać, właściwie w każdych warunkach, kiedy tylko jest na to szansa. Często robimy to na łonie natury, słuchając śpiewu ptaków i jednocząc się z przyrodą (co ja uznaje za bardzo piękny i wyjątkowo relaksujący akt – polecam wszystkim którzy jeszcze nie próbowali!).Oboje jednak mamy zaledwie po dwadzieścia parę lat i w związku z tym, że jeszcze jesteśmy za młodzi, żeby mieć dzieci, używamy prezerwatyw. Dokładnie całego mnóstwa prezerwatyw, można powiedzieć że schodzą nam kartony gumek!

- I to zaczyna dla mnie być już żenujące . Nie, nie dlatego, że nie lubię się kochać, ale w moim domu, wszystkie śmieci są zawsze skrupulatnie segregowane, nie używam plastikowych reklamówek, tylko toreb z lnu albo bawełny, które potem piorę. Tymczasem wyrzucając do śmieci zużyte „gumki” widzę oczami wyobraźni, jak rozkładają się przez miliony lat na wysypiskach... brrr! Zastanawiam się nad bardziej ekologiczną alternatywą dla prezerwatyw. Ale pranie ich, czy też może moczenie w jakimś kwaśnym roztworze chyba nie wchodzi w grę? Wiesz coś na ten temat?

Agata odpowiada:
- Droga Czytelniczko, pranie prezerwatyw to zły pomysł – to środek nadający się wyłącznie do jednorazowego użycia, pomijając fakt, że drugi raz użyta prezerwatywa nie stanowi ochrony przed przypadkowym zapłodnieniem i chorobami przenoszonymi drogą płciową, to dodatkowo komfort jej użycia jest znacząco niższy.Jeżeli tak bardzo leży Ci na sercu ekologia i przyjazne środowisku materiały, z którymi stykasz się na co dzień, możesz sprawdzić w necie ofertę ekologicznych prezerwatyw. Nawet jeśli nie będzie ich w Twoim osiedlowym sklepiku, zawsze możesz skorzystać ze sprzedaży wysyłkowej.

- Ekologiczne prezerwatywy mogą być wykonywane z naturalnego kauczuku, który ulega biodegradacji, albo też z naturalnych substancji pochodzenia zwierzęcego (nie są to jednak owcze jelita – te czasy dawno minęły),często posiadają także certyfikaty Fair Trade, łączące filozofię ekologiczną z ideą sprawiedliwości społecznej. Jeśli prowadzisz ustabilizowany tryb życia i masz jednego partnera, możesz również pomyśleć o połączeniu kilku metod naturalnych w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę. Na przykład połączenia metody kalendarzowej, z metodą billingsów (czyli obserwacją śluzu jako wyznaczenia okresów płodności). Metody te dają niestety niższą skuteczność zapobiegania ciąży, jednak możesz je rozważyć jako bez wątpienia naturalną metodę regulacji płodności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki