Spis treści
Domy inspirowane wsią zachwycają nowoczesnością
Nagrodę A'Design Award nazywa się niekiedy „architektonicznym Oscarem”. W jury konkursu zasiadają eksperci z całego świata – designerzy, wykładowcy, przedsiębiorcy i dziennikarze. W tym roku po raz pierwszy w historii prestiżową nagrodę przyznano dwukrotnie jednej pracowni za projekty domów jednorodzinnych: BXB studio otrzymało podwójny srebrny medal.
– Polska Zagroda i Małopolska Chata Podcieniowa to domy designerskie, ale jednocześnie trwałe i ponadczasowe, bo zakorzenione w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu są one czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – napisał na Facebooku Bogusław Barnaś z pracowni BXB studio.
Inspiracje wsią i tradycyjnym polskim budownictwem widać w zwycięskich pracach na każdym kroku. Chata Podcieniowa nawiązuje do drewnianych budynków spotykanych niegdyś powszechnie w Małopolsce. Z kolei Polska Zagroda to pięć budynków ustawionych tak, jak niegdyś stały na działce zabudowania gospodarcze.
– Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. (...) Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – czytamy na stronie pracowni.
Zwycięzcy otrzymają swoje nagrody podczas uroczystej gali, jaka odbędzie się 20 lipca 2022 r. we włoskim Como. Poniżej omawiamy szerzej obie nagrodzone srebrem polskie prace.
Idealne miejsce na Twoją kawę

TopEshop
Topeshop Dal, Bos, Col, Den Stolik Kawowy Ława Prima Sonoma Mix
Małopolska Chata Podcieniowa, czyli kreatywność mimo ograniczeń
W przypadku tego projektu twórcy nie mieli bynajmniej pełnej swobody. Zgodnie z zapisami planu miejscowego na działce należącej do klienta mógł stanąć tylko parterowy dom z dwuspadowym poddaszem. Mimo tego ograniczenia zespół z BXB studio zdołał stworzyć nowoczesny i wygodny budynek.
– Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego – mówią z dumą autorzy projektu.
Dom zachwyca nie tylko przestrzenią, ale i ilością światła. Dzięki pomysłowo zaprojektowanej bryle i dużym przeszkleniom mieszkańcy Małopolskiej Chaty Podcieniowej mogą cieszyć się jasnymi wnętrzami i niesamowitymi widokami. Wyjątkowe połączenie tradycji z nowoczesnością podkreślają użyte materiały. Parter wykończono naturalnie starzejącym się drewnem, nawiązującym do dawnych wiejskich chat, zaś poddasze pokryto nowoczesną blachą Ruukki Classic.
– Minimalistyczna, otulona blachą, zamknięta w (...) trójkącie bryła poddasza tworzy wyrazisty podcień, chroniący przed słońcem i deszczem. Poddasze od strony południowej mieści otwarte (...) wnętrze widokowej sypialni, a od strony północnej dwupoziomowy gabinet z antresolą na najwyższym już piątym poziomie – tak opisują projekt na swojej stronie jego autorzy.
Meble na balkon i na taras

Sofotel
Sofotel Hamak ogrodowy 220 x 160 cm Bahama Double 2-osobowy 4102

VidaXL
Vidaxl Huśtawka Ogrodowa Z Baldachimem 220X160X240Cm Antracytowa

VidaXL
VidaXL 4 cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu poduszki rattan PE ...

Ticket To The Moon
Ticket To The Moon Hamak Pojedynczy Compact Army Green
Polska Zagroda, czyli gospodarstwo rolne w nowej odsłonie
Jeszcze ciekawszym wyzwaniem był projekt nazwany Polską Zagrodą. Tu projektanci musieli zagospodarować działkę, na której stał stary wiejski dom otoczony budynkami gospodarczymi. Z typowego gospodarstwa udało się stworzyć przestrzeń nowoczesną i wyjątkową.
– W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych (...) zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. (…) Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów – wyjaśnia BXB studio.
Każda ze Stodół pełni inną funkcję:
- stodoła pierwsza mieści garaż i siłownię,
- stodoła druga to strefa wejściowa z podcieniem,
- stodoła trzecia zawiera hol główny i strefę dzieci,
- stodoła czwarta kryje w sobie kuchnię oraz dwa gabinety,
- stodoła piąta to otwarta na wszystkie strony świata strefa dzienna z wewnętrznym dziedzińcem.

Licencja zdjęciaWikimedia Commons/Piotr Krajewski http://pkrajewski.pl/CC BY-SA 4.0/no changes
Dzięki niezwykłemu projektowi zachowano dawny układ zabudowań, nadając mu jednocześnie zupełnie inną funkcję. Mieszkańcy mogą korzystać z wszelkich nowoczesnych udogodnień, a jednocześnie dom otoczony jest przyrodą. Twórcy zadbali o to, by można ją było wygodnie podziwiać.
– Na piętrze znajduje się sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających dom jezior. Na poddaszu zlokalizowaliśmy kameralne pomieszczenie widokowo-kontemplacyjne – podsumowuje BXB studio.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?