Spis treści
- Zmiany w edukacji na rok szkolny 2022/2023
- Zmiany w zawodzie nauczyciela. Pensje, godziny dostępności i inna ścieżka awansu?
- Nowy przedmiot: historia i teraźniejszość
- Zwolnienia z WF-u na innych zasadach
- Pedagog specjalny w każdej szkole
- Wraca przysposobienie obronne? Wyjaśniamy, jak zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa
- Nowa matura 2023
- Prace nad nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie
- Nauka zdalna czy stacjonarna od września 2022?
- Edukacja dla uczniów z Ukrainy w Polsce. Jak będzie wyglądała w roku szkolnym 2022/2023?
Zmiany w edukacji na rok szkolny 2022/2023
Edukacja nie lubi częstych zmian. W nowym roku szkolnym będzie ich jednak całkiem sporo. Inna matura, prawdopodobne reformy w pragmatyce zawodowej nauczycieli, wprowadzenie do programu nowego przedmiotów (historia i teraźniejszość) oraz reforma już istniejących (edukacja dla bezpieczeństwa).
Nauczyciele i dyrektorzy wciąż będą musieli mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie odpowiedniej edukacji dzieciom z Ukrainy. Do tego wszystkiego dochodzą problemy związane z brakami kadrowymi w szkołach. Nauczyciele coraz częściej decydują się, by zrezygnować z pracy przed tablicą. Czy w związku z tym rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowo burzliwy?
Zmiany w zawodzie nauczyciela. Pensje, godziny dostępności i inna ścieżka awansu?
Pojawił się projekt znowelizowania ustawy o Karcie Nauczyciela. Zgodnie z nim nauczyciele mieliby odbywać inną ścieżkę awansu zawodowego. Zlikwidowano by dwa stopnie: nauczyciela stażystę i kontraktowego. Osoba, która rozpoczynałaby pracę w zawodzie, nie posiadałaby żadnego stopnia awansu. Mogłaby się o niego ubiegać po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel odbywałby tzw. przygotowanie do zawodu i podlegałby obowiązkowej ocenie pracy.