Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drugie narodziny

jaz
Artystki zespołu Sąsiadki przedstawiły obrzędy chrztu dziecka
Artystki zespołu Sąsiadki przedstawiły obrzędy chrztu dziecka Archiwum
Obrzędy związane z chrzcinami były motywem przewodnim święta "Narodzin" zorganizowanego 18 lipca przez Gminny Ośrodek Kultury w Krasnosielcu. W ubiegłym roku zaprezentowano wiejskie zwyczaje związane z narodzinami dziecka. Tegoroczna prezentacja zespołu obrzędowo-kabaretowego "Sąsiadki" z Pienic - w tej właśnie wsi corocznie organizowane są "Narodziny" - pokazywała zwyczaje i tradycje związane z chrzcinami na wsi.

- Impreza ta ma na celu w sposób zabawny, ale jednocześnie wierny dawnej tradycji pokazać ludzkie emocje oraz czynności, które musiała wykonać rodzina tuż przed i po narodzeniu dziecka. Prezentowaliśmy zarówno proszenie "w kumy", jak i chrzciny. Chcieliśmy pokazać, że na wsi nikt nie zostaje pozostawiony swoim problemom - powiedziała nam Urszula Dembicka, dyrektor GOK-u w Krasnosielcu.
Członkowie zespołu zaprezentowali historię młodej dziewczyny, która urodziła dziecko, a ojciec gdzieś "przepadł". W tej sytuacji wieś zebrała swoje siły, by dopełnić zwyczaju chrzcin dziecka. Po "wiejskiej zbiórce" dziecko wraz z chrzestnymi (sołtysowa z Pienic wraz z wójtem gminy Krasnosielc) pojechało do kościoła. W tym czasie sąsiadki przygotowały poczęstunek dla widzów. Można było zjeść między innymi chleb ze smalcem, kartoflak i drożdżowy placek, a wszystko zapić swojskim piwem. Właśnie zawody o beczkę piwa wzbudziły wiele emocji. Przeciąganie liny wygrała drużyna składająca się z kobiet.

Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z Czarni i Kadzidła, strażacka orkiestra z Pienic, a także artyści z GOK-u w Krasnosielcu. Do północy grał zespół Ymax.

Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Krasnosielcu, Kompania Piwowarska, Urząd Gminy w Krasnosielcu.

Dyrektor GOK-u Urszula Dembicka za naszym pośrednictwem dziękuje za zaangażowanie w organizację "Narodzin": Urszuli i Jerzemu Ćwierzyńskim, Mirosławie Rakowskiej, Adamowi Grabowskiemu, Dariuszowi Napiórkowskiemu, Sylwii Olkowskiej oraz Tomaszowi Żebrowskiemu z Tomexu, a także Robertowi Dąbrowskiemu i Łukaszowi Wielechowskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki