Drogowe standardy

Jarosław Sender
Na opublikowanej obok mapie narysowaliśmy wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w naszym regionie. Nietrudno zauważyć, że mają one standard II-V zimowego utrzymania. Na mapie nie ma dróg powiatowych, wszystkie one są jednak z reguły w IV lub V standardzie zimowego utrzymania. Zdarzają się jednak także drogi powiatowe o III standardzie zimowego utrzymania.

Co wynika z faktu, że w naszym regionie nie ma ani jednej drogi w I standardzie zimowego utrzymania? Przede wszystkim to, że - zdaniem drogowców - nie ma u nas dróg o pierwszorzędnym znaczeniu. Najlepszych warunków w czasie zimy można spodziewać się na drodze krajowej nr 8 z Warszawy do Białegostoku, która przebiega przez Wyszków i Ostrów Mazowiecką. Droga ta ma standard II plus. Można powiedzieć, że to nieco gorszy standard I. Nietrudno zauważyć, że wszystkie drogi łączące inne miasta powiatowe z Warszawą (Ostrołęka, Przasnysz i Maków Mazowiecki) mają standard II. Standardem II mogą się także poszczycić szosy: z Ostrołęki do Łomży, z Ostrołęki do Olsztyna, z Przasnysza do Szczytna, z Makowa do Ciechanowa oraz z Ostrowi Mazowieckiej - przez Maków Mazowiecki - do Ciechanowa.

Obok mapy opisujemy wymagania, jakie spełniać muszą drogi o określonych standardach zimowego utrzymania, przy niekorzystnych zjawiskach atmosferycznych i po ich ustaniu. Mapę sporządziliśmy sami na podstawie informacji otrzymanych od wielu zarządców dróg. Co warte zauważenia, dróg krajowych i wojewódzkich nie ma w naszym regionie zbyt wiele, ale mają one za to wielu zarządców - krajowe trzech, a wojewódzkie aż czterech.

Zdecydowanie więcej jest dróg powiatowych, których nie ma na mapie. Z reguły są one w IV lub V standardzie zimowego utrzymania (niektóre odcinki są jednak w III standardzie). Te drogi przeważnie łączą siedzibę gminy ze stolicą powiatu. To zarządy dróg powiatowych odpowiadają za to, aby ich drogi zimą były przejezdne. Zdarza się jednak, że powiaty zlecają gminom utrzymanie zimowe dróg powiatowych, co - jak słychać - nieźle się sprawdza. Tak jest np. w pow. ostrowskim.

W razie ataku zimy kierowcy nie mają co liczyć na szybkie udrożnienie dróg gminnych. Sporo z nich nadal ma nawierzchnię żwirową, a nawet gruntową. Zarządzają nimi wójtowie i to do nich bezpośrednio można się zwracać, gdy jakaś droga gminna jest nieprzejezdna. Nie oznacza to, że mieszkający przy takich drogach będą skazani na siebie. Jeśli mają rzutkiego wójta, to mogą się spodziewać, że ich drogi będą zimą w lepszym stanie niż niejedna z dróg powiatowych.

Kto odśnieża chodniki?

Jeśli chodnik nie przylega do prywatnej posesji, obowiązek jego odśnieżenia spoczywa na gminie. Tak mówią przepisy. Jednak w razie, gdy sypnie śniegiem, trudno się spodziewać, że w szybkim czasie odśnieżone będą, a potem posypane piaskiem, wszystkie chodniki.

Na osiedlach budynków wielorodzinnych ten obowiązek spoczywa na administratorach (spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnotach, TBS-ach), którzy zimą muszą zadbać o to, aby chodniki nie były śliskie i zaśnieżone. Na osiedlach domów jednorodzinnych ulice powinno odśnieżyć miasto, a obowiązek oczyszczenia chodników spoczywa na właścicielu posesji, do której chodnik przylega. Niektóre chodniki nie będą jednak odśnieżone lub posypane, ponieważ przylegają do gruntów, na których nie stoi żaden dom. Czy miasto lub gmina odśnieży je, zwłaszcza gdy położone są z dala od centrum?

Obowiązki właścicieli posesji w czasie zimy można znaleźć w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku (z późniejszym zmianami). Artykuł 5 ust. 1 pkt 4 mówi: "Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości". Właściciel nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, jeżeli dopuszczony jest na nim płatny postój lub płatne parkowanie.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie