Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drogi z Phare

(jp)
Modernizacja ponad 32 km dróg w naszym regionie zostanie sfinansowana z programu Phare 2003. Marszałek mazowiecki Adam Struzik ogłosił 18 marca na co zostaną przeznaczone europejskie pieniądze w tym roku na Mazowszu.

Spośród ponad 20 projektów z województwa mazowieckiego Komisja Europejska pozytywnie zaakceptowała cztery. Wśród nich jest m.in. modernizacja drogi wojewódzkiej nr 627 Ostrołęka - Ostrów Mazowiecka (12,45 km i 2,25 mln euro) i droga Przyjmy - Brok - granica województwa (19,7 km i 2,4 mln euro). Celem modernizacji obu dróg jest aktywizacja gospodarcza powiatów ostrołęckiego i ostrowskiego oraz pobudzenie rozwoju przedsiębiorczości w zakresie usług turystycznych w powiatach ostrowskim i wyszkowskim. Żeby uzyskać pieniądze z Phare, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich musiał wyłożyć 25 proc. własnych pieniędzy. Jeżeli wszystkie zaplanowane inwestycje na drodze Ostrołęka - Ostrów uda się zrealizować w tym i w przyszłym roku, to ostrołękę i Ostrów połączy w pełni nowoczesna droga o szerokości siedmiu metrów. Na niektórych odcinkach modernizowana od trzech lat szosa już dziś spełnia te parametry, ale na części długości to wciąż nierówna i wąska droga.
Pozostałe dwa projekty z Mazowsza przeznaczone do finansowania z Phare to budowana oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Nasielsku i modernizacja drogi krajowej nr 60 na odcinku Ciechanów - Glinojeck - Raciąż.
Wszystkie cztery projekty znalazły się w tegorocznej propozycji finansowania z programu Phare przedstawionej stronie polskiej przez Komisję Europejską. Ostatecznie ma to zostać zatwierdzone w memorandum finansowym podpisanym przez komisję z polskim rządem.
Prócz tego w piątek 21 marca komisja wspólna rządu i samorządu terytorialnego dzieliła rezerwę budżetową przeznaczoną na drogi. Z podziału tego wynika, że trzy drogi w naszym regionie mają szanse na wsparcie. Jest to również droga wojewódzka z Ostrołęki do Ostrowi na odcinku Borowce - Czerwin. Drugie zadanie to droga nr 61 w Ostrołęce; trzecia inwestycja sfinansowana z tej rezerwy to ok. 10 km drogi Kadzidło - Łyse - Łączki - Karpa - Pisz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki