8 września 2019 r., w Drewnowie-Ziemakach w gminie Boguty-Pianki po wieloletniej przerwie znów ożył plac obok zabytkowego wiatraka i chaty młynarza. Oba obiekty leżą tuż przy drodze wojewódzkiej W690, więc strażacy z OSP w Bogutach odgrodzili teren od drogi i dbali o bezpieczeństwo uczestników festynu.
Wiatrak reaktywacja
Kiedyś, co roku, pod wiatrakiem odbywało się Święto Ziemniaka połączone z wykopkami. Ostatnie takie święto było w 2009 roku, obecny wójt Jędrzej Drewnowski postanowił znów je wpisać do kalendarza imprez gminnych, zwłaszcza że w gminie Boguty-Pianki nie ma żadnego festynu pod gołym niebem.
Być może za rok będzie to znów impreza z ziemniakiem w tytule, w tym roku planowano ją całkiem niedawno, więc nie zdążono zasadzić ziemniaków. Było to więc „Spotkanie pod wiatrakiem”.Organizacją imprezy zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i jej nowa dyrektor Izabela Bogucka.
Pogoda nie była najgorsza, Drewnowo-Ziemaki leżą o dwa kilometry od Bogut, a ponadto dla uczestników festynu przy życzliwości rolników przygotowano duże parkingi, więc uczestników nie brakowało.
Widok z góry i przysmaki z ziemniaka
Wiatrak i chata młynarza należą do Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Tego dnia oba obiekty udostępniono wszystkim chętnym. Można było wejść po stromych schodkach do środka wiatraka, obejrzeć wszystkie urządzenia i popatrzeć na świat z wysoka. Chętnych nie brakowało.
Inną niewątpliwą atrakcją był darmowy posiłek dla wszystkich uczestników festynu serwowany z kuchni polowej. Można było zjeść bigos albo leczo, ale także pod sąsiednimi namiotami inne specjały lokalnej kuchni.
Specjalna komisja, ze starostą ostrowskim Zbigniewem Chrupkiem na czele, degustowała natomiast przysmaki, które panie z ośmiu sołectw przygotowały na konkurs. Składnikiem wielu potraw były ziemniaki. Najsmaczniejszym przyznano nagrody.
Na placu na tyłach wiatraka były darmowe atrakcje dla dzieci oraz sporo stoisk. Firma Savik wystawiła kilka zabytkowych ciągników, z których największe zainteresowanie wzbudzał przedwojenny Ursus – odnowiony i lśniący. Panowie rolnicy oglądali je z uwagą i porównywali ze swoimi wypasionymi maszynami z klimatyzacją.
Dzieci mogły też wziąć udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Ziemniaczane malowanie”.
Scena tętniła
Uwagę wszystkich uczestników festynu wzbudzała scena i to, co na niej się działo. Najpierw wystąpiły zespoły szkolne z Tymianek-Buci, Zawist-Dworaków i Bogut-Pianek, potem zespoły ludowe: Laskowianki z podzambrowskiego Starego Laskowca, Nadbużanie z Nura, Kwiaty Polskie z Chmielewa i Żurawiacy z Bogut, a na koniec można było podziwiać młode wokalne talenty z całej gminy.
O godz. 18.00 wystąpił zespół Side off Band, a godzinę później Renata Dąbkowska z zespołem Dystans (pani Renata pochodzi z sąsiedniej wsi Żebry-Laskowiec). Na koniec kto żyw ruszył w tany, zabawę taneczną poprowadził DJ Artur Jasiński.
Organizatorami spotkania w Drewnowie-Ziemakach są:
- gmina Boguty-Pianki,
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach
Współorganizatorzy:
- Samorząd Województwa Mazowieckiego
- NASK Państwowy Instytut Badawczy
Partnerzy:
- Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
- Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu
Zobacz inne materiały
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?