MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczny list od naszych Czytelników. "Pomóżcie, tu zginęli ludzie!" (zdjęcia)

Mirosław Dylewski
Fot. Czytelnik
"Te kolizje miały miejsce na zakręcie zaledwie 10 metrów od przejazdu kolejowego, gdzie kilka lat temu, też zimą, zginęło 5 osób, w tym czworo dzieci."
Ślisko w gminie Malkinia. Mieszkancy sie skarzą na brak odśniezania dróg. Sami muszą to robic.

Ślisko w gminie Małkinia. Mieszkańcy się skarżą na brak odśn...

Do naszej redakcji wpłynął dramatyczny list mieszkańców jednej ze wsi w gminie Małkinia Górna. Autorzy listu twierdzą, że droga w ich miejscowości nie jest w ogóle odśnieżana i grozi to ogromnym niebezpieczeństwem, szczególnie na przejeździe kolejowym.

Okazuje się, że podobny problem mają również mieszkańcy innych miejscowości w tej gminie. Temat zimowego odśnieżania dróg podejmowany był również na ostatniej sesji Rady Gminy. Sołtysi skarżyli się wtedy wójtowi, że drogi są marnie odśnieżone.

Wójt gminy Małkinia Górna wyjaśniał wtedy wszystkim, na czym polega odśnieżanie i jakie standardy obowiązują w gminie po podpisaniu umowy z firmą dbającą o drogi na tym terenie.

Poniżej przytaczamy list mieszkańców Zawist Podleśnych, a pod spodem odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Gminy.

"My, mieszkańcy Zawist Podleśnych, za Waszym pośrednictwem błagamy wójta gminy Małkinia Górna, aby wreszcie zadbał o odśnieżenie drogi dojazdowej z Małkini do naszej miejscowości. Droga ta nigdy nie była zimą dobrze utrzymana, ale w tym roku jest tragicznie. Kolizji drogowych mamy tu co niemiara, z tego co nam wiadomo nasza Policja również kilkakrotnie już interweniowała u wójta w tej sprawie. Niestety dalej mamy tutaj ubity śnieg na drogach, a co najgorsze, zakręty i skrzyżowania dróg w ogóle nie są posypane, samochody nawet przy najmniejszej prędkości zsuwają się bokiem do rowu.
Nadsyłamy kilka zdjęć z dnia dzisiejszego (29.12.2009) - prosimy zobaczyć ile kolizji wydarzyło się tylko tego jednego dnia w przeciągu kilku minut. Te kolizje miały miejsce na zakręcie zaledwie 10 metrów od przejazdu kolejowego, gdzie kilka lat temu, też zimą, zginęło 5 osób, w tym CZWORO DZIECI.
Drżymy, że sytuacja może się powtórzyć. Bo PRZECIEŻ MOŻNA TEMU ZAPOBIEC, POTEM BĘDZIE ZA PÓŹNO. Droga dojazdowa do tego przejazdu jest w tragicznym stanie utrzymania. Sam przejazd jest również nie odśnieżony. Jeżdżą nią wielkie TIRy do firmy ROCKWOOL, autobusy wożące dzieci do szkoły. Gmina dostała od powiatu pieniądze na odśnieżanie tych dróg, więc na co ma zamiar je przeznaczyć, skoro nie dba o ich odśnieżanie ??????
Na koniec sezonu zimowego Gmina będzie się chwalić ile to dróg odśnieżyła i ile nas to kosztowało."

- Sprawa odśnieżania dróg na terenie gminy Małkinia Górna jest w obecnej chwili bardzo aktualnym tematem, zresztą jak w całej Polsce - mówił nam w odpowiedzi na list wójt gminy Marek Kubaszewski. - Codziennie odbieramy telefony i maile z prośbą lub groźbą dotyczącą odśnieżenia jakiegoś odcinka drogi. Wszystkie te monity nie pozostają bez odzewu. Sprawdzamy informacje i prosimy firmę świadczącą usługi zimowego utrzymania dróg o dodatkowe działania na danych odcinkach.

Odśnieżanie dróg gminnych jest zadaniem własnym gminy, które to gmina realizujemy zaspokajając potrzeby mieszkańców, również tej zimy. Gmina zajmuje się ponadto utrzymaniem zimowym dróg powiatowych - zgodnie z podpisaną umową ze Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej.

- Przy każdych opadach śniegu nasz pracownik monitoruje rejony odśnieżania i usuwania gołoledzi - mówił dalej wójt Kubaszewski. - Mamy podpisaną umowę z firmą "Extral" z siedzibą w Malinowie Nowym (gmina Czerwin). Firma ta została wyłoniona w przetargu nieograniczonym na zimowe utrzymanie dróg, jaki ogłaszaliśmy w mijającym roku.

- Informuję wszystkich mieszkańców, iż wszystkie drogi na terenie gminy są odśnieżane. Gołoledź usuwana jest z nich zgodnie z V standardem utrzymania takich dróg, które określił Powiatowy Zarząd Dróg. Dla drogi powiatowej w Zawistach Podleśnych wynosi to 16 godzin na usunięcie śniegu luźnego po ustaniu jego opadów i 24 godziny na usunięcie zasp. W ramach narzuconych nam standardów przerwy w komunikacji samochodowej na tych drogach mogą wynieść do 24 godzin. Na drodze tej dopuszcza się ponadto zajeżdżony śnieg w całym sezonie zimowym, a usuwanie śliskości następuje na skrzyżowania z drogami twardymi, z koleją, przy przystankach autobusowych. Czas usunięcia gołoledzi z jezdni wynosi 8 godzin, a śliskości pośniegowej nawet 10 godzin. W zawartej umowie z wykonawcą czas usunięcia obu śliskości zmniejszyliśmy do 4 godzin i poinformowaliśmy o zwróceniu szczególnej uwagi na odcinek drogi wymieniony w piśmie mieszkańców wsi Zawisty Podleśne - kontynuował wójt.

- Rozumiem zniecierpliwienie i zaniepokojenie mieszkańców. Sam poruszam się po tych drogach dość często. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ zdarzenia opisane w liście i udokumentowane zdjęciami w trakcie ciągłych opadów śniegu mogą wystąpić wszędzie i nie da się ich uniknąć na żadnej drodze, również tej o najwyższym standardzie zimowego utrzymania. Zapewniam, że Urząd Gminy robi wszystko, aby drogi te były w jak najlepszym stanie.

- Ja ze swojej strony również apeluję do mieszkańców gminy. Jeżeli faktycznie dana droga jest nieprzejezdna, pokryta gołoledzią, i trwa to dłużej niż w podanych wyżej Państwu standardach, a które przypomnę, określił Powiatowy Zarząd Dróg (choć moim zdaniem jest to sytuacja niemożliwa w naszym przypadku), gorąco proszę, wręcz zachęcam, do informowania o tym stanie Urząd Gminy. Za każdym razem po takiej informacji interweniujemy u wykonawcy z żądaniem wywiązania się z umowy. Jednakże zaznaczam, że czasem, jak w całym kraju, przy tej kategorii odśnieżania może to potrwać kilka godzin. Nie są to nasze standardy, ale standardy ogólnopolskie. Proszę pamiętać, że nam również, a może przede wszystkim, zależy na bezpieczeństwie naszych mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki