MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dr. Oetker kupił Onkena

(ar)
Dr Manfred Wei§, Ralf Blomeier, Eno Onken i Grzegorz Szczepanik spotkali się w Makowie 29 czerwca
Dr Manfred Wei§, Ralf Blomeier, Eno Onken i Grzegorz Szczepanik spotkali się w Makowie 29 czerwca Fot. A. Rusinek
Firma przetworów mleczarskich Onken działająca od 2001 roku w Makowie Mazowieckim została sprzedana koncernowi Dr. Oetker. Jak powiedział właściciel Eno Onken, w wieku 65 lat dojrzał do decyzji, by rozstać się z działalnością zawodową.

- Sprzedaż firmy to przede wszystkim bardzo osobista decyzja - mówił Eno Onken. - Czas odpocząć, a ponieważ nie mam następców, chciałem przekazać firmę w jak najlepsze ręce. Poza tym makowska firma Onken-Polska, po dwóch latach zaczęła nabierać rozpędu. Mamy nowe kontrakty, także zagraniczne, które pojawiły się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, uruchomiliśmy produkcję na dwie zmiany. W ubiegłym roku mieliśmy 12 mln zł obrotu, w tym roku liczymy na więcej. To optymalny moment, żeby sprzedać firmę, bo nie życzyłbym sobie sytuacji, bym musiał ją sprzedawać ze względu na kiepską kondycję. Sprzedaję zresztą nie tylko makowski zakład, ale także całą firmę, łącznie z centralą. Wycofuję się z aktywnego życia zawodowego. Zwłaszcza że mam znakomitego nabywcę dla mojego dziedzictwa.
Nowym właścicielem Onkena jest także niemiecki koncern Dr. Oetker, znany dobrze na polskim rynku. Podobnie jak Onken jest wielopokoleniową firmą rodzinną (istnieje od 1891 roku, prowadzona przez czwarte pokolenie), produkującą artykuły spożywcze, napoje (głównie piwo) i prowadzącą kontenerową spedycję morską.
- Koncern Dr. Oetker skupia 350 firm, głównie na terenie Europy, ale także w Kanadzie i Brazylii - informował przedstawiciel firmy Ralf Blomeier. - Roczny obrót koncernu wynosi 5 mld euro. W podległych koncernowi firmach pracuje 18 tys. ludzi. Kupiliśmy firmę Onken z dwóch względów. Pierwszy to sentymentalny - obie firmy oparte są na wielopokoleniowych tradycjach rodzinnych. Drugi - czysto pragmatyczny: Onken jak Dr. Oetker dopracował się pozycji na rynku produktów markowch. Będziemy starali się obie te marki utrzymać. Firma Dr. Oetker ma ugruntowaną pozycję w produkcji niektórych wyrobów, jak proszki do pieczenia, budynie, płatki spożywcze, miód, mrożona pizza, ciasta. To są nasze produkty strategiczne, w tej produkcji jesteśmy liderem na rynku, także polskim. Zamierzamy zostać także liderem w produkcji przetworów mleczarskich, którą przejmiemy od Onkena. Mamy już 30-letnie doświadczenie w takiej produkcji na rynku niemieckim.
Dr. Oetker będzie nadal produkował jogurty Onkena, nawet pewnie pod tym samym szyldem, do którego wielu nabywców przywykło. Ale w Makowie ruszy także produkcja właściwych dla Dr. Oetkera łakoci - budyniów i kremów już z własną firmową nazwą.
- Jogurty Onkena kojarzą się ze zdrowiem, a nasze słodkie produkty z przyjemnością. Raczej nie będziemy mieszać w głowach klientom zmianą nazwy firmy - informował Ralf Blomeier.
Makowski zakład Onkena zatrudnia w tej chwili 64 pracowników. Jak stwierdzili przedstawiciele nowego właściciela podczas spotkania w Makowie 29 czerwca, zatrudnienie to na pewno zostanie utrzymane, a nawet powinno wzrosnąć ze względu na obecny wzrost produkcji i planowany rozwój firmy. Utrzymane będą również kontrakty z 200 producentami mleka, którzy w tej chwili dostarczają do Onkena 50 tys. litrów mleka dziennie. Firma ma zamiar rozwinąć eksport, który w tej chwili stanowi ponad 10 proc. produkcji.
Nowym dyrektorem generalnym firmy jest Grzegorz Szczepanik. Onken będzie trzecią firmą koncernu Dr. Oetker, działającą w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki