Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Sierakowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Jabłońska
W niedzielę, 27 sierpnia, w Sierakowie koło Przasnysza odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej.

Na dożynki dotarły tysiące osób z całego Mazowsza, zachęconych bogatą oprawą obchodów święta plonów.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 mszą świętą w intencji rolników oraz mieszkańców województwa mazowieckiego koncelebrowaną pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery. Oprawę muzyczną części liturgicznej zapewniły Orkiestra OSP Przasnysz, Orkiestra ze Starej Krępy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krzynowłogi Małej oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bogatego, która zadbała o oprawę muzyczną mszy.

Obchody rolniczego święta nie mogły się odbyć bez udziału delegacji wieńcowych i konkursu na najładniejszy wieniec dożynek w 2017 roku, który poprzedziły konkursy gminne w 26 powiatach. Jedynie wieniec powiatu przasnyskiego nie brał w nim udziału, gdyż był jednocześnie wieńcem wojewódzkim. Udekorowany suszonymi kwiatami wieniec Mazowsza, do którego wykonania posłużyły 4 rodzaje zbóż, miał blisko 2,5 m wysokości, przedstawiał wizerunek Jezusa Chrystusa i napis "Boże Błogosław Polsce".

Konferansjer imprezy Hubert Politowski powitał zgromadzonych gości i przybliżył im genezę rolniczego święta. Wśród przemówień nie zabrakło pokrzepiających słów gospodarzy dożynek - marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego. Mowy wygłosili również były prezydent Bronisław Komorowski i wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Dożynkom w Sierakowie towarzyszyły przasnyskie spotkania lotnicze, wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego oraz kiermasz sztuki ludowej. Świętujący odwiedzali stoiska firm i instytucji związanych z rolnictwem, korzystali ze stoisk gastronomicznych, w tym z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i lokalnymi. Na imprezie tej rangi nie mogło zabraknąć również bogatej oferty dla najmłodszych. Popularnością cieszyły się zwłaszcza dmuchańce i wesołe miasteczko.

Na początek części artystycznej solidną porcję uśmiechu i wprowadzenie publiczności w doskonały nastrój zapewnił laureat konkursu Sołtysiada 2017 - zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywne Babki” z Gostkowa, który zaprezentował kabaret pt. „Chłopy i baby”.

Koncert w wykonaniu Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego był perłą w koronie święta. Jeden z największych polskich zespołów artystycznych, odwołujący się do tradycji muzyki i tańca ludowego, zgromadził ogromną liczbę gości. "Mazowsze" zaprezentowało doskonale wszystkim znany repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wywodzących się z regionalnej tradycji. Sławny w Polsce i za granicą chór i balet - przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Jacka Bonieckiego - dał fenomenalny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, występ.

Zaprezentowane melodie pochodziły z różnych regionów etnograficznych naszego kraju, zaś największe emocje wzbudził finałowy, płomienny Mazur. Było co podziwiać, bowiem „Mazowsze” tworzy stuosobowa grupa artystów, którym towarzyszy 8 ton bagażu, 1500 kostiumów i blisko 70 lat doświadczenia. Publiczność zgotowała artystom owację na stojąco, a dzięki entuzjastycznym oklaskom, widzowie zyskali szansę na podziwianie kunsztu zespołu podczas licznych bisów.

O dobrą zabawę gości, po pełni wrażeń artystycznych zapewnionych przez "Mazowsze", zadbała kapela „Kumple z Zawad”. Zaprezentowali piosenki dawne, śpiewane kiedyś przez naszych rodziców, przyśpiewki podwórkowe, biesiadne i własne utwory. „Kumple” swoje doświadczenie sceniczne gromadzą od 1999 roku, co przełożyło się na atrakcyjny występ i rozrywkę w swojskich klimatach. Kierownikiem kapeli jest Edward Koziatek. Zespół ten ponad 200 razy występował w powiecie ostrołęckim i przasnyskim.

Kolejny koncert należał do powstałego w Przasnyszu zespołu "Przeciąg", którego początki sięgają roku 1986. Zaprezentowali muzykę opartą na bluesie, rock and rollu i starym dobrym hard rocku. Warto dodać, że zespół dwukrotnie występował na kultowym festiwalu w Jarocinie, dlatego bliska jest im niczym nieskrępowana miłość do cięższych brzmień.
Zwieńczeniem części artystycznej wojewódzkich dożynek był występ gwiazdy tanecznych rytmów - Francesco Napoli, będącego prekursorem muzyki italo disco. Na dożynkowej scenie zabrzmiały największe hity piosenkarza "Balla, Balla", "Borneo", "Piano, piano", "Marina" i "Ciao Italia".

Po występie włoskiego gwiazdora przyszedł czas na galę disco polo. Swój repertuar zaprezentowały związane z powiatem przasnyskim formacje: "Aby pograć" i "Martess", sprawnie poruszające się w klimatach muzyki disco. O dobrą zabawę widzów do późnego wieczora zadbał również „Chojnacki Band” oraz zespół „Player”. Impreza, której głównym organizatorem było przasnyskie starostwo, pozostawiła po sobie moc niezapomnianych wrażeń. Zapewniono ogromną liczbę atrakcji, a występy odbywały się na dwóch, osobnych scenach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki