1 września 2024 r. władze gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy Bogut-Pianek wspólnie bawili się na święcie plonów.
Po mszy w intencji rolników odprawionej w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bogutach-Piankach przez proboszcza ks. Grzegorza Pęskiego władze gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy Bogut-Pianek udali się na plac za Urzędem Gminy, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
Na Dożynki Gminno-Parafialne do Bogut-Pianek przybyli:
- Elwira i Łukasz Szcześniak – starostowie dożynek,
- Jerzy Bauer – starosta Powiatu Ostrowskiego,
- Bartłomiej Pieńkowski – wicestarosta Powiatu Ostrowskiego,
- Eliza Drewnowska i Stefan Rostkowski – członkowie Zarządu Rady Powiatu Ostrowskiego,
- Michał Rutkowski – radny Rady Powiatu Ostrowskiego i prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”,
- Dariusz Wybraniak, Karol Kamiński i Marek Kuziak - radni Rady Powiatu Ostrowskiego,
- Eugeniusz Święcki – burmistrz miasta Ciechanowiec,
- Urszula Wołosiewicz – wójt gminy Zaręby Kościelne,
- Rafał Kuszewski – wójt gminy Nur,
- radni rady Gminy Boguty-Pianki na czele z przewodniczącym Grzegorzem Tymińskim,
- kierownictwo gminy Boguty-Pianki na czele z sekretarzem Janem Szymańskim i skarbnikiem Sylwią Żurawską,
- Anna Bogucka – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogutach Piankach,
- Izabela Bogucka – kierownik Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach,
- bryg. Krzysztof Gałązka – zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowi Maz.,
- asp. Szt. Paweł Kiempisty – kierownik Posterunku Policji w Nurze,
- Jacek Jańczuk – prezes Zarządu banku Spółdzielczego w Czyżewie,
- Elżbieta Bartosz – dyrektor Banku Spółdzielczego w Bogutach-Piankch,
- Jolanta Andruszkiewicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Maz.,
- Albina Zakrzewska – prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Nasze Boguty,
- Jolanta Walkowska – kierownik Urzędu Pocztowego w Bogutach-Piankach,
- Aleksandra Bogucka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogutach-Piankach,
- Małgorzata Sikorska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Tymiankach-Buciach,
- Elwira Kamińska – dyrektor Gminnej Biblioteki w Bogutach-Piankach,
- przedstawiciele gminnych i powiatowych instytucji ukierunkowanych na współpracę i obsługę rolników,
- Koła Gospodyń Wiejskich (Tymianki-Bucie, Nur, Żebry Laskowiec, Zaszków),
- sponsorzy dożynek,
- mieszkańcy gminy Boguty-Pianki i przyjezdni goście.
Witając uczestników dożynek Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki – podziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz przypomniał o szacunku dla chleba jako symbolu rolniczego trudu i podstawy pożywienia.
Dołożymy wszelkich starań, by chleb będący owocem waszej pracy był dzielony sprawiedliwie i by nikomu go nie zabrakło
- obiecał wójt Drewnowski.
Chlebem z tegorocznego ziarna upieczonym przez członków Klubu Seniora dzielili się z gośćmi starostowie dożynek i władze gminy.
Dużą atrakcją dożynek w Bogutach-Piankach były dawne maszyny używane do prac polowych. Drogę ziarna „Od kłosa do bochenka” rozpoczął pokaz pracy młocarni szerokomłotnej oraz młócenia cepami. Wymłócone ziarno zmielono w żarnach, a w piecu chlebowym i na blacie kuchni westfalki metodami tradycyjnymi pieczono chleb i placki. Michał Rutkowski – właściciel młocarni objaśniający przebieg prac polowych prowadzonych technikami tradycyjnymi: „Obok pokazu młocki można było obejrzeć pracę żaren, sprawdzić w jakim stanie są zabytkowe ciągniki i skosztować typowych wiejskich wypieków. Pokaz tradycyjnych maszyn i prac żniwnych został przyjęty z bardzo dużym zainteresowaniem. Z tego co usłyszałem wynika, że dla wielu osób – szczególnie starszych – była to okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość, a także porównania prezentowanych sprzętów, przedyskutowania ich jakości i skuteczności oraz rozważań na temat kondycji współczesnego rolnictwa.”
W bogatej ofercie gastronomicznej dożynek były lokalne potrawy przygotowane prze Koła Gospodyń Wiejskich, Zakład Mięsny Nienałty Szymany, Lokalną Grupę Działania Zielone Sioło i Fundację Tymiankowe Inspiracje Edukacyjne.
Dorosłych zapraszały stoiska Urzędu Gminy Boguty-Pianki, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Ostrowi Maz., Powiatowej Stacji sanitarno-Epidemiologicznej, Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogutach –Piankach, Banku Spółdzielczego w Czyżewie i LGD „Zielone Sioło”. Rykiem silników Klub Motocyklowy STAJNIA zachęcał do obejrzenia przybyłych jednośladów.
Najmłodsi mieli do dyspozycji trampoliny i dmuchańce, malowanie twarzy i zaplatanie warkoczyków, przejażdżki bryczką i na kucykach. Bardzo radosny klaun zapraszał starszych i młodszych do zabawy i tańców .
Oprawę muzyczną imprezy zapewnili najmłodsi mieszkańcy gminy oraz zespoły wykonujące różne gatunki muzyki. Na scenie występowali kolejno: Malwina Tymińska, Patryk Sienicki i Mariusz Kochanowski, chór SP Boguty-Pianki, zespół Mali Żurawiacy, Zespół Ludowy Małkinianka, Zespół Śpiewaczy Nadbużanie, Międzypokoleniowy Zespół Wokalny „Kwiaty Polskie” z Chmielewa, Zespół Żurawiacy, Klub Seniora z Andrzejewa, zespół DORIS i zespół Mixtoura.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs Banku Spółdzielczego w Czyżewie. Zadanie polegało na jak najdokładniejszym określeniu kwoty bilonu w bardzo dużym słoju. Z tym niełatwym wyzwaniem zmierzyło się aż 216 osób. Po przeliczeniu zawartości słoja (dwukrotnym!) okazało się, zebrano w nim 1048,56 zł. Kwotę najbliższą tej liczbie podała Anna Lachowska-Słodzik, która pomyliła się tylko o 2 zł i 4 grosze i w nagrodę otrzymała elektryczną hulajnogę. Drugą nagrodę – rower miejski – otrzymała Ewelina Zaręba, która oszacowała zawartość słoja na 1078,56 gr. Katarzyna Adamczyk, która uznała, że w słoju znajduje się 999,98 gr. otrzymała sprzęt elektroniczny.
Po rozstrzygnięciu konkursu i wręczeniu nagród uczestnicy gminno-parafialnych dożynek w Bogutach-Piankach bawili się przy muzyce zespołów DIADEM i DENIM.
Zobaczcie zdjęcia: