Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki - czas podziękowań (zdjęcia)

Ewelina Przygoda
Na dożynkach w Rząśniku zaprezentowano wieńce z wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego
Na dożynkach w Rząśniku zaprezentowano wieńce z wszystkich gmin powiatu wyszkowskiego Fot. E. Przygoda
- Dożynki to czas podziękowań rolnikom. Ich ciężkiej pracy zawdzięczamy chleb na naszych stołach - powiedział starosta Bogdan Pągowski na powiatowo - gminnym święcie, które tym razem odbyły się w Rząśniku. Uhonorowano rolników z całego powiatu, a na scenie wystąpili "Kumple", Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem oraz zespół Holiday.

Dożynki - czas podziękowań

Po mszy św. w kościele NMP Matki Kościoła w Rząśniku. Spod świątyni na Forum Spotkań w Rząśniku przemaszerował korowód dożynkowy. Gospodarzami dożynek był starosta Bogdan Pągowski oraz wójt gminy Rząśnik Jan Kozon. Zaś starostami Danuta Wilnem i Bogdan Suchta. Wśród gości znalazł się europoseł Jarosław Kalinowski, wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, radni sejmiku województwa mazowieckiego: Cecylia Domżała i Marian Krupiński, a także wójtowie i delegacje z gmin powiatu wyszkowskiego.
Chcemy żyć godnie
Starosta podkreślił, że to dzięki ciężkiej pracy rolników, mamy chleb na swoich stołach.
- Chleb to symbol dostatku wszystkich mieszkańców powiatu - stwierdził.
Wójt Jan Kozon powiedział, że dożynki to dzień, kiedy wszyscy mogą, choć na chwilę odpocząć, bo rolnicy pracują przez cały rok. Bogdan Pągowski przypomniał, że za dwa miesiące jest koniec kadencji samorządów i wybory.
- To próba lokalnej demokracji. Apeluję o czynny udział w wyborach. Dwadzieścia lat istnienia samorządów udowodniły, że potrafią o siebie dbać - zachęcał.
Wójt Jan Kozon podkreślił, że gmina Rząśnik staje się coraz piękniejsza i na te zmiany wykorzystuje środki z zewnątrz.
- Mamy jeszcze sporo do zrobienia, ale nie wolno zapominać o tym, co już się dokonało. Chcemy żyć godnie. Oby nigdy nie powtórzył się 1 września 1939 roku - powiedział.
Najważniejsi są ludzie
Jarosław Kalinowski podziękował za pomoc, jakiej mieszkańcy powiatu wyszkowskiego udzielili powodzianom, ale stwierdził, że trzeba ją nadal kontynuować. Nawiązał do dopłat dla rolników po 2013 roku.
- Chcemy, żeby nie było różnić między dopłatami dla polskich rolników, a tych z państw zachodnich, żeby wsparcie dla wszystkich było takie same. Rolnictwo wymaga jeszcze wsparcia. Proponuję sięgać teraz po te środki, bo później może być trudniej - wyjaśnił europoseł.
Na pytanie, jakie są największe walory powiatu wyszkowskiego, Jarosław Kalinowski odpowiedział, że ludzie.
- Potrafimy współpracować i rządzić wspólnie. Nie ma wojny, więc jest zgoda - podsumował.
W czasie imprezy wyróżniono kilka sołectw za wieńce dożynkowe. Nagrody otrzymały: Ochudno, Gołystok, Józefowo, Nowa Wieś, Rogóźno, Wincentowo, Rząśnik, Wólka Wojciechówek, Wielątki i Grodziczno. Po części oficjalnej na scenie wystąpiła kapela "Kumple", zespół "Holiday", członkowie grupy "Kurpie Białe", która działa przy Klubie Srebrnego Wieku w Rząśniku oraz Szymon Wydra. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Porządziu zaprezentowali dwa obrzędy ludowe.
Na koniec dożynek odbyła się zabawa ludowa.

***

W czasie dożynek nie obyło się bez nagród i odznaczeń:
- Odznaczeniem prezydenta - Brązowym krzyżem zasługi - uhonorowano Tadeusza Wróbla.
- Minister Rolnictwa Marek Rawicki przyznał odznaki honorowe "Zasłużony dla rolnictwa" rolnikom z gminy: Wyszków - Elżbieta Grycz, Krzysztof Chmiel; Somianka - Jacek Czarnowski, Marek Dobrzyński, Bogdan Król; Rząśnik - Jarosław Kołodziejski, Bogdan Sośnicki, Marek Suchta, Tadeusz Wilner; Długosiodło - Krzysztof Kowalski; Brańszczyk - Sławomir Gałązka, Jacek Olbryś; Zabrodzie - Wojciech Skwara, Jadwiga Stańczak, Barbara Zielińska.
- dyplomy za produkcję rolniczą otrzymali rolnicy z gminy: Zabrodzie - Marek Andruchewicz, Tadeusz Chmiel; Długosiodło - Bolesław Bloch, Marek Ciach, Sylwester Gołębiewski, Wiesław Jakubowski, Jacek Kandybowicz, Tomasz Karamuz, Tomasz Puścian, Roman Zdunek; Rząśnik - Stanisław Falba, Kazimierz Kucharczyk, Kazimierz Pawlik; Wyszków - Lech Grycz, Krzysztof Tryc, Elżbieta Zagumna; Brańszczyk - Wiesława Komor, Leszek Rosiński, Andrzej Sitek; Somianka - Tadeusz Kuchta, Krzysztof Rakowski.
- swoich rolników nagrodziła gmina Rząśnik. Wyróżniono: Grażynę i Bogdana Suchtę z Janowa, Danutę i Tadeusza Wilnerów z Wincentowa, Annę i Jacka Calów z Komorowa, Bożenę i Jerzego Chodynę z Porządzia, Izabelę i Stanisława Chorchosów z Ostrówka, Ewę i Roberta Ciemerychów z Nowego Lubiela, Halinę i Stanisława Falbów z Osin, Mariannę i Jerzego Falbów z Wólki Lubielskiej, Katarzynę i Mirosława Grzesiaków z Józefowa, Bożenę i Marka Jasińskich ze Starego Lubiela. Danutę i Sławomira Keczmerskich z Wielątek Folwark, Danutę i Krzysztofa Kowalczyków z Rząśnika, Renatę i Marka Krawczyków z Wólki Wojciechówek, Barbarę i Wiesława Matuszewskich z Bielina, Iwonę i Sławomira Nowackich z Gołegostoku, Annę i Arkadiusza Pajków z Rząśnika, Marzenę i Mirosława Pawłowskich z Komorowa, Dorotę i Wojciecha Prusów z Nowych Wielątek, Danutę i Tadeusza Święchów z Rząśnika, Bogusławę i Kazimierza Włodarczyków z Rząśnika. Wiesławę i Stanisława Włodarczyków z Rząsnika.
- Jerzy Księżak - prezes P.P.H.U. "Mleks" z Wyszkowa - przyznał nagrody najlepszym dostawcom mleka. Nagrodzeni zostali: Edward Skwarski z Przykor, Bogdan Suchta z Janowa, Sławomir Wróbel z Gulczewa, Bartosz Depta z Niemir, Jan Grzymała z Wielątek, Zbigniew Jasiński z Wólki Lubielskiej, Jacek Olbryś z Poręby Średniej, Wiesław Suchta z Janowa, Sławomir Zdziara z Gołegostoku, Andrzej Żebrowski z Plewek, Janusz Gołdys z Gulczewa, Jacek Cal z Komorowa, Marek Ciach z Augustowa, Karol Kania z Augustowa, Jan Kapla ze Starego Kozłowa, Sylwester Kuchta z Jasieńca, Jacek Gajewski z Jackowa Górnego, Stanisław Świercz z Nowych Płud, Marek Wiśniewski z Nowych Wielątek, Sylwester Łada z Dudowizny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki