Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowiedz się, jak zmniejszyć rachunki za prąd. To jest możliwe

(bm)
Wysyłam Pani również zdjęcie porównujące żarówkę 54 LED na silnych diodach (koszt około 80 zł) z żarówkami klasycznymi i świetlówkami
Wysyłam Pani również zdjęcie porównujące żarówkę 54 LED na silnych diodach (koszt około 80 zł) z żarówkami klasycznymi i świetlówkami Fot. Archiwum
Przeczytaj, jak zaoszczędzić pieniądze.

PAMIĘTAJ!

PAMIĘTAJ!

- Oświetlenie może odpowiadać za 40 do 50 proc. całkowitego zużycia energii w Twoim domu.

- Żywotność jednej żarówki tradycyjnej to 1000 godzin, świetlówki 2 - 6 tysięcy godzin, żarówki diodowe świecą do 30000-50000 godzin!

- Przeciętna czteroosobowa rodzina wytwarza do 3 ton dwutlenku węgla rocznie! Zastosowanie żarówek diodowych pozwala na wyeliminowanie 1 tony szkodliwych substancji z atmosfery!

Jedna 60 W żarówka tradycyjna pracująca 6 godzin dziennie zużywa rocznie 131,4 kWh - to aż
131.000W! Wytwarza się przy tym 131,4 kg CO2. Potrzeba 15 dorosłych świerków, aby pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla.

- Przeciętna rodzina posiada w domu przynajmniej 10 żarówek o mocy 60W lub większej. W ciągu roku, świecąc jedynie 4 godz. dziennie kosztują one 498 złotych, zużywają 876kWh, ich używanie odpowiada za emisję 876 kg CO2. Aby zneutralizować negatywny wpływ 10 klasycznych żarówek potrzeba aż 105 świerków!

- Po zastosowaniu odpowiedników diodowych o mocy 8W, świecących z mocą przewyższającą klasyczne żarówki 60 W rachunek wygląda tak: 129,61 zł - rachunek za energię. 116,8 kg CO2 i tylko 14 świerków potrzeba aby zneutralizować szkodliwy wpływ dwutlenku węgla!

Piotr Prytulak z Modern Home w Ostrołęce przekonuje o wyższości żarówek diodowych nad świetlówkami i, oczywiście, żarówkami tradycyjnymi.

Zalety zastosowania żarówek diodowych to, między innymi:

Wysoka skuteczność świetlna - dostępne na rynku diody mogą wygenerować do 100 lm z
1W urządzenia. To niemal dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku zwykłej żarówki.
Mały rozmiar - pozwala na elastyczność zastosowań, np. diody umieszczone w rzędach, pierścieniach, klastrach czy indywidualne punkty świetlne.

Duża wytrzymałość - brak żarnika lub tuby, która mogłaby się uszkodzić. Żywotność - w odpowiednio użytkowanych żarówkach, diody mogą wytrzymać 50 do 60 tysięcy godzin.

Pełna ściemnialność - w odróżnieniu od świetlówek, diody można ściemniać przy użyciu zasilaczy impulsowych. Zastosowanie takich zasilaczy pozwala również na pełne mieszanie kolorów w żarówkach LED wykorzystujących różnokolorowe diody.

Brak rtęci - w odróżnieniu od świetlówek diody nie zawierają żadnych szkodliwych substancji ani gazów halogenowych. Uszkodzona żarówka diodowa nie stanowi zagrożenia dla otoczenia.

W odróżnieniu od innych technik oświetleniowych, światło diodowe daje się skierować w dowolnym kierunku. Pozwala to na uzyskanie skupionej wiązki światła, czy też rozproszonej plamy, jak w tradycyjnych żarówkach.

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków za energię, jest zestaw składający się z baterii słonecznej z akumulatorem.

Bateria słoneczna generuje prąd po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Energia magazynowana jest w akumulatorze, a potem zużywana przez oświetlenie pracujące na niskim napięciu (12V prąd stały).

Najmniejsze baterie słoneczne pozwalające na wyprodukowanie 40 - 50W energii dziennie latem kosztują poniżej 100 złotych. Wyprodukowana energia może zasilić 4 żarówki diodowe o mocy 2,5W (odpowiedniki 20 - 25W klasycznych żarówek) przez 4 godziny!

Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą Państwo oświetlić ogród, czy zorganizować oświetlenie w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Być może takie rozwiązanie wydaje się drogie, ale ciągłe obniżki cen baterii słonecznych i akumulatorów, a także ogromna żywotność baterii (kilkadziesiąt lat!) sprawia, że warto zastanowić się nad małym zestawem do wytwarzania energii elektrycznej za darmo w zaciszu własnego ogrodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki