Spis treści
Dopłaty do węgla to istotna pomoc rządu dla Polaków. Ceny opału w 2022 roku biją niechlubne rekordy
Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjski surowiec spowodowały rekordowy wzrost cen węgla. Wielu specjalistów prognozuje, że w najbliższym sezonie grzewczym może nawet zabraknąć węgla opałowego w Polsce. Miliony Polaków niestety nadal ogrzewają nim domy, dlatego obietnice rządu dotyczące dopłat do węgla dały wielu Polakom nadzieję na dopięcie domowego budżetu.
Ważne informacje: Gazu ziemnego zabraknie już tej zimy? Szef MAE: „Nie wykluczam racjonowania gazu”
Komu przysługują rządowe dopłaty na opał w 2022 roku? Kto może złożyć wniosek o dotację na węgiel?
Na pomoc rządu mogą liczyć na pewno osoby najuboższe, którym trudno jest związać koniec z końcem.
– To jest na pewno dla tych, którzy mają trudno i których byśmy skazywali na to, że nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań – mówił na sobotniej konwencji Jarosław Kaczyński (źródło: YouTube)
Dofinansowanie uzyskają więc gospodarstwa domowe, których mieszkańców nie stać na zakup węgla do ogrzania domu. Tym samym obiecanej dopłaty do surowca mogą spodziewać się Polacy o najniższych dochodach na osobę w rodzinie. Wiele wskazuje na to, że podobnie, jak w przypadku popularnego dodatku osłonowego, kluczowe będzie kryterium dochodowe. Podczas zakupu węgla w preferencyjnej cenie nabywający będzie musiał zadeklarować ilość węgla, jaką pojedyncze gospodarstwo domowe zakupiło od momentu wejścia w życie ustawy dotyczącej dopłat.
– Inflacja jest największym wyzwaniem, więc musimy szukać narzędzi, aby do tych grup, które najbardziej odczuwają efekty inflacji trafić z poszczególnymi programami społecznymi, czy obniżką podatków, tak, jak to się będzie działo od 1 lipca, ale też jak planujemy w zakresie pomocy dla osób, które ogrzewają swoje mieszkania węglem. Taki program będziemy szykować teraz, przygotowujemy szczegóły tak, by on trafił właśnie do tych grup, do tych osób, które faktycznie tej pomocy najbardziej będą potrzebowały – komentuje na konferencji prasowej wypowiedź prezesa rzecznik rządu Piotr Müller (źródło: Business Insider)
Kiedy ruszą dopłaty do węgla w 2022 roku? Co wiemy o cenie gwarantowanej za węgiel i kogo ona dotyczy?
Prace nad nowym rządowym programem dotyczącym dopłat do węgla są już na finiszu. O najważniejszych rozwiązaniach w możemy przeczytać m.in. na oficjalnej stronie Kancelarii Premiera. 11 lipca 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ceny gwarantowanej za węgiel. Już po 14 dniach ustawa wejdzie w życie. To oznacza, że dopłaty do węgla zaczną obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia. Zostanie stworzona też obowiązkowa baza danych dla chętnych do zakupu węgla.