MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do paliwa rolniczego 2019. Kiedy wypłata - zwrot akcyzy i jaka stawka?

AGW
pixabay.com
Od 1 stycznia obowiązują przepisy, które podnoszą limit paliwa, do jakiego można ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego. Ile wyniesie dopłata do paliwa w 2019 roku? Ile litrów dodatkowo przysługuje na zwierzęta? Sprawdzamy limity do bydła.

Pieniądze z dopłat do paliwa rolniczego wypłacane są w terminach:

  • 3 - 30 kwietnia 2019 w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
  • 1 - 31 października 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

Stawka zwrotu podatku akcyzowego od zakupionego paliwa rolniczego w 2019 roku to 1 zł.

Ważne! Nabór został wydłużony: Odrzucone wnioski o dopłatę do paliwa 2019 mogą być uznane. Zmiana przepisów

Każdy rolnik 2 razy w roku może ubiegać się o zwrot części wydanych pieniędzy na paliwo jakim jest olej napędowy wykorzystywany przez gospodarzy w ich pracy. Potrzebne są do tego faktury VAT, które potwierdzają wydatki. 31 stycznia jest ostatnim dniem, kiedy można kupić paliwo i faktura będzie mogła zostać dołączona do wniosku składanego w lutym.

- Wzrosły koszty utrzymania, stosuje się więcej maszyn, w związku z tym zwiększamy zwrot - zapowiedział jeszcze 19 lipca minister Jan Krzysztof Ardanowski o akcyzie paliwowej.

Dopłaty do paliwa rolniczego wyższe od 2019 roku. Jest też bonus dla hodowców bydła

- Było 86 litrów, teraz będzie 100 litrów paliwa na hektar. Wprowadzamy absolutnie historyczne rozwiązanie, mianowicie dla producentów bydła, którzy zużywają dużo, dużo więcej paliwa niż ci, którzy uprawiają tylko swoje pola, ponieważ również koszty transportu, siana, kiszonek, ściółek, wywożenie odchodów sprawiają, że paliwo jest potrzebne całym rokiem, nie tylko w okresie, kiedy uprawia się pola. Dlatego dla rolników hodujących bydło, przeżuwacze będzie dodatkowe 30 litrów paliwa na każdą dużą jednostkę przeliczeniową (np. dorosła krowa) - wyjaśniał szef resortu rolnictwa.

Rząd ma przeznaczyć w 2019 roku na zwrot akcyzy paliwa rolniczego 1 180 mln zł. Stawka do litra - 1 zł

ARiMR potwierdzi liczbę bydła. Chcąc skorzystać z dodatkowego limitu paliwa do bydła, należy wystąpić do kierownika biura powiatowego ARiMR o wydanie dokumentu, który zawiera informację o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego. będzie to załącznik do wniosku.

Te 2 okresy, kiedy można składać wnioski i z których mogą pochodzić faktury, to:

  • od 1 do 28 lutego należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego. Mowa o fakturach wystawionych w okresie od 1 sierpnia r. do 31 stycznia,
  • od 1 sierpnia do 31 sierpnia należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca w ramach limitu zwrotu podatku określonego na dany rok.

"Na potrzeby wniosku, który należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie gruntów, producent rolny można wystąpić do kierownika biura powiatowego ARiMR o wydanie dokumentu zawierającego informację o liczbie DJP bydła na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego", wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wzór wniosku jest dostępny od 2 stycznia 2019 r. w biurach powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej Agencji pod adresem:

Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt

___________________________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do paliwa rolniczego 2019. Kiedy wypłata - zwrot akcyzy i jaka stawka? - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki