MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty: Wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty: Wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz
Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty: Wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz fot. adam jankowski / polska press
- Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini. Stań ze mną twarzą w twarz, na udeptanej ziemi wymienić się argumentami. Zostaw ludzi w świętym spokoju, daj im normalnie rozmawiać – mówił do Jarosława Kaczyńskiego podczas wystąpienia na Długim Targu w Gdańsku Donald Tusk.

W poniedziałek późnym popołudniem Donald Tusk wystąpił w Gdańsku.

Lider PO podczas swojego przemówienia zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość „obrał kurs na wschód”. - PiS chce być suwerenny od wartości. Splugawili słowo "suwerenność". Jutro znowu będą atakować wolne media – mówił.

Wiec Donalda Tuska w Gdańsku, 19.07.2021 r.

Wiec Donalda Tuska w Gdańsku. 19.07.2021 r. Polityk zajmował...

- Ten rosyjski porządek to także kompletna niezdolność rozwiązywania problemów. Tak jest w Rosji i na Białorusi, tak zaczyna być w Polsce. Władza zaczyna panować nad ludźmi, ale nie panuje nad problemami. Wszyscy widzieli płaczących na lotników pływaków, którzy zostali wysłani do domu, bo pan wicepremier Gliński zajął się sportem i nie potrafi nad tym zapanować - kontynuował polityk.

Były premier wymieniał kolejne porażki PiS: politykę energetyczną, politykę ekologiczną, ochronę zwierząt. – Obiecali ochronę dla zwierząt, ich lider kocha zwierzęta. Jedynym symbolem tej miłości do zwierząt jest ich polityk, który ciągnął na sznurku psa za samochodem – mówił.

Szef PO krytykował także politykę zagraniczną w wykonaniu PiS. – Chwalili się świetnymi relacjami z USA. To, co zapamiętamy z tych relacji, to wysiłek naszego prezydenta, aby zrobić sobie fotkę między toaletą a windą. Tak wyglądają dziś nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi – mówił.

Tusk o słowach Witek

Były premier odniósł się między innymi do działań ministra Przemysława Czarnka. – W Europie dyskutuje się o skróceniu tygodnia pracy. U nas minister Czarnek odpowiedzialny za przygotowanie młodzieży dyskutuje o cnotach niewieścich i karach cielesnych – powiedział polityk.

Skomentował także weekendowe wystąpienie marszalkini Sejmu Elżbiety Witek, która zarzuciła przeciwnikom PiS, że „nie mają honoru” i korzystają z programów, jakie wprowadza partia rządząca np. 500 plus.

– Widzę panią marszałek Witek, która podzieliła naród na tych, którzy mają prawo brać 500 plus i na tych, którzy tego prawa nie mają. Cóż za rosyjskie myślenie: władza da temu, który jest posłuszny. Nie spodziewałem się, że jednym z moich pierwszych zadań będzie obrona 500 plus przed panią marszałek Witek – powiedział Donald Tusk.

Tusk wzywa Kaczyńskiego do debaty

Tusk, mówiąc o Jarosławie Kaczyńskim, podkreślił, że nie ma w Polsce lepszego fachowca od dzielenia, naznaczania ludzi, od dzielenia narodu polskiego na zwalczające się mniejszości, na kłócące się grupy i rodziny. -To udało mu się mistrzowsko w ciągu tych sześciu lat - powiedział szef PO o prezesie PiS.

- Panie Kaczyński wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi wymienić się argumentami, zostaw ludzi w świętym spokoju, daj im normalnie ze sobą rozmawiać. Chcesz konfrontacji, chcesz naprawdę poważnego starcia na argumenty, chcesz poważnej rozmowy o Polsce, jestem do dyspozycji wszędzie, gdzie chcesz. Wyjdź z tej jaskini, nie bój się, nie wstydź się - apelował do prezesa PiS Donald Tusk.

Marek Suski komentuje

Do słów Tuska i wezwania do debaty z Jarosławem Kaczyńskim odniósł się w TVP poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

- To jest po prostu kompleks Donalda Tuska, który ma kompleksy wobec Jarosława Kaczyńskiego od lat. Z jednej strony mąż stanu, który ma wizję Polskiego Ładu, a z drugiej sfrustrowany polityk, który oddał bycie premierem dla dobrej fuchy za granicą. Mógł rządzić w Polsce ale zrezygnował, bo lepiej płacili tam niż w Polsce – skomentował polityk.

Przekonywał, że nie ma powodów, by odbyła się dyskusja Tuska oraz Kaczyńskiego. - Z drugiej strony premierem w Polsce jest Mateusz Morawiecki, więc jeżeli chciałby dyskutować, to może z premierem, który z pewnością w wielu sprawach jest zdecydowanie lepszy - dodał.

Poseł PiS ocenił, że Donald Tusk w debacie "byłby agresywny, napadałby na Jarosława Kaczyńskiego". - Jarosław Kaczyński jest człowiekiem kulturalnym, nie czułby się najlepiej w pyskówce spod budki z piwem - zakończył Suski.

Komentarz Fogla

Słowa Tuska i wezwanie do debaty Jarosława Kaczyńskiego skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

- Lider PO Donald Tusk, wzywając do debaty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego próbuje sam zyskać na wartości, czemu ktokolwiek z PiS miałby mu robić tę uprzejmość? Tusk najpierw powinien podebatować z Polakami o tym, jakie było bezrobocie za jego rządów – powiedział.

Fogiel ocenił, że Tusk chce powrotu do sytuacji politycznej z lat 2011-2015. - Pewnie jest w tym jakiś ból i jakiś żal, że jego powrót nie wywołał takich emocji i zachwytu, na jaki Donald Tusk oczekiwał – skomentował.

Dodał, że wystąpienie to była „komedia”.

Seks afera (2006)Aferę opisano w artykule Praca za seks w Samoobronie w „Gazecie Wyborczej” z 4 grudnia 2006. W artykule autorstwa Marcina Kąckiego Aneta Krawczyk, pracownica biura poselskiego w partii Samoobrona opisywała kulisy działania lokalnych przedstawicieli partii, którzy oferowali zatrudnienie w biurze poselskim w zamian za korzyści seksualne, a pracujący tam poseł Stanisław Łyżwiński miał uzależniać od tego także wypłacenie pensji pracownicy biura. W aferę zamieszany był także szef samoobrony Andrzej Lepper. Łyżwiński został skazany na 5 lat więzienia za zgwałcenie kobiety i wykorzystywanie seksualne działaczek Samoobrony, a Lepper na 2 lata i 3 miesiące za żądanie i przyjmowanie od nich korzyści seksualnych.

Największe afery ostatnich 20 lat: Rywingate, Praca za seks,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Donald Tusk wzywa Jarosława Kaczyńskiego do debaty: Wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki