Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojrzeli do krajowego systemu

Aldona Rusinek
Drużyny OSP podczas uroczystości w Węgrzynowie
Drużyny OSP podczas uroczystości w Węgrzynowie
Strażacy i mieszkańcy Węgrzynowa (gmina Płoniawy) 23 maja świętowali 75-lecie istnienia miejscowej jednostki OSP oraz jej włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przy tej okazji wyświęcono też nowy sztandar, ufundowany przez samych strażaków.

Goście dopisali

Drużyny OSP podczas uroczystości w Węgrzynowie

Prezes OSP w Węgrzynowie dh Alojzy Komorowski wśród przybyłych gości witał między innymi: posła Zbigniewa Deptułę, członka prezydium Zarządu Głównego ZOSP - dh. Zdzisława Remiszewskiego, zastępcę mazowieckiego komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej dh. Ryszarda Psujka, naczelnika wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP Andrzeja Cenkałę, prezesa Zarządu Powiatowego OSP w Makowie Mazowieckim dh. Józefa Stopę, komendanta PSP w Makowie Mazowieckim dh. Andrzeja Chodowca, prezesa Zarządu Gminnego OSP dh. Kazimierza Marmulewskiego, komendanta gminnego OSP dh. Janusza Stolarczyka, starostę Kazimierza Białobrzeskiego, burmistrza Makowa Tadeusza Ciaka. Prezes witał też druhów strażaków z Węgrzynowa i delegacje okolicznych jednostek OSP. Serdecznie witano najstarszego członka OSP w Węgrzynowie, 84-letniego Jana Smurlika (wstąpił do OSP w 1939 roku, pożary gasił wtedy ręczną sikawką).
Dowódcą uroczystości był st. kpt Ireneusz Lewaśkiewicz, a prowadził ją dh Roman Olkowski z PSP w Makowie Mazowieckim.
Homilię podczas Mszy św. odprawianej w intencji strażaków wygłosił proboszcz parafii Płoniawy-Bramura ks. kanonik Jerzy Prusakiewicz, a sztandar wyświęcił proboszcz parafii w Węgrzynowie ks. Benedykt Grabowski. Nowy sztandar przekazał prezesowi Komorowskiemu dh Zdzisław Remiszewski, a st. bryg. Ryszard Psujek wręczył decyzję o włączeniu jednostki OSP w Węgrzynowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jak podkreślano wielokrotnie, zaszczytna to, ale też zobowiązująca rola.
Węgrzynowscy strażacy przyjmowali życzenia od posła Deptuły, który za szczególne zaangażowanie w akt włączenia jednostki do KSR-G dziękował druhom Mieczysławowi Grabowskiemu i Piotrowi Nożyńskiemu (zastępca prezesa OSP w Węgrzynowie), Zdzisława Remiszewskiego, wicekomendanta Psujka, komendanta Andrzeja Chodowca, prezesa Kazimierza Marmulewskiego, starosty, wójta i dyrektorki miejscowej szkoły Jolanty Dawid.
Uroczystość zakończył zabawny program artystyczny, przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli Ewy Mosakowskiej i Krzysztofa Królickiego.

Z kart historii

Jednostka OSP w Węgrzynowie - jak wynikało z rysu historycznego przedstawionego przez sekretarza Zarządu OSP dh. Waldemara Łomota - została powołana 20 sierpnia 1929 roku na zebraniu wiejskim, z inicjatywy Kazimierza Krupińskiego - ówczesnego sekretarza gminy w Krasnem, Jana Budniaka - sołtysa Węgrzynowa i Stefana Budniaka - robotnika w miejscowej cegielni. Do OSP przyjęto 16 strażaków. Pierwszym prezesem zarządu został Kazimierz Krupiński, jego zastępcą Faustyn Kukawka, naczelnikiem Stefan Budniak, sekretarzem Czesław Szczepański.
W czerwcu 1930 r. strażacy z dobrowolnych składek kupili sikawkę ręczną i około 100 m węży. We wrześniu tego roku jednostka wystartowała już w rejonowych zawodach pożarniczych w Krasnem, zajmując pierwsze miejsce. W 1933 roku rozpoczęto budowę strażnicy. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Alojzy Milewski - kierownik Szkoły Podstawowej w Węgrzynowie i Jan Michael - kierownik cegielni. Pieniądze na budowę czerpano przede wszystkim z organizowanych przez straż zabaw tanecznych, loterii fantowych i przedstawień teatralnych, a także z dobrowolnych składek. Cegłę przekazał Jan Michael, drzewo Marian Młynarski, a plac pod budowę Jan Kukliński. W 1935 r. strażnicę oddano do użytku. Strażacy kupili także konny wóz bojowy, konny beczkowóz oraz uzbrojenie dla członków jednostki.
Podczas okupacji OSP zawiesiła działalność. Niemcy strażnicę zamienili w warsztat kowalski, sprzęt zrabowali. Jednostka odrodziła się w lutym 1945 roku. Pierwszym powojennym prezesem był Czesław Szczepański. Nowy zarząd tworzyli ponadto druhowie: Aleksander Sowa, Jan Rzepiński, Bronisław Chrzanowski, Jan Łomot. W latach 1951-1952 strażacy kupili motopompę i wybudowali wieżę obserwacyjną, a w 1956 roku wyremontowali zrujnowaną remizę.
Węgrzynowska OSP nie tylko pędziła na każde wezwanie do pożarów, stała się znów, jak przed wojną, zalążkiem życia społecznego i kulturalnego wsi. Do dziś starsi strażacy przypominają sztukę "Pieją koguty", wystawioną w 1956 roku, za którą jednostka zdobyła pierwszą nagrodę na konkursie w eliminacjach powiatowych w Makowie Mazowieckim.
Przez następne lata jednostka wzbogacała się sukcesywnie w sprzęt przeciwpożarowy i doskonaliła umiejętności, co sprawiało, że wzywana była nawet do odległych i wielkich pożarów, na przykład do płonących torfowisk w Karasce.
W 1966 r. powołano pierwszą młodzieżową drużynę OSP i tradycja angażowania młodych ludzi w strażacką działalność trwa do dziś.
W 1978 roku strażacy podjęli decyzję o budowie nowej strażnicy. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności Węgrzynowa oraz pomocy władz gminnych w 1980 roku obecna siedziba OSP została oddana do użytku - w 50. rocznicę powstania jednostki, co społeczeństwo uhonorowało ufundowaniem sztandaru.
W ostatnich latach, przy nieustającej aktywności bojowej jednostki, spadała wprawdzie jej rola kulturotwórcza (ze względu na zmiany obyczajów i życia na wsi), strażacy jednak nadal są zaangażowanymi uczestnikami życia społecznego. Biorą udział w czynach społecznych, we wszelkich uroczystościach wiejskich, gminnych, parafialnych.
Wyrazem uznania dla działalności OSP w Węgrzynowie jest włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
A o więziach straży z miejscowym społeczeństwem świadczy zaangażowanie wsi w obchody jubileuszu 75-lecia. I zainteresowanie następców, którzy dorastają w szkolnych drużynach młodzieżowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki