MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dni wolne - w 2022 jest ich więcej! Zaplanuj urlop i zyskaj wydłużony długi weekend. Sprawdź kiedy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2022 roku, w sumie mamy 114 dni wolnych od pracy, bez uwzględniania przysługującego nam urlopu.
W 2022 roku, w sumie mamy 114 dni wolnych od pracy, bez uwzględniania przysługującego nam urlopu. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Sprawdziliśmy, jak dni wolne wypadają w 2022 roku. Ku uciesze wielu osób będziemy mieli więcej okazji do korzystnego zaplanowania urlopu. Warto zapamiętać te terminy i zawczasu przemyśleć swoje tegoroczne plany na relaks. Jak wskazuje ekspert, w ciągu roku jedna trzecia dni może być wolna od pracy.

Dni wolne w 2022. Zaplanuj korzystnie długi weekend i wakacje

W ciągu roku jedna trzecia dni może być wolna od pracy. - Samych sobót i niedziel będzie w 2022 roku aż 105. Do tego dochodzi jeszcze 8 dni świątecznych, które z mocy ustawy są również wolne od pracy. Dodatkowo mamy prawo do odebrania jednego dnia wolnego za 1 stycznia, który wypadł w sobotę. W sumie daje to już 114 dni wolnych od pracy jeszcze bez uwzględniania urlopu- wskazuje w przesłanym komentarzu Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Co do urlopu, ten standardowo daje nam prawo do 26 dni, co w sumie daje nam to 140 dni bez pracy, czyli ponad 38 proc. roku.

Turek przyznaje, że dobrą okazją do skorzystania z wolnego był już początek roku, ponieważ 1 stycznia wypadł w sobotę, to w zamian za ten dzień mogliśmy odebrać sobie wolny np. 7 stycznia. To z kolei w połączeniu ze świętem Trzech Króli (6 stycznia) i weekendem (8 i 9 stycznia) skutkowało nawet czterema dniami wolnymi, co ważne, bez wykorzystywania urlopu. - Jeśli dla kogoś jest to za mało, to kosztem zaledwie trzech dni urlopu (od 3 do 5 stycznia), można było zorganizować sobie solidny 9-dniowy wypoczynek (od 1 do 9 stycznia)- wskazuje Turek.

Jednak na kolejne wolne przyjdzie nam trochę poczekać. - Poniedziałek Wielkanocny wypada bowiem dopiero 18 kwietnia. Dwa tygodnie później będziemy już mieli majówkę, choć może nie być ona tak udana jak w 2021 roku. 1 maja wypada w niedzielę, a więc nie będziemy mogli sobie za ten dzień odebrać dnia wolnego- wskazuje w komentarzu ekspert i dodaje, że aby nie wracać do pracy 2 maja, musimy wykorzystać jeden dzień z przysługującego urlopu. Dopiero w ten sposób będziemy mogli odpoczywać przez 4 dni.

Kolejnym terminem, kiedy można skorzystać z dodatkowego wolnego jest 16 czerwca, czyli Boże Ciało. - Daje nam to okazję, aby kosztem jednego dnia wolnego (piątek) przedłużyć sobie weekend do 4 dni wolnych- wskazuje Turek.

Następne wolne dni wypadają w połowie sierpnia. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny łączone ze Świętem Wojska Polskiego wypada tym razem w poniedziałek, co w naturalny sposób przedłuża nam weekend do trzech dni. Bardzo prawdopodobne, że wiele osób tak zaplanuje sobie urlop, aby skorzystać z tego układu kalendarza – albo wydłużając sobie w ten sposób urlop zaplanowany w pierwszej połowie sierpnia, albo przynajmniej zaoszczędzić jeden dzień z przysługującego urlopu- komentuje ekspert.

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

Dopiero w listopadzie pojawią się wolne dni, a dokładniej 1 listopada (wtorek), czyli Wszystkich Świętych. - Wielu rodaków ruszy więc na groby swoich bliskich trochę wcześniej – w poprzedzający listopad weekend lub kosztem urlopu w poniedziałek – ostatniego dnia października- wskazuje. Natomiast 11 listopada 2022 roku wypada w piątek, co skutkuje 3 dniami wolnymi.

- W bieżącym roku Wigilia wypada natomiast w sobotę. To znaczy, że przynajmniej część z nas, którzy nie pracują na przykład w handlu czy logistyce, będą mogli w tym dniu od samego rana przygotowywać się do kolacji wigilijnej- podsumowuje Turek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dni wolne - w 2022 jest ich więcej! Zaplanuj urlop i zyskaj wydłużony długi weekend. Sprawdź kiedy - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki