Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Ostrowi: Feta dla księżnej

(mb)
Wstęga już przecięta, pomnik odsłonięty
Wstęga już przecięta, pomnik odsłonięty Fot. M. Bubrzycki
Od deszczu rozpoczął się korowód historyczny wieńczący obchody 570-lecia Ostrowi Mazowieckiej. Na koniec uroczystości wyjrzało jednak słońce.

Wstęga już przecięta, pomnik odsłonięty
(fot. Fot. M. Bubrzycki)

Przez kilka czerwcowych dni życie Ostrowi skupiało się na tyłach ratusza, w pobliżu ustawionej tam sceny. Każdego dnia wieczorem występowali na niej znani i mniej znani artyści, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przez wszystkie te dni nie spadła ani kropla deszczu.
Ukoronowaniem tegorocznych Dni Ostrowi był korowód historyczny i odsłonięcie pomnika ks. Anny Mazowieckiej, które zaplanowano na niedzielę 6 czerwca. Jednak po południu nad Ostrowią zgromadziły się ciężkie chmury. Zaczęło padać, gdy w kościele Wniebowzięcia NMP dobiegała Msza św. w intencji miasta i mieszkańców. Deszcz przeszedł w ulewę i korowód historyczny, który ustawił się na ulicy Kościuszki, rozpierzchł się po okolicy. Uczniowie ostrowskich szkół poprzebierani w stroje z różnych epok schronili się w bramach i pod pobliskimi sklepami. Po placu przy kościele nie zważając na deszcz chodził podenerwowany Marek Kuczyński - nauczyciel historii z pobliskiego liceum - który był głównym organizatorem korowodu, złożonego z jedenastu grup reprezentujących epoki historyczne ważne dla Ostrowi.
Gdy pod ratuszem zaczęła się prezentacja grup, deszcz już nie padał. Na czele grupy prezentującej XVI wiek jechała na koniu sama księżna Anna Mazowiecka. Przed ratuszem przy pomocy giermków zsiadła z konia i stanęła pod nowym pomnikiem księżnej Anny.
Prezentację grup historycznych ubarwiła Liga Baronów - bractwo rycerskie z Warszawy - która pokazała tańce z epoki (do poloneza poprosili kilka pań z Ostrowi) oraz pojedynki na szable - też z epoki.
Uroczystość odsłonięcia pomnika ks. Anny Mazowieckiej rozpoczął hymn państwowy. Najpierw zagrała go miejscowa orkiestra strażacka, a potem zaśpiewał chór parafialny z Brembate di Sopra - włoskiego miasteczka zaprzyjaźnionego z Ostrowią - przy wtórze orkiestry dętej z tego samego miasta.
Odsłonięcie pomnika było fragmentem uroczystej sesji Rady Miasta, którą zwołano pod gołym niebem. Po podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego i odsłonięciu pomnika, poświęcił go ks. dziekan Edmund Chmielewski.
Były też przemówienia. Największe brawa otrzymała twórczyni pomnika - Miłosława Skoczek, artystka z Ostrowi Mazowieckiej - która ubrała się na ten dzień podobnie jak księżna na pomniku.
Korowód historyczny obejrzało kilka tysięcy ostrowian, ale także gości z innych miast i gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki