MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długosiodło: Co z opłatami za śmieci?

Ewelina Przygoda
Radny Eugeniusz Wieczorek na sesji w Długosiodle zauważył, że początkowo propozycje stawek za odbiór śmieci były wyższe
Radny Eugeniusz Wieczorek na sesji w Długosiodle zauważył, że początkowo propozycje stawek za odbiór śmieci były wyższe E. Przygoda
Od gospodarstwa, ale i od liczby zamieszkujących go osób, będzie zależała opłata za śmieci w gminie. - To rozwiązanie na obecną chwilę jest niezgodnie z obowiązującą ustawą, ale zaczęły się prace nad jej zmianą - wyjaśnił wójt Stanisław Jastrzębski na ostatniej sesji, na której podejmowano uchwałę o wysokości podatku śmieciowego.

Od 1 lipca systemem odbioru śmieci będzie zajmowała się gmina. Nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi, że samorządy podatek mogą naliczać na cztery sposoby: z m kw. powierzchni użytkowej, z m sześciennego zużytej wody, od gospodarstwa i od liczby osób.

Wójt stwierdził, że zmiany w ustawie, które zaczęły się od Senatu, mają dotyczyć m.in. wprowadzenia systemu mieszania metod płacenia za śmieci. Stąd też gmina zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Opłata za śmieci ma być naliczana od gospodarstwa, ale nie będzie taka sama dla wszystkich mieszkańców. W przypadku 2 i więcej osób podatek miesięczny wyniesie 20 zł za śmieci segregowane i 30 zł za niesegregowane. Osoba, która sama tworzy gospodarstwo domowe może liczyć na 30 proc. zniżki od tych kwot.

W gminie odpady zmieszane, tworzywa sztuczne i szkoło będą odbierane od mieszkańców raz w miesiącu. Papier, metale, meble, odpady wielkogabarytowe, ubrania, szkło, opakowania wielomateriałowe, przeterminowane leki i chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, zużyte opony, odpady zielone, odpady komunalne ulegające biodegradacji będzie można oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Jego siedzibą będzie Zakład Gospodarki Komunalnej w Długosiodle.

Radny Eugeniusz Wieczorek zapytał, kto zapłaci podatek za śmieci w przypadku, gdy dom jest wynajmowany komuś na dziko.
- Co będzie w przypadku zabudowy rozproszonej, jak będzie problem dostarczenia pojemnika do punktu odbioru? - był również ciekawy radny.
Stanisław Jastrzębski wyjaśnił, że gmina ma rejestr właścicieli posesji.
- Dla nas stroną jest właściciel. Jak złoży pismo o zmianie najemcy, to wtedy się zastanowimy. Wynajem to sprawa prywatna - stwierdził wójt.
Zauważył, że tam gdzie nie da się podjechać po śmieci ciężkim samochodem, to trzeba będzie je dostarczyć do drogi głównej.
- Po pierwsze do pomocy jest rodzina. Są też sąsiedzi, sołtysi czy radni - powiedział Stanisław Jastrzębski.

Więcej w kolejnym papierowym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Więcej informacji z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego znajdziesz tutajWyszków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki