Dlaczego tak ważne jest zaszczepienie się przeciw Covid-19?

Materiał informacyjny Gminy Myszyniec
Udostępnij:
Rozmawiamy z Maksymilianem Zerhauem, lekarzem medycyny rodzinnej, właścicielem Przychodni Lekarskiej „Medical” w Myszyńcu

Dlaczego tak ważne jest zaszczepienie się przeciw Covid-19? Czy tej choroby nie da się leczyć?

- W obecnej chwili, kiedy nie mamy skutecznego leku na Covid-19 i stosujemy tylko leczenie objawowe, szczepionka jest jedynym, naukowo udowodnionym sposobem na uniknięcie zachorowania. Wszystkie badania pokazują bardzo wysoką skuteczność szczepionek w ochronie przed ciężkim zachorowaniem, co widzimy w tej chwili nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ciężki przebieg tej choroby dziś obserwujemy głównie u osób, które nie są w pełni zaszczepione.

Czy, i dlaczego, osoby, które jeszcze nie zaszczepiły się przeciw Covid-19 powinny zrobić to jak najszybciej?

- Jak już powiedziałem, szczepienia są skutecznym sposobem uniknięcia zachorowania, jednak potrzebny jest czas do osiągnięcia pełnej odporności (w zależności od preparatu może to być kilka do kilkunastu tygodni), więc w momencie kiedy stoimy u progu kolejnej fali tak naprawdę liczy się każdy dzień, w którym zwlekamy z przyjęciem szczepionki. Myślę, że kwestię zaszczepienia się należy rozpatrywać jako nasz obowiązek wobec nie tylko siebie, ale również rodziny czy całego społeczeństwa. Każda w pełni zaszczepiona osoba to nie tylko zdrowie dla niej samej, ale także kilka, a nawet kilkanaście mniej zakażonych osób.

Czy zaleca Pan szczepienia młodzieży? Czy istnieją jakieś medyczne przeciwwskazania do szczepienia osób poniżej 18 roku życia, dzieci?

- Według mnie, na tę chwilę najważniejsze zadania to szczepienie młodzieży oraz rozmowa i dotarcie do osób niezdecydowanych na szczepienia. Przeciwwskazania do szczepienia w grupie młodzieży i dzieci są takie same jak u dorosłych, więc każdorazowo przed szczepieniem są one rozpatrywane. Wszystkie osoby poniżej 18. roku życia są kwalifikowane do szczepienia po konsultacji z lekarzem.

Czy istnieją szczepionki "lepsze" i "gorsze"? Czym powinniśmy się kierować wybierając szczepionkę?

- Wszystkie szczepionki dostępne w Polsce są dopuszczone przez EMA (Europejska Agencja Leków – przyp. red.) i przed wprowadzeniem zostały bardzo dokładnie sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Jeżeli ktoś nie jest pewny czy jego choroby pozwalają zaszczepić się którąś ze szczepionek, polecam kontakt ze swoim lekarzem. Dodatkowo warto też wziąć pod uwagę czas potrzebny na pełne uodpornienie się oraz nasze preferencje (szczepionka jedno- lub dwu- dawkowa, odstęp pomiędzy dawkami).

Jak Pan wytłumaczy sytuację, że mimo dość intensywnych kampanii i zachęt wciąż - zwłaszcza w naszym regionie - poziom wyszczepienia jest tak niski?

- Nie potrafię tego wytłumaczyć. Od kilkunastu lat pracuję jako lekarz i mam częsty kontakt z ludźmi. Moje obserwacje wskazywały raczej na to, że jesteśmy społeczeństwem rozsądnym i podejmując decyzję kierujemy się dobrem swoim i najbliższych, jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni po prostu pytamy o opinię osoby kompetentne. Dziś mam wrażenie, że emocje i fałszywe opinie z internetu wzięły górę nad rozsądkiem. Pamiętajmy, że szczepienia znamy od dekad, te nie są czymś nowym, wyjątkowym i nie musimy się ich bać. Bać należy się choroby.

Szczepimy Myszyniec

Przychodnia Lekarska "Medical"
ul. Henryka Sienkiewicza 15,
07-430 Myszyniec
tel. 29/717 39 77 lub 516 325 522

Przychodnia Lekarska Bogdan Zackiewicz
ul. dr. Pawłowskiego 15,
tel. 29/760 35 40

Przychodnia Lekarska Jacek Krupski
ul. dr. Pawłowskiego 15,
tel. 29/717 05 77

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki