MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deltakron oficjalnym zagrożeniem. Nowy wariant koronawirusa pod obserwacją WHO. Czy jest bardziej groźny niż Delta i Omikron?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
WHO zaleca, by w związku z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa takich jak Deltakron nie porzucać programów masowego testowania ludności w kierunku COVID-19.
WHO zaleca, by w związku z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa takich jak Deltakron nie porzucać programów masowego testowania ludności w kierunku COVID-19. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Deltakron to medialna nazwa nowego wariantu koronawirusa, który wykazuje cechy swoich poprzedników – Delta oraz Omikron SARS-CoV-2. A do tego ma już co najmniej dwa hybrydowe podwarianty! Czy najnowsza wersja wirusa jest groźniejsza od innych, jakie powoduje objawy i gdzie już występuje w Europie? Sprawdź, co już wiadomo.

Spis treści

Czym jest Deltakron i co mówi o nim WHO?

Delta-Omikron to nowy wariant koronawirusa, nazywany też Deltakronem, który po raz pierwszy wykryto w próbce pobranej na Cyprze w styczniu 2022 r. Od tego czasu przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mającym geny jego dwóch cyrkulujących ostatnio wariantów odnotowano m.in. w kilku europejskich krajach i Stanach Zjednoczonych, o czym dyskutowano na wirtualnej konferencji WHO 9 marca 2022 r.

Jak powiedziała wtedy dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19, epidemiolog dr Maria Van Kerkhove, dla Światowej Organizacji Zdrowia, pojawienie się rekombinantu koronawirusa jest czymś spodziewanym biorąc pod uwagę ogromne rozpowszechnienie zarówno wariantu Omikron, jak i Delta.

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi kombinację wcześniejszych wariantów – Delta AY.4 i Omikron BA.1. W Europie wykryto go m.in. we Francji, Holandii i Danii, wciąż jednak u niskiego odsetka osób.

Wraz z pojawieniem się Omikrona w niektórych państwach fala zarażeń Deltą już przeszła i nie było tak wielu przypadków infekcji tą wersją koronawirusa. W innych jednak wciąż stwierdzano ich całkiem sporo. Ułatwiło to rekombinację genów wirusa, ale dzięki prowadzonemu sekwencjonowaniu i znajomości licznych zmian i mutacji w obrębie wariantu Omikron naukowcom było łatwiej wykryć najnowsze wersje patogenu.

Jak zauważyła przedstawicielka WHO, jak dotąd nie odnotowano zmian dotyczących epidemiologii COVID-19 wywołanego nową wersją koronawirusa, w tym zmian dotyczących nasilenia objawów, ale badania są w toku. Dodała, że powstawanie rekombinantów jest nieodłączną cechą wirusów, które z czasem ulegają zmianom.

Dyrektor techniczna WHO ds. COVID-19 przestrzegła też przed ograniczaniem testowania i podkreśliła konieczność kontynuowania wykonywania badań ludności w kierunku COVID-19 wraz z sekwencjonowaniem próbek, co pozwala określać warianty koronawirusa.

Zakończenie programu masowego testowania na COVID-19 w Wielkiej Brytanii jest planowane od 1 kwietnia 2022 r. Tymczasem to właśnie z tego kraju na Europę i resztę świata rozpowszechniły się wcześniejsze warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Na Wyspach Brytyjskich przestaje też obowiązywać izolacja chorych i noszenie maseczek ochronnych. Podobne zmiany są planowane w najbliższym czasie również w Szkocji i Walii.

Przeczytaj także:

Czy Deltakron jest groźniejszy niż koronawirus Delta i Omikron? Jakie wywołuje objawy?

Deltakron ma geny zarówno z wariantu Delta, jak i Omikron. Taki rekombinant może powstać, gdy więcej niż jeden wariant zainfekuje w jednym czasie te same komórki w ciele. Ulegają wtedy wspólnie replikacji w tych komórkach, w wyniku której powstają nowe kopie wirusa.

Taka sytuacja przydarzyła się w styczniu 2022 r. Brytyjczykowi, który według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia (UKHSA) zaraził się zarówno Deltą, jak i Omikronem. Według informacji z laboratorium Helix, które testuje próbki pod kątem COVID-19 dla amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), dwa przypadki zakażenia Deltakronem w USA były zupełnie inne. To też może świadczyć o zainfekowaniu dwoma wariantami, a nie zakażeniu wariantem łączonym.

Dowiedz się więcej na temat:

Więcej na temat Deltakronu mogą powiedzieć wirusologowie z paryskiego Instytutu Pasteura, którzy zsekwencjonowali genom prawdziwego wariantu Deltakron. Jak twierdzą, jego „kręgosłup” pochodzi z wariantu Delta, natomiast kolec – z Omikrona.

Ponieważ Delta powodował cięższe powikłania u pacjentów, a Omikron był bardziej zaraźliwy w porównaniu z poprzednio krążącymi wariantami koronawirusa, budzi to obawy o działanie takiego połączenia. Badacze utrzymują jednak, że w populacji jest już znaczący poziom odporności na oba te warianty i nie ma powodu, by obawiać się o skuteczność stosowanych szczepionek.

Należy jednak pamiętać, że rekombinant Deltakron zawiera część ostatniego „ukrytego” podwariantu Omikron BA.2, który w stosunku do wcześniejszego BA.1 ma jeszcze większa zakaźność. W Szkocji BA.2 odpowiada już za ponad 80 proc. przypadków COVID-19.

Pod względem zaraźliwości Omikron BA.2 jest porównywany przez epidemiologów do ospy. Takie cechy może mieć też Delta-Omikron. Nie ma jednak jasności co do objawów wywoływanych przez nowego mutanta.

Podczas gdy typowe objawy koronawirusa to wysoka temperatura, nagłe napady kaszlu w 3 lub więcej epizodach na dobę oraz utrata lub zmiana węchu i/lub smaku, do pięciu najczęstszych symptomów Omikrona należą katar, ból głowy, zmęczenie i ból gardła. Jednak Delta częściej powoduje ból gardła oraz utratę węchu i smaku. Zakażenie rekombinantem może więc wywołać dowolną kombinację wszystkich wymienionych dolegliwości.

Polecamy ponadto:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Deltakron oficjalnym zagrożeniem. Nowy wariant koronawirusa pod obserwacją WHO. Czy jest bardziej groźny niż Delta i Omikron? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki