MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dekret biskupa łomżyńskiego: od 7 czerwca msze znów obowiązkowe dla katolików Dyspensa tylko dla niektórych

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Od 7 czerwca każdy katolik powinien już w każdą niedzielę i święto nakazane być na mszy św. Przestają obowiązywać zalecenia zwalniające z tego obowiązku na czas epidemii koronawirusa.

Od niedzieli 7 czerwca 2020 r. przestaje obowiązywać zalecenie Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych, że ze względu na zagrożenie epidemiczne można nie uczestniczyć w niedzielnych i świątecznych mszach św., można było poprzestać na obejrzeniu mszy w telewizji lub internecie lub wysłuchaniu jej w radiu.

Ponieważ nie ma już ograniczeń co do liczby wiernych w kościołach, więc przestaje obowiązywać dyspensa dla tych, którzy we mszach osobiście nie uczestniczyli. Bp Janusz Stepnowski wydał w tej sprawie dekret nastepującej treści:

„Mając na względzie „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanoniczego), biorąc po uwagę aktualne zarządzenia państwowe, niniejszym od niedzieli 7 czerwca 2020 r. odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w niedzielę i święta nakazane.

Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba (por. Katechizm Kościoła Katolickiego  2180, 2181, 2182).
W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla:
  • osób w podeszłym wieku,
  • osób z objawami infekcji,
  • tych, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych i radiowych”.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki