Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dębiny chcą być samodzielne

Anna Suchcicka
Wioska Dębiny od lat wchodzi w skład sołectwa Sątrzaska. Teraz jej mieszkańcy uznali, że czas się usamodzielnić.

Rada Gminy Przasnysz postanowiła wysondować, jakie zdanie o podziale mają mieszkańcy pozostałych miejscowości sołectwa: Sątrzaski i Frankowa. W tym celu 9 marca przeprowadziła konsultacje społeczne.
Prawo do głosu miało 220 osób, zagłosowało 48 osób. Jedna osoba się wstrzymała, jedenaście głosów było przeciwnych i 36 pozytywnych. Głosy "za", jak nietrudno się domyślić, oddali mieszkańcy pragnący autonomii.
- W Dębinach uprawnionych do głosowania było 65 osób, zagłosowało 36 - liczy Wiesława Helwak, sekretarz gminy Przasnysz. - Wszystkie te osoby zdecydowanie opowiedziały się za podziałem sołectwa. Natomiast mieszkańcy pozostałych miejscowości wykazali niemal całkowity brak zainteresowania.
Przypomnijmy, że od trzech kadencji mieszkańcami sołectwa Sątrzaska opiekuje się sołtys Wojciech Jaworski z Sątrzaski. Mieszkańcy wsi Dębiny chcą zmian, bo ich zdaniem z Dębin do sołtysa w Sątrzasce jest po prostu za daleko. Rolnicy z Dębin zaczęli mieć dość ciągłego chodzenia po 3-4 km do sołtysa by opłacić podatek lub uzyskać świadectwo miejsca pochodzenia zwierzęcia. Gdyby sołtys mieszkał w Dębinach, prawdopodobnie pomysł o podziale by się nie narodził.
Przypomnijmy też, że konsultacje miały tylko charakter doradczy. Ostateczną decyzja podejmą radni gminni.
- Wynik konsultacji zostanie przedłożony radzie - wyjaśnia Helwak. - Jeżeli rada uzna, że taka jest wola ludzi, to sołectwo zostanie podzielone w granicach obszaru geodezyjnego.
Najbliższą sesję RG zaplanowana na koniec marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki